Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

System operacyjny i jego usługi

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "System operacyjny i jego usługi"— Zapis prezentacji:

1 System operacyjny i jego usługi
Autor: Piotr Dobiecki

2 Definicja System operacyjny
(ang. skrót OS - Operating System) - jest programem komputerowym, bądź zbiorem programów, który zarządza sprzętem oraz aplikacjami komputera.

3 System operacyjny - tłumacz
System operacyjny komputera przypomina tłumacza rozkazów. System operacyjny przejmuje żądania od programów użytkowych (aplikacji) i „tłumaczy” te żądania do takiej postaci, która jest zrozumiała dla maszynerii komputera.

4 Nadzór nad programami System operacyjny umożliwia uruchomienie programów (aplikacji) i nadzoruje ich działanie.

5 Komunikacja z urządzeniami zewnętrznymi
System operacyjny troszczy się też o komunikację z urządzeniami podłączonymi do komputera. W proces takiej komunikacji włączony jest również BIOS.

6 Znane systemy operacyjne :
Dos Windows Linux Unix Mac Sun

7 DOS – Dyskowy System Operacyjny
Grupa systemów operacyjnych, często utożsamiana z najstarszym systemem operacyjnym komputerów IBM-PC, który powstał ok roku. DOS jest systemem jednozadaniowym i jednoużytkownikowym w przeciwieństwie do obecnych.

8 Microsoft Windows Jest to najpopularniejszy system operacyjny firmy Microsoft największej na świecie w branży komputerowej. Ważniejsze dystrybucje: Windows 1.0 (1985r.) Windows 3.11 (1993r.) Windows 95 (1995r.) Windows 98 (1998r.) Windows Me (2000r.) Windows 2000 (2000r.) Windows XP (2001r.) Windows Vista (2007r.)

9 GNU/Linux Linux zaczął powstawać w 1991 roku, kiedy to fiński programista, Linus Torvalds stworzył jądro nowego systemu operacyjnego Im bardziej system ten stawał się popularny, tym więcej ludzi wspierało jego rozwój. Linux przede wszystkim stosowany jest na systemach serwerowych. Oprogramowanie dla Linuksa jest najczęściej otwarte i wolne.

10 Unix System operacyjny powstały w 1969 r. w Bell Labs następnie przez lata rozwijany prze wiele różnych firm. Z Uniksa wywodzi się wiele bardzo ważnych dla informatyki technologii, m.in.: TCP/IP, DNS, poczta elektroniczna czy FTP. System Linux powstał bazując na systemie UNIX

11 Mac OS System operacyjny produkowany przez firmę Apple znaną z produkcji wysokiej klasy Laptopów. Był to pierwszy ogólnodostępny system operacyjny wyposażony w graficzny interfejs użytkownika (GUI). Takie standardy graficznego interfejsu jak okna, rozwijalne menu, kursor myszy, kosz - są do tej pory podstawą współczesnych systemów operacyjnych.

12 Podstawowe usługi : Wykonywanie programów Operacje na plikach
Porozumiewanie się z innymi komputerami Komunikowanie się z urządzeniami Przetwarzanie danych Podziała zasobów między programy i użytkowników Ochrona danych Podstawowe usługi systemu operacyjnego - kliknij


Pobierz ppt "System operacyjny i jego usługi"

Podobne prezentacje


Reklamy Google