Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święto Bożego Miłosierdzia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święto Bożego Miłosierdzia."— Zapis prezentacji:

1 Święto Bożego Miłosierdzia

2 Było już około godziny szóstej i mrok ogarnął całą ziemię aż do godziny dziewiątej. Słońce się zaćmiło i zasłona przybytku rozdarła się przez środek. Wtedy Jezus zawołał donośnym głosem: Ojcze w Twoje ręce powierzam ducha mego. Po tych słowach wyzionął ducha. Łk 23,44 – 45  tzn. od dwunastej do piętnastej. Nie było to jednak naturalne zaćmienie słońca, gdyż księżyc był wtedy w pełni

3 Święta Faustyna Kowalska
Przyszła na świat jako trzecie z dziesięciorga dzieci w biednej i pobożnej rodzinie chłopskiej we wsi Głogowiec. Na chrzcie świętym w kościele parafialnym w Świnicach Warckich otrzymała imię Helena. Od dzieciństwa odznaczała się pobożnością, umiłowaniem modlitwy, pracowitością i posłuszeństwem oraz wielką wrażliwością na ludzkie biedy. Do szkoły chodziła niecałe trzy lata: jako szesnastoletnia dziewczyna opuściła rodzinny dom, by na służbie w Aleksandrowie i Łodzi zarobić na własne utrzymanie i pomóc rodzicom. 1 sierpnia 1925 roku przekroczyła próg klauzury w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie przy ul. Żytniej. Pracowała w kilku domach Zgromadzenia, najdłużej w Krakowie, Płocku i Wilnie, pełniąc obowiązki kucharki, ogrodniczki i furtianki. Zupełnie wyniszczona fizycznie, ale w pełni dojrzała duchowo, mistycznie zjednoczona z Bogiem, zmarła w opinii świętości 5 października 1938 roku, mając zaledwie 33 lata, w tym 13 lat życia zakonnego.

4 Ustanowienie święta „Chcę - powiedział Pan Jezus do siostry Faustyny Kowalskiej - aby ten obraz (...) był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy; ta niedziela ma być Świętem Miłosierdzia.” (Dz.49) Płock 1931 r.

5 Historia obrazu Jezusa Miłosiernego
Wizję obrazu Jezusa Miłosiernego, siostra Faustyna otrzymała od Pana Jezusa 22 lutego 1931r. w Płocku, we własnej celi klasztornej: „Wieczorem, kiedy byłam w celi - pisze w Dzienniczku - ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. (...)Po chwili powiedział mi Jezus: Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie(Dz.47). Chcę, aby ten obraz(...) by uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia (Dz.49).”

6 Znaczenie symboli obrazu
Charakterystyczne dla tego wizerunku Chrystusa są dwa promienie. Pan Jezus, zapytany o ich znaczenie, wyjaśnił: Blady promień oznacza wodę, która usprawiedliwia dusze; czerwony promień oznacza krew, która jest życiem dusz (Dz. 299). Woda  sakrament chrztu  sakrament pokuty i pojednania Krew  Eucharystia Zastanów się, co Pan Jezus chciał Ci powiedzieć przez symbolikę tych promieni?

7 Godzina Miłosierdzia    W październiku 1937 roku w Krakowie, polecił Pan Jezus czcić godzinę swej śmierci: „Ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w miłosierdziu moim, uwielbiając i wysławiając je; wzywaj jego wszechmocy dla świata całego, a szczególnie dla biednych grzeszników, bo w tej chwili zostało na oścież otwarte dla wszelkiej duszy” (Dz.1572). W tej godzinie - obiecał Pan Jezus - uprosisz wszystko dla siebie i innych, w tej godzinie  stała się łaska dla świata całego - miłosierdzie zwyciężyło sprawiedliwość (Dz.1572).

8 Koronka do Bożego Miłosierdzia
W piątek, 13 września 1935 roku, Pan Jezus podał s. Faustynie słowa modlitwy nazwanej Koronką do Bożego Miłosierdzia, którą polecił jej odmawiać. Pan Jezus obiecał, że ktokolwiek będzie odmawiał tę koronkę, dostąpi wielkiego miłosierdzia w godzinie własnej śmierci. Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata. (10 x) Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo, Najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata. Ojcze nasz ... Zdrowaś Maryjo ... Wierzę w Boga Ojca ... Znak krzyża Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami i nad całym światem. (3 x na zakończenie)

9 Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach

10 Quiz 1. Kiedy obchodzimy Święto Bożego Miłosierdzia?
W drugi dzień Świąt Wielkanocnych W pierwszą niedzielę po Wielkanocy W Wielki Piątek 2. Jak nazywa się modlitwa do Bożego Miłosierdzia? Koronka do Bożego Miłosierdzia Falbanka do Bożego Miłosierdzia Różaniec do Bożego Miłosierdzia 3. Komu Pan Jezus przekazał prośbę o ustanowienie tego święta? św. Faustynie Kowalskiej Marii Magdalenie każdemu z nas 4. Który z poniższych obrazów, to obraz Bożego Miłosierdzia?

11 5. Co oznacza czerwony promień na obrazie?
przelaną na krzyżu Krew Chrystusa symbol smutku i żałoby po śmierci Pana Jezusa górski szlak turystyczny 6. Co oznacza blady promień na obrazie? białe szaty Chrystusa na obrazie sakrament chrztu oraz pokuty i pojednania drogę człowieka do Nieba 7. Jaki napis znajduje się pod obrazem? Jezu, ufam Tobie! Jezus moją drogą Jezu wybacz mi! 8. Która godzina, to godzina Miłosierdzia? 15.00 9.00 24.00 9. Dlaczego to właśnie ta godzina? bo wtedy dzwony biją na wspólną modlitwę bo Pan Jezus ukazał się wtedy s. Faustynie bo w tej godzinie Pan Jezus umarł na krzyżu źródła, autor koniec

12 Źródła: Przygotowanie i opracowanie – mgr Anna Janik, katechetka Szkoły Podstawowej nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zabrzu, 13 kwietnia 2007r. koniec


Pobierz ppt "Święto Bożego Miłosierdzia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google