Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAK WALCZYĆ Z NIETOLERANCJĄ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAK WALCZYĆ Z NIETOLERANCJĄ?"— Zapis prezentacji:

1 JAK WALCZYĆ Z NIETOLERANCJĄ?
PROJEKT EDUKACYJNY Gimnazjum nr 1 w Redzie im. Lecha Wałęsy Chciałybyśmy pokazać wam efekty naszego projektu pt. „Jak walczyć z nietolerancją?”

2 NIETOLERANCJA – PRZECIWIEŃSTWO TOLERANCJI
WIĘC… CZYM JEST TOLERANCJA? Nietolerancja to przeciwieństwo tolerancji, więc zadajmy sobie pytanie czym właściwie jest ta tolerancja?

3 To wielkie i magiczne słowo tolerancja oznacza cierpliwą wytrwałość, a pochodzi od łacińskiego słowa tolerare, co oznacza : znosić, cierpieć. Już samo przetłumaczenie na język polski tej łacińskiej nazwy bardzo dużo mówi nam o tym pojęciu.

4 Tolerancja jest postawą społeczną i osobistą odznaczającą się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych, lecz tolerancja dla każdego człowieka jest czymś innym.

5 RODZAJE NIETOLERANCJI
Są różne rodzaje nietolerancji np. na tle :

6 Rasowym

7 Religijnym

8 Obyczajowym

9 I wiele, wiele innych

10 Tolerancja i nietolerancja to pojęcia o bardzo szerokim znaczeniu
Tolerancja i nietolerancja to pojęcia o bardzo szerokim znaczeniu. My chciałyśmy skupić się na jakości tolerancji, która dotyczy przede wszystkim osób w naszym wieku.

11 86 UCZNIÓW 34 52

12 69 UCZNIÓW 41 28

13 VS. Aby porównać tolerancyjność naszego pokolenia w dwóch różnych krajach. Teraz wszyscy przekonamy się jaka jest ta nastoletnia tolerancja.

14 Czy uważasz się za osobę tolerancyjną?
Pierwsze pytanie : Czy uważasz się za osobę tolerancyjną? Prawie wszyscy uważają, że są tolerancyjni, lecz mimo tak wielu odpowiedzi na tak, kilka osób przyznało, że nie uważa się za ludzi szanujących inności.

15 Tolerancja odmienności
Tolerancja odmienności. Nie szanując jej u innych, nie oczekuj, że ktoś uszanuje twoją.

16 Co rozumiesz przez słowo tolerancja?
Co rozumiesz przez słowo tolerancja? Odpowiedź A, czyli akceptowanie ludzi takich jak my i odpowiedź C, czyli akceptowanie pewnych cech u ludzi w dwóch krajach przypadło po około 25% odpowiedzi. Zaś dla większość ankietowanych tolerancja to akceptowanie ludzi takimi jakimi są.

17 Tolerancja, gdy mimo różnic potrafisz się dogadać.

18 Jaka osoba jest dla Ciebie przykładem tolerancji?
Jaka osoba jest dla Ciebie przykładem tolerancji? U naszych zagranicznych rówieśników najczęściej zaznaczanymi odpowiedziami były odpowiedzi B – Jan Paweł II oraz C – inna osoba. Zaś Polacy za przykład tolerancji uważaj swoich rodziców, najmniej odpowiedzi przypadło papieżowi Polakowi.

19 Jan Paweł II – osoba, do której nawet ateiści czuli respekt.

20 Gdzie według Ciebie uczymy się tolerancji?
Gdzie według Ciebie uczymy się tolerancji? Odpowiedzi w obu krajach układały się podobnie – najwięcej odpowiedzi A – w rodzinie, trochę mniej B- w szkole, a najmniej C- w grupie koleżeńskiej.

21 Tolerancja w szkole. Dyrektorka zabroniła mi ubierać się tak do szkoły, ponieważ tymi symbolami propaguję agresję, okultyzm i przynależę do subkultury.

22 Ich nikt się nie czepia.

23 Czy uważasz, że wszyscy powinni mieć takie same hobby jak ty?
Czy uważasz, że wszyscy powinni mieć takie same hobby jak ty? W tym pytaniu naprawdę nieliczni uważają, że każdy człowiek powinien interesować się tym co oni.

24 Hobby. Robisz to co kochasz. To kim jesteś nie ma znaczenia.

25 Czy tolerujesz ludzi o innym wyznaniu religijnym?
Czy tolerujesz ludzi o innym wyznaniu religijnym? Prawie cała młodzież jest tolerancyjna jeżeli chodzi o wiarę.

26 Meczet w Warszawie. Spróbuj postawić kościół w Arabii Saudyjskiej

27 Czy mógłbyś nawiązać znajomość z osobą o innym wyznaniu religijnym?
Czy mógłbyś nawiązać znajomość z osobą o innym wyznaniu religijnym? Jak w poprzednim pytaniu prawie 100% osób udzieliło odpowiedzi „tak”.

28 Wybór religii. Tak często o jej wyborze decyduje miejsce zamieszkania.

29 Czy mógłbyś mieć znajomego, który jest innej rasy niż ty?
Czy mógłbyś mieć znajomego, który jest innej rasy niż ty? Kolor skóry wzbudza wiele kontrowersji. Wszyscy myślą, że narodowi holenderskiemu kolor skóry nie przeszkadza w stosunkach koleżeńskich, a jednak. Holendrzy uważają, że nie mogli by kolegować się z osobą o innym kolorze skóry, zaś Polacy w większości uważają, że nie stanowi to żadnego problemu.

30 Rasizm. Nienawiść do różnicy ilości melaniny w ludzkim organizmie

31 Czy przeszkadzałaby Ci osoba niepełnosprawna w twojej klasie?
Czy przeszkadzałaby Ci osoba niepełnosprawna w twojej klasie? Tu zdania są podzielone. Mimo wielu odpowiedzi „nie”. Większość ankietowanych niestety uważa, że stanowiło by to dla nich jakąś przeszkodę.

32 Patrząc na nich. To ja czuję się niepełnosprawny.

33 Czy utrzymujesz kontakty z osobami starszymi (w wieku emerytalnym)?
Czy utrzymujesz kontakty z osobami starszymi (w wieku emerytalnym)? Tu nie ma żadnych niespodzianek – wszyscy spotykają się ze swoimi dziadkami i babciami, choćby co święta.

34 Nie obchodzą Cię starzy ludzie? Ty też nie będziesz nikogo obchodził.

35 Czy akceptujesz subkultury, takie
jak Punk, Metal, Emo itd.? Czy akceptujesz subkultury, takie jak Punk, Metal, Emo itd.? Mimo większości odpowiedzi wyrażających tolerancję. Uczniowie holenderskiej szkoły w 40% nie tolerują subkultur.

36 Zostać Emo czy Plastikiem? Dylemat dzisiejszych dwunastolatek

37 Glany. Dowiedziałem się po co są, kiedy poszedłem na koncert metaliki w trampkach.

38

39 Czy ważna jest dla ciebie marka
Twoich ubrań, butów itd.? Czy ważna jest dla ciebie marka Twoich ubrań, butów itd.? Odpowiedzi są bardzo zróżnicowane. Zachód twierdzi, że nie ma to dla nich różnicy, zaś my uważamy, że jest to bardzo, a to bardzo ważne.

40 Samo logo nie czyni z ciebie kogoś

41 Czy według Ciebie mieszkańcy Gdyni muszą kibicować Arce Gdynia, a nie mogą kibicować Lechii Gdańsk?
Czy według Ciebie mieszkańcy Gdyni muszą kibicować Arce Gdynia, a nie mogą kibicować Lechii Gdańsk? Mimo wielkiego zamieszania w polskim społeczeństwie jeżeli chodzi o kiboli. Młodzież jest w większości tolerancyjna dla kibiców.

42 Dobry ojciec. Może wskazać właściwą drogę w życiu, ale umie też akceptować świadome decyzje swojego dziecka.

43 Czy według Ciebie istnieją
granice tolerancji? Czy według Ciebie istnieją granice tolerancji? Uczniowie szkoły w Zwolle uważają, że istnieją granice tolerancji, zaś odpowiedzi polskiej grupy badanych układa się prawie 50 na 50.

44 Nie obchodzi mnie czy jesteś gejem, Żydem, muzułmaninem, czarny, żółty, zdeformowany fizycznie, znienawidzonych przez innych… Jeśli będziesz szanował mnie. Ja będę szanował Ciebie.

45 w tolerancyjnym społeczeństwie?
Czy uważasz, że żyjemy w tolerancyjnym społeczeństwie? Czy uważasz, że żyjemy w tolerancyjnym społeczeństwie? To pytanie pokazuje obraz naszego, a ich społeczeństwa. Młodzi Holenderzy uważają, że ich naród jest tolerancyjny, zaś uczniowie Redzkiego gimnazjum twierdzą, że Polacy nie mają za grosz tolerancji.

46 Zespół Downa. Bardziej upośledza otoczenie, które brzydzi się tego, na co inni nie absolutnie najmniejszego wpływu.

47 Czy według Ciebie w szkołach powinno więcej mówić się o tolerancji?
Czy według Ciebie w szkołach powinno więcej mówić się o tolerancji? Holenderscy uczniowie nie chcieliby pogawędek na temat tolerancji, zaś głosy polskich uczniów rozkładają się znowu fifty fifty, ale mimo wszystko czują, że nie posiadają wystarczająco informacji na ten temat.

48 Nastały dziwne czasy. Mam 15 lat
Nastały dziwne czasy. Mam 15 lat. Kiedy mówię, że nie palę i nie piję rówieśnicy patrzą na mnie ze zdziwieniem.

49 Ludzie z pewnością zastanawiają się dlaczego wciąż panuje tyle zawiści wokół. Niestety żyjemy w społeczeństwie pozbawionym tolerancji. Żyjemy w świecie zepsutym, w którym wydaje się, że brakuje norm moralnych.

50 Bój toczący się między tolerancją a nietolerancją prawdopodobnie jeszcze przez długi okres czasu się nie skończy.

51 Ludzie nie są jeszcze gotowi na to, by tworzyć całość na tyle harmonijną i ułożoną, by każdemu żyło się w niej lepiej, bezpieczniej i pewniej. Ludzie z jednej strony chcą być tolerancyjni, a z drugiej mają wiele wątpliwości a nawet czuja obrzydzenie widząc swobodę, z jaką poruszają się osoby inne, często dla nich obce nie tylko pod kątem znajomości.

52 Nietolerancja to przecież rodzaj wolności, więc cytując słowa Michała Bakunina „Wolność albo jest pełna, albo jej w ogóle nie ma”

53 Pozwólmy ludziom być wolnymi, bo inny nie znaczy gorszy.

54 BIBLIOGRAFIA Encyklopedia Gazety Wyborczej www.4lo.ilkus.pl

55 DZIĘKUJEMY AUTORKI PROJEKTU Paulina Chyła Dorota Block
Karolina Kasprowicz Agnieszka Groenwald DZIĘKUJEMY BARDZO!


Pobierz ppt "JAK WALCZYĆ Z NIETOLERANCJĄ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google