Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„To nade wszystko: własnemu „ja” bądź wierny”. W. Szekspir

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„To nade wszystko: własnemu „ja” bądź wierny”. W. Szekspir"— Zapis prezentacji:

1 „To nade wszystko: własnemu „ja” bądź wierny”. W. Szekspir
Słów kilka o Zbigniewie Herbercie Słów kilka o Zbigniewie Herbercie Słów kilka o Zbigniewie Herbercie

2 Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924r. we Lwowie
Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924r. we Lwowie. Maturę uzyskał w 1944r. na tajnych kompletach. Wkroczenie Armii Czerwonej zmusiło rodzinę Herbertów do opuszczenia rodzinnego miasta na zawsze i przeniesienia się do Krakowa.

3 Zaangażowany w działalność konspiracyjną AK.
„Może nie żyłem - tylko trwałem - wrzucony bez mojej woli w coś - nad czym trudno panować i nie sposób pojąć.” Z. Herbert Zaangażowany w działalność konspiracyjną AK. Temat tabu nawet w towarzyskich rozmowach: „(…) trzeba mieć swoje tajemnice, swoje obsesje, do których się wraca i które się stara przezwyciężać w sobie”. Zaczął pisać wiersze w 1943r. : „(…) czasy okupacji. Była to sytuacja bardzo wyjątkowa, która domagała się zapisu.” Nad poetycką duszą często dominowała proza życia. Pracował w Narodowym Banku Polskim, w biurze Oddziału Gdańskiego Związku Literatów Polskich, w Muzeum Okręgowym w Toruniu, jako nauczyciel oraz jako kalkulator chronometrażysta w Inwalidzkiej Spółdzielni „Nasza Sprawa”, redagował „Przegląd Kupiecki”. Zarabiał jako karmiciel wszy w instytucie produkującym szczepionki antytyfusowe, jako sprzedawca w sklepie z artykułami metalowymi i płatny krwiodawca.

4 „Nie muszę odnosić sukcesów, ale muszę żyć według danego mi światła” A
„Nie muszę odnosić sukcesów, ale muszę żyć według danego mi światła” A. Lincoln Pasją Herberta były podróże. Zwiedził m.in. Włochy, Grecję, Francję, Anglię, Niemcy i Stany Zjednoczone. „(…) był przecież poetą, jedną nogą za granicą, drugą w kraju, gdzie chciał wydawać, wracać. I to był jego wielki problem, nie mógł bowiem bardziej się włączyć, określić, dać, np. wywiad Wolnej Europie.” „Lubił się tłuc po świecie, przyjemnością wielką było gdzieś z nim pójść, wiedział wszystko. Znał się na sprawach ekonomicznych, prawniczych, gospodarczych.” Z. Herbert z Katarzyną Herbert i Haliną Najder, Berlin Zachodni

5 „Człowiek robi to, co powinien, pomimo osobiście odczuwanych konsekwencji, pomimo przeszkód, niebezpieczeństw i nacisków, i to jest podstawa wszelkiej moralności.” John Kennedy Twórczość Zbigniewa Herberta to utwory filozoficzne, moralizatorskie, zawsze zaangażowane w walkę o prawdę. Sam poeta przyjmował postawę zdecydowanie antykomunistyczną. (Publicystyka na łamach „Tygodnika Solidarność”). Wystosował list do prezydenta Wałęsy w sprawie pułkownika Kuklińskiego oraz do Dżochara Dudajewa. Zainicjował zbiórkę pieniężną na pomoc Czeczenii. W liście otwartym do prezydenta George’a Busha protestował Przeciwko obojętności wobec losu Kurdów.

6 „Pokój jest nie tylko tym, czego pragniesz; jest tym, co czynisz, co tworzysz, czym jesteś i co rozdajesz” Robert Fulghum Zbigniew Herbert współpracował m.in. Ze „Słowem Powszechnym”, „Tygodnikiem Powszechnym”, z „Dziś I Jutro”( pismo Stowarzyszenia PAX). Publikował recenzje teatralne, muzyczne, relacje z wystaw plastycznych. „Chciałem tu być, żeby to przeżywać razem. Nie ma w tym nic patetycznego, ale jakaś wielka potrzeba, żeby być w miejscu, w którym mnie urodzono i które najbardziej mnie interesuje. Choć lubię gotyckie katedry, obrazy i bardzo brak mi książek, pewnych podniet intelektualnych, które niesie Zachód. Myślę, że mój wybór był zupełnie naturalny.”

7 „Nie idź tam, dokąd prowadzi ścieżka
„Nie idź tam, dokąd prowadzi ścieżka. Raczej idź tam, gdzie nie ma ścieżki i zostaw za sobą ślad.” Zbigniew Herbert zmarł 28 lipca 1998r. w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. Prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Pośmiertnie Orderem Orła Białego, jednak wdowa Po poecie, Katarzyna Herbertowa odmówiła przyjęcia Odznaczenia. Orderem Orła Białego został odznaczony Ponownie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 3 maja 2007r. Katarzyna Herbertowa oraz siostra Zbigniewa, Halina Herbert – Żebrowska, odebrały Odznaczenie z rąk prezydenta. Order Orła Białego

8 Twórczość Zbigniewa Herberta:
Struna światła (Czytelnik, 1956) - debiut książkowy. Hermes, pies i gwiazda (Czytelnik, 1957) Studium przedmiotu (Czytelnik, 1961) Napis (Czytelnik, 1969) Pan Cogito (Czytelnik, 1974) Raport z oblężonego Miasta (Instytut Literacki, Paryż 1983) Elegia na odejście (Instytut Literacki, Paryż 1990) Rovigo (Wyd. Dolnośląskie, 1992) Epilog burzy (Wyd. Dolnośląskie, 1998) Proza eseistyczna: Barbarzyńca w ogrodzie (Czytelnik, 1962) Martwa natura z wędzidłem (Wyd. Dolnośląskie, 1991)

9 Zbigniew Herbert: Belgia, Burgia, szkic z Rembrandta

10 Drugi obieg – czyli jak pokonać Minotaura
. W okresie stanu wojennego Zbigniew Herbert tworzył literaturę drugiego obiegu. Swoje myśli przelewał na karty pisma „Zapis”. „Poezja Herberta zrodziła się z potrzeby oporu przeciw narzuconemu systemowi, przeciw „zapominaniu” tradycji kulturowej i rezygnacji z tradycyjnego systemu wartości, przeciw konformizmowi i zwątpieniu.”

11 2008 – Rok Herberta Zgodnie z uchwałą Sejmu RP rok 2008 poświęcono Zbigniewowi Herbertowi. Poeta kojarzy się z Panem Cogito – bohaterem wierszy o ludzkich wyborach w sytuacjach, kiedy najtrudniej jest powiedzieć prawdę albo zachować się po prostu przyzwoicie. W ramach obchodów Roku Herberta w Dębicy zorganizowano Międzyszkolny Konkurs: „Herbert? A kto to jest?”. Uczestnicy musieli wykazać się doskonałą znajomością biografii poety oraz umiejętnością interpretowania jego twórczości. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 zostali laureatami: I miejsce - Paweł Kawik (kl. III technikum informatyczne), III miejsce – Barbara Hunia (kl. II liceum ogólnokształcące).

12 Przesłanie Pana Cogito
Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę idź wyprostowany wśród tych co na kolanach wśród odwróconych plecami i obalonych w proch ocalałeś nie po to aby żyć masz mało czasu trzeba dać świadectwo bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda dla szpiclów katów tchórzy - oni wygrają pójdą na twój pogrzeb i z ulgą rzucą grudę a kornik napisze twój uładzony życiorys (…) Bądź wierny. Idź

13 w ramach projektu „Comenius” Opieka merytoryczna: Teresa Połeć
Opracowanie: Barbara Hunia kl. II c LO w ramach projektu „Comenius” Opieka merytoryczna: Teresa Połeć


Pobierz ppt "„To nade wszystko: własnemu „ja” bądź wierny”. W. Szekspir"

Podobne prezentacje


Reklamy Google