Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jedną z najwcześniej poznanych własności dotyczących liczb pierwszych było stwierdzenie, że jest ich nieskończenie wiele.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jedną z najwcześniej poznanych własności dotyczących liczb pierwszych było stwierdzenie, że jest ich nieskończenie wiele."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Jedną z najwcześniej poznanych własności dotyczących liczb pierwszych było stwierdzenie, że jest ich nieskończenie wiele.

4 Zad. 1 Zdefiniujcie liczbę pierwszą, a także liczbę złożoną. Do każdego opisywanego pojęcia należy podać przykłady. Liczbę naturalną większą od 1, która ma dokładnie 2 dzielniki (jeden i samą siebie) nazywamy liczbą pierwszą. 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29 Liczbę naturalną różną od zera, która ma więcej niż dwa dzielniki, nazywamy liczbą złożoną. 4, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 18, 20

5 Zad.2 Ustalcie jakimi liczbami są 0 i 1. Czy są liczbami pierwszymi? A może złożonymi? Liczby 0 i 1 nie są liczbami pierwszymi ani złożonymi. 0 posiada więcej niż 2 dzielniki i nie dzieli się przez samą siebie. Natomiast 1 posiada tylko jeden dzielnik.

6 Zad. 3 Wyszukajcie informacje na temat aktualnie znanej największej liczbie pierwszej. Odkryto i udowodniono istnienie największej dotychczas znanej liczby pierwszej. Liczba ta to: 2 do potęgi pomniejszone o jeden 2 do potęgi pomniejszone o jeden. Aby zapisać tę liczbę w postaci dziesiętnej, trzeba by użyć cyfr. Oczywiście, nie jest to największa możliwa liczba pierwsza. Udowodniono bowiem, że liczb pierwszych jest nieskończenie wiele liczb pierwszych jest nieskończenie wiele.

7 Zad.4 Wyszukajcie i zapoznajcie się z informacjami na temat sita Eratostenesa. Wyznaczcie wszystkie liczby pierwsze mniejsze od 100 stosując metodę sito Eratostenesa.

8 Eratostenes metoda znajdowania liczb pierwszych nazwana na jego cześć sitem Eratostenesa Eratostenes (Eratostenes z Cyreny) urodził się w 276 roku p.n.e, zmarł w 194 p.n.e. Był greckim uczonym, filozofem matematykiem, astronomem, geografem oraz poetą. Jego osiągnięcia to oszacowanie średnicy Ziemi raz odległości od Słońca i Księżyca, pomiar kąta nachylenia ekliptyki do równika niebieskiego, propozycja wprowadzenia roku przestępnego, metoda znajdowania liczb pierwszych nazwana na jego cześć sitem Eratostenesa.

9 Eratostenes Około roku 200 p.n.e grecki matematyk Eratostenes podał algorytm na znajdowanie liczb pierwszych. Nazwa pochodzi od sposobu w jaki są one znajdowane. Wszystkie liczby po kolei przesiewa się - usuwane są spośród nich wszystkie wielokrotności danej liczby.

10 Najpierw wykreślamy wielokrotności 2 bez dwójki. Następnie wielokrotności liczby 3 bez trójki, wielokrotności liczby 5 bez piątki oraz wielokrotności liczby 7 bez siódemki. 1 również wykreślamy ponieważ nie jest ona liczbą pierwszą, ani złożoną. Pozostałe liczby to liczby pierwsze mniejsze od stu.

11 Sito Eratostenesa

12 Liczby pierwsze mniejsze od 100: 2,3,5,7,11,13,17,19,23,29,31,37 41,43,47,53,59,61,67,71,73,79,83, 89,97.

13 Zad 5. Podajcie jakie zastosowanie mają liczby pierwsze. Liczby pierwsze są stosowane w niektórych znanych algorytmach kryptograficznych. Jednym z takich jest RSA. Rozwój tych algorytmów zapewnia rozwój projektów wyszukiwania ogromnych liczb pierwszych, takich jak GIMPS - Great Internet Mersenne Prime Search to projekt obliczeń rozproszonych w którym biorą udział ochotnicy poszukujący liczb pierwszych Mersennea. Założycielem i autorem oprogramowania jest George Woltman.

14 Liczby górą !!!

15 Całą prezentację wykonali: Julia Sołtyk Michał Znojek Anna Wo ś Bartek Pałka Dzi ę kujemy za uwag ę !!!


Pobierz ppt "Jedną z najwcześniej poznanych własności dotyczących liczb pierwszych było stwierdzenie, że jest ich nieskończenie wiele."

Podobne prezentacje


Reklamy Google