Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Multimedia jest to ogólne określenie środków komunikacji wykorzystujących różne formy przekazu w celu dostarczenia odbiorcom rozrywki. Multimedia są.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Multimedia jest to ogólne określenie środków komunikacji wykorzystujących różne formy przekazu w celu dostarczenia odbiorcom rozrywki. Multimedia są."— Zapis prezentacji:

1

2  Multimedia jest to ogólne określenie środków komunikacji wykorzystujących różne formy przekazu w celu dostarczenia odbiorcom rozrywki. Multimedia są zestawieniem takich form jak : ◦ Tekst ◦ Audio ◦ Obrazy statyczne ◦ Animacje ◦ Wideo ◦ Interaktywne  Termin „multimedia” ma również zastosowanie w mediach elektronicznych służących do rejestrowania oraz odtwarzania treści multimedialnych. Multimedia posiadają cechy tradycyjnych technik mieszanych i sztuk pięknych, jednak mają szerszy zakres. Termin bogate media jest synonimem terminu multimedia interaktywne.

3  Pliki multimedialne są to pliki zawierające więcej niż jeden sposób przekazywania informacji. Zazwyczaj mianem tym określa się pliki z zapisanym obrazem i dźwiękiem.  Dźwięk jest to fala magnetyczna rozchodząca się w ośrodkach sprężystych (gazach, cieczach, korpusach instrumentów muzycznych). Zakres fal słyszalnych przez ludzkie ucho zawarty jest między wartościami granicznymi 20 Hz i 20 kHz.

4  CD-Audio - standard cyfrowego zapisu dźwięku na płycie kompaktowej, wykorzystujący do tego celu kodowanie PCM o częstotliwości próbkowania 44,1 kHz i rozdzielczości 16 bitów na próbkę.próbkowania  MIDI - ze względu na małe rozmiary plików jest często wykorzystywany do tworzenia podkładu muzycznego dla stron WWW, automatycznie odtwarzanego podczas jej oglądania w przeglądarce (poprzez użycie znacznika i odpowiedniej wtyczki). Plik w tym formacie charakteryzuje się małym rozmiarem - kilkuminutowy utwór muzyczny może być zawarty w pliku o rozmiarze 30-40 kB, w efekcie wczytanie takiego pliku nie zwiększa ogólnego czasu ładowania całej strony.

5  WAV - Format charakterystyczny dla platformy Windows, pozwala na zapis muzyki z jakością płyty kompaktowej (44.1 kHz, 16 bit, stereo). Pliki w tym formacie mają jednak jedną zasadniczą wadę - wielkość. Na 1 sekundę dźwięku potrzeba 172 kB. Z tego właśnie powodu format ten nie bardzo nadaje się do Internetu. Aby zmniejszyć objętość należy niestety zrezygnować z jakości i tak można: zmniejszyć rozdzielczość do 8 bitów, zrezygnować z dźwięku stereo i zmniejszyć częstotliwość próbkowania np. do 22050 Hz lub nawet do 8000 Hz. Sekunda pliku zapisanego z minimalnymi ustawieniami (8 bit, mono, 8000 Hz) zajmuje 8 kB.

6  MPEG (Moving Picture Experts Group) – format ten stosuje kodowanie psychoakustyczne, czyli technikę wykorzystującą naturalne ograniczenia słuchu człowieka.  MP3 (MPEG-2 Layer 3) – format stratnej kompresji dźwięku opierający się na zmodyfikowanej dyskretnej transformacie cosinusowej i używający modelu psychoakustycznego. Format został stworzony we Fraunhofer-Institut für Integrierte Schaltungen. Przy tworzeniu jego pierwszej implementacji wykorzystywany był m.in. utwór Suzanne Vegi Tom's Diner w celu dostosowania kompresji do brzmienia ludzkiego głosu

7  MP3 pro – połączenie wcześniejszego formatu mp3 i nowej technologii pozwalającej na znaczną rekonstrukcję wyższych częstotliwości  MP4 (MPEG-4Part 14) – standard kodowania obrazu i dźwięku napisany z myślą o telewizji cyfrowej oraz przesyłaniu multimediów przez Internet.  Ogg Vorbis – format przewyższający mp3 pod względem jakości i stopnia kompresji dźwięku ◦ w odróżnieniu od MP3 format Ogg Vorbis nie jest opatentowany i pozostaje bezpłatny, zarówno do celów prywatnych, jak i komercyjnych ◦ dekodowanie plików zapisanych w tym formacie wymaga większego zapotrzebowania na moc obliczeniową procesora niż MP3 (w przenośnych odtwarzaczach szczególnie uwidacznia się to poprzez skrócenie czasu pracy)

8  AVI (audio-video interleave, czyli współistnienie obrazu i dźwięku ) – kontener danych audiowizualnych (wprowadzony przez Microsoft). Współistnienie oznacza, że w jednym pliku mogą występować zarówno informacje o obrazie jak i o dźwięku.  M-JPEG (Motion JPEG) – ruchoma wersja statycznego JPEG-a. Stosuje się tutaj ten sam algorytm kompresji.

9  DV (Digital VIdeo) – cyfrowy format komponentowy do zastosowań konsumenckich. DV jest formatem, który do zapisu stosuje cyfrowe taśmy o szerokości 6,35 mm. Format ten jest rzadko stosowany do zapisu filmu na komputerze ze względu na niski stopień kompresji. Kilkudziesięciominutowy film może zajmować nawet kilkanaście gigabajtów.

10  Wymień pliki multimedialne obsługiwane przez program Windows Media Player. Opisz formaty, które nie zostały omówione na lekcji.  Opisz formaty multimedialne, których nie obsługuje program Windows Media Player: ◦ *.ra, *.rm, *.ram ◦ *.mov, *.qt

11  Cyfrowy zapis dźwięku opiera się na procedurze zwanej próbkowaniem. Próbkowanie, to nic innego, tylko odczytywanie poziomu sygnału akustycznego w danej chwili i zapisywanie jako liczby.  Oczywiście, prawie zawsze liczba ta jest zapisywana w formacie dwójkowym.


Pobierz ppt " Multimedia jest to ogólne określenie środków komunikacji wykorzystujących różne formy przekazu w celu dostarczenia odbiorcom rozrywki. Multimedia są."

Podobne prezentacje


Reklamy Google