Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uczestnicząc w projekcie dowiedziałyśmy się:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uczestnicząc w projekcie dowiedziałyśmy się:"— Zapis prezentacji:

1 Uczestnicząc w projekcie dowiedziałyśmy się:

2 Jak zbudowany jest Aparat Fotograficzny ?

3 obiektyw fotograficzny
migawka korpus światłoszczelny układ celowniczy mechanizm do przesuwu i wymiany błony fotograficznej elementy dodatkowe: gniazdo synchronizacji lampy błyskowej , lampa błyskowa , dalmierz , światłomierz , samowyzwalacz

4 Jakie funkcje ma aparat fotograficzny ?

5 Stabilizacja obrazu - Jej zadaniem jest ułatwienie wykonania zdjęcia przy dużym zoomie lub gdy po prostu trudno nam utrzymać aparat w bezruchu podczas wciskania spustu migawki. 2.Format zapisu zdjęć - Podstawowym formatem, w jakim zapisywane są zdjęcia, jest format JPEG. Umożliwia on dość silną kompresję, a więc zmniejszenie rozmiaru pliku ze zdjęciem, co przyczynia się do oszczędności powierzchni na karcie pamięci. 3.Kontrola ekspozycji - Zbiór funkcji takich jak zmiana czasu naświetlania, zmiana trybu pomiaru światła, zmiana czasu przesłony i innych. Funkcje te pozwalają na manualne dobranie parametrów przed wykonaniem zdjęcia.

6 4.Autofokus - Inaczej automatyczny dobór ostrości, system ten wspomaga fotografowania i powoduje, że nawet fotografie przedstawiające obiekty w ruchu są ostre i wyraźne. 5.Funkcja filmowania - Funkcja umożliwiające nagrywanie filmów za pomocą aparatu fotograficznego. Obecnie praktycznie wszystkie cyfrówki są w stanie nagrywać filmy w rozdzielczości VGA i z dźwiękiem.

7 Jak zrobić dobre zdjęcie ?

8 Głębia ostrości Duża głębia ostrości zapewnia ostrość większości elementów na zdjęciu, natomiast mała głębia ostrości (czyli precyzyjne ustawienie ostrości na fotografowany element i nieostre tło) bywa wielce pożądana przy zdjęciach portretowych i artystycznych, ponieważ wyodrębnia fotografowany obiekt na tle otoczenia.

9 Pośrednio, na zakres głębi ostrości ma wpływ:
Bezpośrednio, na zakres głębi ostrości mają wpływ następujące czynniki: przysłona – im mniejszy otwór względny jest pozostawiony (czyli: czym wyższa liczba przysłony, np. 16 lub 22), tym większa głębia; odległość na jaką ustawiona jest ostrość obiektywu (odległość między przedmiotem a aparatem) - im odległość ta jest mniejsza, tym głębia ostrości również. ogniskowa Pośrednio, na zakres głębi ostrości ma wpływ: rozdzielczość i wielkość sensora/filmu

10 Odpowiednie wykadrowanie zdjęcia
Od punktu widzenia aparatu zależy, co znajdzie się na zdjęciu. Nie starajmy się więc umieszczać na jednej fotografii wszystkiego co widzimy. Wybierzmy główny motyw ujęcia oraz tylko te elementy, które mogą uzupełnić lub wzmocnić jego charakter.

11 Ostrość zdjęcia Poruszone i nieostre zdjęcia to zmora mało zaawansowanych fotografów. Producenci sprzętu fotograficznego starają się ograniczyć ten nieprzyjemny efekt, stosując tzw. stabilizatory, które redukują drgania.

12 Reguła trzech i zasada złotego podziału
Jedną z podstawowych zasad udanej kompozycji jest tzw. reguła trzech (trójpodziału). Jej ideą jest podział obrazu na dziewięć części za pomocą dwóch linii poziomych i dwóch pionowych. Cztery punkty powstałe z przecięcia tych linii nazywamy mocnymi punktami obrazu. Elementy kadru, które znajdą się w tych punktach lub wzdłuż linii, staną się ważniejsze od pozostałych.  Podobnie jest z zasadą złotego podziału (tzw. boskich proporcji), występującą w przyrodzie i stosowaną w architekturze i malarstwie od tysiącleci. Wykorzystanie jej daje harmonijny i wyważony obraz, naturalny dla naszego oka. 

13 Bliżej czy dalej, z dołu czy z góry
Zdjęcie z dołu Zdjęcie z góry Najczęstszym błędem początkującego fotoamatora jest brak ruchu. Dotyczy to zarówno przemieszczania się w stosunku do fotografowanego tematu, jak i niekorzystania z możliwości, jakie dają aparaty z obiektywem typu zoom. Przybliżając się do obiektu lub używając zoomu (tę możliwość dają nawet najprostsze aparaty kompaktowe), mamy większe szanse na pozbycie się zbędnych elementów z naszego kadru.

14 A oto kilka naszych zdjęć

15 Dominika Ogłaska

16 Paulina Kołodziejczyk

17 Patrycja Dziewulska

18 Zuzanna Kapusta

19 Paulina Pietrasik

20 Efektem projektu pt. ”Lato w obiektywie” jest wystawa naszych zdjęć dostępna na parterze naszej szkoły.

21 W projekcie wzięły udział
Zuzanna Kapusta Patrycja Dziewulska Dominika Ogłaska Paulina Pietrasik Paulina Kołodziejczyk Paulina Kubicka Weronika Piątkowska Marta Siuda Opiekunem był pan Marek Nowicki


Pobierz ppt "Uczestnicząc w projekcie dowiedziałyśmy się:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google