Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pi - ematy Wiersze o liczbie Pi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pi - ematy Wiersze o liczbie Pi."— Zapis prezentacji:

1 Pi - ematy Wiersze o liczbie Pi

2 Już starożytni Egipcjanie
Już starożytni Egipcjanie ... Tak, tak już starożytni Egipcjanie wiedzieli, że stosunek okręgu koła do jego średnicy jest wartością stałą, świadczyć by o tym miały wymiary piramidy Cheopsa, zbudowanej ponad 4 i pół tysiąca lat temu. Otóż okazuje się, że iloraz otrzymany z podziału sumy dwóch boków podstawy przez wysokość tego gigantycznego pomnika- grobowca wyraża się liczbą 3,14. Chyba nie muszę Wam tłumaczyć co to za liczba? Liczbę tę znano już tysiące lat temu, choć jej symbol ∏, o czym mało kto wie, użyty został po raz pierwszy dopiero w roku 1706 przez angielskiego matematyka Williama Jonesa. Blisko sto lat później J.H.Lambert i A.M.Legendre dowiedli, że pi jest liczbą niewymierną, wyrażającą się nieskończonym i nieokreślonym rozwinięciem dziesiętnym. Już wcześniej matematycy, z coraz większą dokładnością określali wartość pi. W roku 1615 holenderski matematyk Ludolf van Ceulen obliczył pi z dokładnością do 32 miejsc po przecinku i stąd pi nazywamy również ludolfiną.

3 Przeczytajmy uważnie poniższe zdanie.
"Był, i jest, i wieki sławionym ów będzie, który kół obwód średnicą wymierzył" Ten mnemotechniczny wierszyk pozwala na podanie wartości liczby pi z dokładnością do 12 miejsc po przecinku. Po prostu ilość liter w każdym wyrazie odpowiada kolejnej liczbie rozwinięcia dziesiętnego pi. A więc dostajemy 3, Tak, dziś w dobie komputerów potrafimy wyliczyć liczbę pi z dokładnością do milionów znaków po przecinku, ale … mało kto potrafi z głowy wyliczyć więcej niż 4 miejsca po przecinku.

4 Kuć i orać - wiersz Kazimierza Cwojdzińskiego Kuć i orać W dzień zawzięcie Bo plonów niema bez trudu Złocisty szczęścia okręcie Kołyszesz... Kuć. My nie czekajmy cudu. Robota To potęga ludu.

5 Inwokacja do Mnemozyny - pi-emat Witolda Rybczyńskiego Daj, o pani, o boska Mnemozyno, pi liczbę, którą też zowią ponętnie ludolfiną, pamięci przekazać tak, by jej dowolnie oraz szybko do pomocy użyć, gdy się zadania nie da inaczej rozwiązać pauza - to zastąpić liczbami

6 Polska trawestacja wiersza rosyjskiego Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry, ten zdoła ...

7 Nieznany autor Kto i bada i liczy, Myśliciel to wielki
Nieznany autor Kto i bada i liczy, Myśliciel to wielki. Mylić się zwykł jednakże Matematyk wszelki.

8 Wiersz ułożony podczas zmagań sportowych na Mundialu w Argentynie:
Już i Lato i Deyna strzelili do bramki obcej dwa karne Lubański dostrzegł mistrza Szarmacha gdy on tak wypuścił cios szacha że zdobyć musi cel gry krzyknął Gol na Mundial Argentyna

9 Liczba Pi - wiersz Wisławy Szymborskiej
Podziwu godna liczba Pi trzy koma jeden cztery jeden. Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe, pięć dziewięć dwa ponieważ nigdy się nie kończy. Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem osiem dziewięć obliczeniem siedem dziewięć wyobraźnią, a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem cztery sześć do czegokolwiek dwa sześć cztery trzy na świecie.

10 Wiersze uczniów: Liczba Pi po nocach nam się śni 3,14 w przybliżeniu
Obliczamy w oka mgnieniu, Każdy matematyk o tym śni By dokończyć liczbę Pi. Litera często używana, Nie dla wszystkich dobrze znana Grecy częściej używają, Bo ją w alfabecie mają.

11 Liczba Pi w sklepiku żyła
Ciągle tam po prostu śniła Nazwana niewymierną W szkole też była mierną W kole się zawieruszyła Na obwodzie ciągle żyła W polu koła też liczona I nie czuła się zdradzona Lecz do rombu nie mieszała Bo ta Pi, to liczba mała.


Pobierz ppt "Pi - ematy Wiersze o liczbie Pi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google