Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Analiza porównawcza procesorów Inlet

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Analiza porównawcza procesorów Inlet"— Zapis prezentacji:

1 Analiza porównawcza procesorów Inlet
Michał Szydłowski

2 Sockety procesorów Intel
Socket M Socket N Socket P LGA 771 LGA 775 LGA 1366 LGA 1156 LGA 1155 LGA 2011 LGA 1150 PGA988 Najpopularniejszym aktualnie gniazdem procesora jest LGA 1150 obsługującym procesory typu HASWELL

3 Oznaczenia procesora Intel Core i(3/5/7)-(1234)(litera)
Core i(3/5/7) jest oznaczeniem linii procesorów; i3 jest grupą o najniższej wydajności, i7 o największej natomiast i5 znajduje się po środku Pierwsza cyfra oznacza generację procesorów Druga i trzecia oznaczają wydajność procesora w danej serii; im wyższa trzecia cyfra tym model jest wydajniejszy w serii oznaczonej przez cyfrę drugą Czwarta cyfra – oznacza typ procesora(to jest mobilny lub do PC) oraz określa oszczędność energii 0 – wersja standard, 7 – największa oszczędność energii, 9 – obniżona oszczędność energii Litera znajduje się na końcu nazwy modelu i oznacza K – odblokowany mnożnik X – możliwość zwiększania mnożnika bez ograniczeń M – wersja mobilna procesora QM – czterordzeniowy procesor mobilny XM - jednostka mobilna charakteryzująca się bardzo wysoką (ekstremalną) wydajnością S – niski pobór mocy T - bardzo niski pobór mocy U – procesor niskonapięciowy (o niskim poborze mocy) – dotyczy procesorów mobilnych Y – jednostka o ekstremalnie niskim poborze mocy - dotyczy procesorów mobilnych

4 Technologie działania procesora
Hyper Threading – podwojenie liczby obsługiwanych równolegle wątków np. procesor dwurdzeniowy może obsłużyć do 4 wątków. Turbo Boost – zwiększa bazowe taktowanie procesora. AES (Advanced Encryption Standard) – odpowiada za przyspieszenie szyfrowania i deszyfrowania algorytmem AES. VT-d – jest to rozszerzenie wirtualizacji i umożliwia dostęp systemom w trybie guest do urządzeń I/O (wejścia/wyjścia). vPro Technology – odpowiada za ochronę przed trudnym do wykrycia złośliwym oprogramowaniem, które może zagrażać wykonywanym zadaniom w chmurze; udostępnia także kilka warstw zabezpieczeń. Intel TXT (Trusted Execution Technology) – chroni dane oraz obliczenia; pozwala przeprowadzić zaawansowane obliczenia na zaufanym serwerze.

5 Pamięć podręczna procesora(cache)
Jest to bardzo szybka pamięć zintegrowana bezpośrednio w strukturze procesora. W tej pamięci procesor przechowuje najczęściej używane dane, do których musi mieć bezpośredni dostęp, stąd jej nazwa - pamięć podręczna. Im więcej pamięci podręcznej ma procesor, tym lepiej. L1 – nie jest zbyt pojemna, charakteryzuje się krótkim czasem dostępu, to tu magazynowane są dane „na teraz”; L2 – magazynowane są dane, które mogą być potrzebne „za chwilę”; L3 – pojawia się w najnowszych procesorach, często służy do synchronizacji pracy wielu rdzeni.

6 Układy chłodzenia procesorów
Procesor jest zazwyczaj jednym z najbardziej energochłonnych układów komputera i w większości przypadków bez dodatkowej pomocy radiatora i wentylatora nie jest w stanie odprowadzić wytwarzanej energii. Chłodzenie aktywne zawiera wentylator wymuszający ruch powietrza w pobliżu powierzchni radiatora, ułatwiając odprowadzanie z niego ciepła. W starszych układach płyt głównych wentylator miał stałą prędkość obrotową, w nowszych prędkość obrotowa wentylatora jest regulowana automatycznie zależnie od temperatury procesora dzięki czemu gdy komputer nie jest obciążony, wentylator kręci się wolniej i ciszej pracuje. Prędkość wentylatora można też regulować manualnie, za pomocą regulatora obrotów lub oprogramowania. Chłodzenie pasywne polega na odprowadzaniu ciepła tylko w wyniku konwekcji swobodnej powietrza wokół radiatora i układu lub wymuszenia ruchu powietrza przez wentylator komputera bez dodatkowego wymuszania ruchu powietrza przez układ chłodzenia. Układ taki wymaga wydajnego radiatora.

7 Możliwość podkręcania
Intel ma w swojej ofercie układy z odblokowanym mnożnikiem, umożliwiającym tego typu operacje. Procesory takie łatwo rozpoznać, ponieważ Intel dodaje do nazwy literkę X.

8 BOX/OEM Wersja BOX różni się przede wszystkim znajdującym się w zestawie wentylatorem. Jest on montowany na procesorze, odprowadzając z niego ciepło. Z reguły jest to prosty zestaw radiator aluminiowy + wentylator średniej klasy pod względem emitowanego hałasu i skuteczności w odprowadzaniu ciepła. OEM to sam procesor, bez chłodzenia, które musimy zakupić osobno.


Pobierz ppt "Analiza porównawcza procesorów Inlet"

Podobne prezentacje


Reklamy Google