Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ekstremalne zjawiska pogodowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ekstremalne zjawiska pogodowe"— Zapis prezentacji:

1 Ekstremalne zjawiska pogodowe
Bać się albo nie bać. Oto jest pytanie.  Photo by Mary McQuilken.

2 Zjawiska pogodowe. Upały/ mrozy;
Tornada, trąby powietrzne, cyklony, huragany; Burze, wichury, wyładowania atmosferyczne; Opady atmosferyczne Powodzie/ susze;  Photo by Audra’s mother, Marrilee Thomas.

3 Anomalie pogodowe. 1.Upał Stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza +30˚C. Wysokie temperatury niszczą nawierzchnie dróg, tory kolejowe oraz linie energetyczne. Najwyższą temperaturę w Polsce zanotowano 29 lipca 1921 w Prószkowie koło Opola wynoszącą +40,2˚C w cieniu, a na świecie w Dolinie Śmierci(10 lipca 1913)w Stanach Zjednoczonych wynoszącą 56,7˚C.

4 Ochrona W czasie upałów trzeba pić dużo wody i soków owocowych. Jedzenie powinno być lekkostrawne, najlepiej, jeśli w jadłospisie będzie dużo warzyw i owoców. Konieczne są także regularne chłodne kąpiele lub prysznice. Ważne jest noszenie nakrycia głowy. Ubrania powinny być luźne, bawełniane, w jasnych kolorach. Osoby, które będą odczuwać ból, zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza brzucha i nóg) powinny zgłosić się do lekarza.

5 Skutki susza udary u osób nieostrożnych
zaostrzenie problemów krążeniowych u osób starszych pożary lasów odwodnienie organizmu omdlenia bóle głowy skoki ciśnienia oparzenia

6 Anomalia pogodowe. 2.Mróz Stan pogody, gdy temperatura powietrza na otwartej przestrzeni (na wysokości 2 metrów nad gruntem) jest niższa od temperatury zamarzania wody (0 °C). Występuje kilka stopni nasilenia mrozu: przymrozek: 0 do −3,5 °C umiarkowany mróz: −3,6 do −6,5 °C mróz: −6,6 do −11,5 °C bardzo ostry mróz: poniżej −11,5 °C

7 Ujemne temperatury występują we wszystkich strefach klimatycznych, oprócz obszarów między zwrotnikowych. Najniższą temperaturę w Polsce zanotowano 9 lutego 1929 w Olecku w województwie warmińsko-mazurskim wynoszącą -42˚C, a na świecie w Stacji Wostok na Antarktydzie(21lipca1983) wynoszącą -89,2˚C.

8 Ochrona Aby ochronić się przed mrozem należy ubierać się warstwowo (na cebulkę). Przed wyjście z domu powinno się zjeść lub wypić coś ciepłego. Podczas mrozu trzeba chodzić w czapce i rękawiczkach. DAMAGED TREES AT FORT NELSON PARK

9 Skutki odmrożenia utrudnienia dojazdów zamarznięcia pękanie rur

10 Huragany (tajfuny) Najczęściej mianem huraganów określa się odpowiednio silne cyklony tropikalne. Huragan jest nazwą stosowaną dla zjawisk występujących nad akwenami Oceanu Atlantyckiego, natomiast tajfun – dla sztormów nad Oceanem Indyjskim czy Oceanem Spokojnym. Huragany powstają nad zbiornikami, w których temperatura wody przekracza 26 stopni Celsjusza. Huragany tworzą się nad wodami Atlantyku, a najbardziej narażonymi na nie obszarami świata są południowe rejony Stanów Zjednoczonych oraz wybrzeża Afryki. Huragany, z powodu zmiany klimatu, zaczynają występować również w Polsce.

11 TORNADO (Ameryka) Co to jest?
Gwałtownie wirująca kolumna powietrza. Podstawa to powietrze na Ziemi, a na górze jest chmura cumulonimbus. Sprzyja temu silne nagrzanie się powierzchni ziemi oraz wilgotne, ciepłe powietrze.

12 CYKLON (Azja) Cyklon – wirująca wielka masa powietrza przemieszczająca się w strefie zwrotnikowej i podzwrotnikowej; wieje z wielką siłą i przynosi bardzo obfite deszcze, którym towarzyszy silne falowanie morza. Tropikalne cyklony Haima i Meari.

13 TRĄBA POWIETRZNA (Europa)
Trąba powietrzna-powstaje głównie latem, w godzinach popołudniowych, gdy zderzą się dwie znacząco odmienne masy powietrza, o dużej różnicy temperatury oraz wilgotności.

14 Jak wygląda? Oprócz silnego wiatru towarzyszą im burze, deszcz i grad. Katastrofalne skutki powoduje nie tylko powietrze wirujące z ogromną prędkością, lecz także potężna siła ssąca powstająca w wyniku gwałtownego spadku ciśnienia w osi wiru.

15 Ciekawostka Wiatry wewnątrz wiru osiągają średnią prędkość 400 km/h. Wir ma zazwyczaj średnicę nie większą niż 200 m.

16 Gotowi na przyjście huraganu.
Dowiedzieć się, gdzie i jak odcina się dopływ gazu, prądu i wody. Sprawdzić i w razie konieczności poprawić stan dachu, rynien i innych części budynku. Wiedzieć jak wzywa się policję, staż pożarną, pogotowie ratunkowe. Usunąć z balkonów i parapetów przedmioty które – poniesione przez wiatr – mogą stanowić zagrożenie. Zamykać drzwi i okna. Uzupełnić apteczkę pierwszej pomocy. Przygotować zapas świec i baterii, latarkę, radioodbiornik, zapałki lub zapalniczkę. Przygotować przedmioty niezbędne w czasie ewakuacji.

17 BURZE Co to jest? Zazwyczaj są to intensywne opady deszczu lub deszczu i gradu, którym towarzyszą wyładowania elektryczne w atmosferze (błyskawice i grzmoty). Początkiem burzy jest kłębiasta, który w odpowiednich warunkach zmienia się w kłębisto-deszczową (burzową). Największe tworzą się w strefie tropikalnej.

18 Piorun Chmury burzowe są naładowane dodatnio na górze, a ujemnie na dole. Gdy różnica jest zbyt duża, wtedy powstaje wyładowanie elektryczne, czyli piorun. Pioruny biją w miejsce położone najwyżej. Dlatego właśnie budynki zabezpiecza się piorunochronami, które odprowadzają ładunki elektryczne do ziemi.

19 Skutki w naszym życiu/ przyrodzie.
Ginie wiele ludzi Niszczą domy, linie energetyczne, telefoniczne. Uszkadzają aparaturę elektroniczną Łamią drzewa, które zagradzają drogi Fot. Tomasz Mateusiak

20 W CZASIE BURZY Nie należy trzymać w dłoni metalowych przedmiotów: lasek, parasoli itd., a także korzystać z telefonów komórkowych. Ryzykowne jest przebywanie na jeziorach i rzekach. Osoby zaskoczone przez burzę na wodzie powinny jak najszybciej dopłynąć do brzegu i poszukać schronienia pod namiotem, na podróżnym przystanku autobusowym lub najbliższych zabudowań.

21 Należy unikać pojedynczych drzew, masztów, anten i linii przesyłowych (telefonicznych i energetycznych), w nie bowiem najczęściej uderzają pioruny. Należy poruszać się powoli, małymi krokami ze względu na możliwość występowania dużej różnicy potencjałów elektrycznych między obydwiema nogami.

22 Powódź Powódź to wezbranie wody w ciekach naturalnych, zbiornikach wodnych, kanałach lub na morzu, podczas którego woda po przekroczeniu stanu brzegowego zalewa doliny rzeczne albo tereny depresyjne i powoduje zagrożenia dla ludności lub mienia. Największe powodzie w Polsce wystąpiły w 2010 (dotyczyła ona większości państw Europy Środkowej) i 1934 roku (polski rekord wysokości opadów w ciągu jednej doby – 255mm). Fot. Maja Skłodowska

23 Ochrona przeciwpowodziowa
Wały przeciwpowodziowe Zbiorniki retencyjne Kanały i rowy melioracyjne Zalesianie możliwie największych obszarów wzdłuż rzek Fot. Maja Skłodowska

24 Susza Długotrwały okres bez opadów atmosferycznych lub nieznacznym opadem w stosunku do średnich wieloletnich wartości i wysoką temperaturą. Prowadzi do znacznego wyczerpania zasobów wodnych w dorzeczu.

25 Skutki Ochrona Przesuszenie gleby,
zniszczenie upraw roślin, zmniejszenie zasobów wody pitnej, Prawdopodobieństwo katastrofalnych pożarów. Formą zabezpieczenia przed suszą jest system nawadniający.

26 Korzystałyśmy z: *Warto zajrzeć: -National Oceanic and Atmospheric Administration (Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna) Źródła: Wikipedia + grafika Google


Pobierz ppt "Ekstremalne zjawiska pogodowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google