Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POLONIA RESTITUTA Apel przygotowany przez uczniów klas IV - VI w dniu 10 listopada 2005 r. z okazji rocznicy odzyskania niepodległości w SZKOLE PODSTAWOWEJ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POLONIA RESTITUTA Apel przygotowany przez uczniów klas IV - VI w dniu 10 listopada 2005 r. z okazji rocznicy odzyskania niepodległości w SZKOLE PODSTAWOWEJ."— Zapis prezentacji:

1

2 POLONIA RESTITUTA Apel przygotowany przez uczniów klas IV - VI w dniu 10 listopada 2005 r. z okazji rocznicy odzyskania niepodległości w SZKOLE PODSTAWOWEJ im. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W PAKOŚCI

3

4 9 listopada 1918r. w Niemczech wybucha rewolucja, cesarz opuszcza kraj. 11 listopada 1918 r. Józef Piłsudski zostaje naczelnikiem odradzającego się państwa polskiego. 13 listopada 1918r. mieszkańcy Pakości dokonują wyboru Rady Robotniczej i Żołnierskiej.

5 Zebranie organizacyjne organizacyjne rady rady odbywa się w lokalu pana Jesionowskiego na Rynku.

6 Radę powołano do życia z inicjatywy księdza Józefa Kurzawskiego.

7 Przewodniczącym wybrano naczelnika Sokoła Leona Leszczyńskiego,

8 zastępcą nauczyciela Władysława Poczekaja.

9 Kluczowe wydarzenia rozegrały się w miejscowej cukrowni. W godzinach wieczornych Leon Leszczyński udał się tam w towarzystwie kilku uzbrojonych mieszkańców Pakości.

10 W rolach głównych: Arkadiusz Szymborski – Bogusław Wołoszański Marceli Sobczak – ks. Józef Kurzawski Jakub Karbowiak – Leon Leszczyński Patryk Wojtysiak – Władysław Poczekaj Paweł Kwiatkowski – dyrektor Reischauer Filip Zawadzki – Jan Wojewódzki

11 Jakiekolwiek podobieństwo przedstawionych postaci do osób z historii naszego miasta nie jest przypadkowe i było główną intencją autorów.


Pobierz ppt "POLONIA RESTITUTA Apel przygotowany przez uczniów klas IV - VI w dniu 10 listopada 2005 r. z okazji rocznicy odzyskania niepodległości w SZKOLE PODSTAWOWEJ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google