Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

18/09/2016 Zdrowe odżywianie. 2 Coś o zdrowym odżywianiu Zdrowe odżywianie - sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "18/09/2016 Zdrowe odżywianie. 2 Coś o zdrowym odżywianiu Zdrowe odżywianie - sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla."— Zapis prezentacji:

1 18/09/2016 Zdrowe odżywianie

2 2 Coś o zdrowym odżywianiu Zdrowe odżywianie - sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia. Istotne jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób takich jak otyłość, nowotwory, choroby serca. Zdrowa dieta polega na przyjmowaniu odpowiednich ilości niezbędnych składników odżywczych i wody. Składniki pokarmowe mogą być dostarczane w postaci różnych produktów, dlatego wiele sposobów odżywiania i diet może być uznane za zdrowe. Należy zapewnić odpowiednią ilość makroskładników (tłuszcze, białka, węglowodany), mikroskładników (sole mineralne) oraz energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. "Jedz aby żyć, a nie żyj aby jeść"

3 3 Zasady zdrowego żywienia ● Dbaj o różnorodność spożywanych produktów. ● Strzeż się nadwagi i otyłości, nie zapominaj o codziennej aktywnści fizycznej. ● Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem energii (kalorii). ● Spożywaj codziennie co najmniej dwie duże szklanki mleka. Mleko można zastąpić jogurtem, kefirem, a częściowo także serem. ● Mięso spożywaj z umiarem. ● Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców. ● Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu i nienasyconych kwasów tłuszczowych. ● Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy. ● Ograniczaj spożycie soli. ● Pij wystarczającą ilość wody.

4 4 Zapotrzebowania kaloryczne młodzieży

5 5 Dlaczego 5 posiłków dziennie ? Zalecane są co najmniej 3 posiłki dziennie lecz wskazane 4-5 posiłki, oparte o pełnowartościowe i o niskim stopniu przetworzenia produkty. Ważne są też regularne pory posiłków. Organizm funkcjonuje najlepiej, gdy "otrzymuje" regularnie średnioenergetycze posiłki. Spożywanie 4-5 posiłków dziennie gwarantuje nam wzrost tempa metabolizmu o kilka procent. Organizm, który jest przyzwyczajony do stałych dostaw składników energetycznych często i trwoni energię w sposób nieadekwatny do wykonywanego wysiłku. Właśnie dlatego głodówki, czy diety, w których raptownie obniża się ilość dostarczanych kalorii kończą się rozregulowaniem metabolizmu, czego efektem jest prawie zawsze efekt jo-jo, czyli ponowne nabranie wagi poprzedniej plus dodatkowe kilogramy. Głodzenie na zmianę z jedzeniem 1-2 obfitych posiłków powoduje również rozregulowanie metabolizmu w organizmie. Nie należy najadać się do syta, a tylko zaspakajać głód. Jeśli przerwy między posiłkami są zbyt długie, można zjeść coś niskokalorycznego np.: jabłko, jogurt naturalny lub wypić wodę. Podjadanie między posiłkami to dodatkowe, niepotrzebne kalorie.

6 6 Dlaczego borykamy się z problemem nadwagi? Otyłość u dzieci ? Współcześnie mamy do czynienia z epidemią występowania nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży. Jest to poważny i narastający lawinowo problem zdrowotny, nazywany coraz częściej epidemią naszych czasów. Statystyki mówią, że aż 12% dzieci w Polsce jest otyłych, czyli problem nadwagi dotyczy co czwartego młodego człowieka. Bezpośrednią przyczyną tycia jest nieprawidłowa dieta, obfitująca w tłuste, smażone potrawy i “fast- foody”, połączona z siedzącym trybem życia.

7 7 Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji. Przygotowały: Kinga Stempkowska I Dominika Szponar


Pobierz ppt "18/09/2016 Zdrowe odżywianie. 2 Coś o zdrowym odżywianiu Zdrowe odżywianie - sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla."

Podobne prezentacje


Reklamy Google