Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

System operacyjny i jego usługi Autor: Piotr Dobiecki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "System operacyjny i jego usługi Autor: Piotr Dobiecki."— Zapis prezentacji:

1

2 System operacyjny i jego usługi Autor: Piotr Dobiecki

3 Definicja System operacyjny (ang. skrót OS - Operating System) - jest programem komputerowym, bądź zbiorem programów, który zarządza sprzętem oraz aplikacjami komputera.

4 System operacyjny - tłumacz System operacyjny komputera przypomina tłumacza rozkazów. System operacyjny przejmuje żądania od programów użytkowych (aplikacji) i tłumaczy te żądania do takiej postaci, która jest zrozumiała dla maszynerii komputera. System operacyjny komputera przypomina tłumacza rozkazów. System operacyjny przejmuje żądania od programów użytkowych (aplikacji) i tłumaczy te żądania do takiej postaci, która jest zrozumiała dla maszynerii komputera.

5 Nadzór nad programami System operacyjny umożliwia uruchomienie programów (aplikacji) i nadzoruje ich działanie. System operacyjny umożliwia uruchomienie programów (aplikacji) i nadzoruje ich działanie.

6 Komunikacja z urządzeniami zewnętrznymi System operacyjny troszczy się też o komunikację z urządzeniami podłączonymi do komputera. System operacyjny troszczy się też o komunikację z urządzeniami podłączonymi do komputera. W proces takiej komunikacji włączony jest również BIOS. W proces takiej komunikacji włączony jest również BIOS.

7 Znane systemy operacyjne : Dos Dos Windows Windows Linux Linux Unix Unix Mac Mac Sun Sun

8 DOS – Dyskowy System Operacyjny Grupa systemów operacyjnych, często utożsamiana z najstarszym systemem operacyjnym komputerów IBM- PC, który powstał ok. 1980 roku. Grupa systemów operacyjnych, często utożsamiana z najstarszym systemem operacyjnym komputerów IBM- PC, który powstał ok. 1980 roku. DOS jest systemem jednozadaniowym i jednoużytkownikowym w przeciwieństwie do obecnych. DOS jest systemem jednozadaniowym i jednoużytkownikowym w przeciwieństwie do obecnych.

9 Microsoft Windows Jest to najpopularniejszy system operacyjny firmy Microsoft największej na świecie w branży komputerowej. Jest to najpopularniejszy system operacyjny firmy Microsoft największej na świecie w branży komputerowej. Ważniejsze dystrybucje: Ważniejsze dystrybucje: Windows 1.0 (1985r.) Windows 1.0 (1985r.) Windows 3.11 (1993r.) Windows 3.11 (1993r.) Windows 95 (1995r.) Windows 95 (1995r.) Windows 98 (1998r.) Windows 98 (1998r.) Windows Me (2000r.) Windows Me (2000r.) Windows 2000 (2000r.) Windows 2000 (2000r.) Windows XP (2001r.) Windows XP (2001r.) Windows Vista (2007r.) Windows Vista (2007r.)

10 GNU/Linux Linux zaczął powstawać w 1991 roku, kiedy to fiński programista, Linus Torvalds stworzył jądro nowego systemu operacyjnego Linux zaczął powstawać w 1991 roku, kiedy to fiński programista, Linus Torvalds stworzył jądro nowego systemu operacyjnego Im bardziej system ten stawał się popularny, tym więcej ludzi wspierało jego rozwój. Im bardziej system ten stawał się popularny, tym więcej ludzi wspierało jego rozwój. Linux przede wszystkim stosowany jest na systemach serwerowych. Linux przede wszystkim stosowany jest na systemach serwerowych. Oprogramowanie dla Linuksa jest najczęściej otwarte i wolne. Oprogramowanie dla Linuksa jest najczęściej otwarte i wolne.

11 Unix System operacyjny powstały w 1969 r. w Bell Labs następnie przez lata rozwijany prze wiele różnych firm. System operacyjny powstały w 1969 r. w Bell Labs następnie przez lata rozwijany prze wiele różnych firm. Z Uniksa wywodzi się wiele bardzo ważnych dla informatyki technologii, m.in.: TCP/IP, DNS, poczta elektroniczna czy FTP. Z Uniksa wywodzi się wiele bardzo ważnych dla informatyki technologii, m.in.: TCP/IP, DNS, poczta elektroniczna czy FTP. System Linux powstał bazując na systemie UNIX System Linux powstał bazując na systemie UNIX

12 Mac OS System operacyjny produkowany przez firmę Apple znaną z produkcji wysokiej klasy Laptopów. System operacyjny produkowany przez firmę Apple znaną z produkcji wysokiej klasy Laptopów. Był to pierwszy ogólnodostępny system operacyjny wyposażony w graficzny interfejs użytkownika (GUI). Był to pierwszy ogólnodostępny system operacyjny wyposażony w graficzny interfejs użytkownika (GUI). Takie standardy graficznego interfejsu jak okna, rozwijalne menu, kursor myszy, kosz - są do tej pory podstawą współczesnych systemów operacyjnych. Takie standardy graficznego interfejsu jak okna, rozwijalne menu, kursor myszy, kosz - są do tej pory podstawą współczesnych systemów operacyjnych.

13 Podstawowe usługi : Wykonywanie programów Wykonywanie programów Operacje na plikach Operacje na plikach Porozumiewanie się z innymi komputerami Porozumiewanie się z innymi komputerami Komunikowanie się z urządzeniami Komunikowanie się z urządzeniami Przetwarzanie danych Przetwarzanie danych Podziała zasobów między programy i użytkowników Podziała zasobów między programy i użytkowników Ochrona danych Ochrona danych Podstawowe usługi systemu operacyjnego - kliknij


Pobierz ppt "System operacyjny i jego usługi Autor: Piotr Dobiecki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google