Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Życie gwiazd Spis treści 1.Czym jest gwiazda 2.Typy gwiazd |

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Życie gwiazd Spis treści 1.Czym jest gwiazda 2.Typy gwiazd |"— Zapis prezentacji:

1 Życie gwiazd Spis treści 1.Czym jest gwiazda 2.Typy gwiazd |
a)Karły ,olbrzymy i nadolbrzymy 3.Ewolucja gwiazd a)Alfa centura b)Dalsze losy gwiazd| 4.--- a)Gwiazdy neutronowe i pulsowe b)Czarna dziura c) SN 1987A 5.Gwiazdy towarzysze a)Gwiazdy podwójne b) Gwiazda wielokrotna 6.Gromady gwiazd a)Gromady kuliste 7. Gwiazdy zmienne

2 Gwiazda – kuliste ciało niebieskie stanowiące skupisko powiązanej grawitacyjnie materii w stanie plazmy bądź zdegenerowanej.

3 Typy Gwiazd : Karł biały - Jest to gwiazda stabilna, ponieważ ściskająca grawitacja gwiazdy jest równoważona przez siłę odpychania elektronów Biały karzeł -stygnie i świeci jeszcze przez około miliard lat. Na skutek tego oziębia się i stopniowo przygasa, stając się później czarnym karłem.

4 Olbrzym - krótkotrwałe stadium ewolucji gwiazdy mającej średnią masę
Olbrzym - krótkotrwałe stadium ewolucji gwiazdy mającej średnią masę. Moc promieniowania takiego olbrzyma jest kilkaset razy większa od mocy promieniowania Słońca .

5 Nadolbrzymy- Ich czas istnienia jest krótki, od 10 do 50 milionów lat, mogą więc być obserwowane w młodych strukturach, takich jak gromady otwarte.

6 Alfa Centauri (inne nazwy:– gwiazda wielokrotna w gwiazdozbiorze Centaura, trzecia najjaśniejsza gwiazda widoczna na nocnym niebie.

7 Dalsze losy gwiazd .. Każda gwiazda przechodzi proces przemiany jądrowej helu w węgiel , stając się wtedy czerwonym olbrzymem.

8 Gwiazda neutronowa – gwiazda zdegenerowana powstała w wyniku ewolucji gwiazd o dużych masach.

9 Pulsar -jest rodzajem gwiazdy neutronowej wyróżniającym się tym,
że wysyła w regularnych, niewielkich odstępach czasu impulsy promieniowania elektromagnetycznego (najczęściej promieniowanie radiowe).

10 Czarna dziura – obiekt astronomiczny, który tak silnie oddziałuje grawitacyjnie na swoje otoczenie że nawet światło nie może wydostać się z jego powierzchni.

11 SN 1987A – gwiazda supernowa zaobserwowana 23 lutego 1987 w Wielkim Obłoku Magellana. Najjaśniejsza supernowa od 1604, widoczna gołym okiem. Maksymalną jasność osiągnęła 18 maja 1987 roku.

12 Gwiazda podwójna – układ dwóch gwiazd leżących (optycznie lub fizycznie) blisko siebie.

13 Gwiazda wielokrotna – układ gwiazd, które znajdują się w niedalekiej odległości w przestrzeni (układy fizycznie wielokrotne) lub na nieboskłonie (układy optycznie wielokrotne).

14 Gromada kulista – zazwyczaj sferycznie symetryczne zgrupowanie powiązanych grawitacyjnie gwiazd z wyraźną, silną ich koncentracją w kierunku centrum.

15 Gwiazda zmienna – gwiazda, która w znaczący sposób zmienia swoją jasność. Ogólnie rzecz biorąc, każda gwiazda wykazuje drobne fluktuacje jasności, ale są one w większości przypadków praktycznie niezauważalne – na przykład jasność Słońca zmienia się o ok. 0,1% w 11-letnim cyklu.

16 Opiekun: p. Dorota Łyczak
Wykonanie : Magdalena Maryon Klaudia Jarguz Opiekun: p. Dorota Łyczak


Pobierz ppt "Życie gwiazd Spis treści 1.Czym jest gwiazda 2.Typy gwiazd |"

Podobne prezentacje


Reklamy Google