Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Http://audacity.sourceforge.net/ mikrofon i TY 1. Info o pochodzeniu programu mikrofon i TY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Http://audacity.sourceforge.net/ mikrofon i TY 1. Info o pochodzeniu programu mikrofon i TY."— Zapis prezentacji:

1 http://audacity.sourceforge.net/ mikrofon i TY
1. Info o pochodzeniu programu mikrofon i TY

2 Podcast z muzyką w tle i lektorem
Najpierw skopiuj muzykę tła do programu Nagraj ścieżkę głosową – przedtem skalibruj mikrofon! Dodawana muzyka może być plkiem mp3, zgraną z kasety, CD, dowolnym dźwiękiem odtwarzanym przez komputer lub nawet odsłuchiwanym stumieniem z www (np. innym podcastem), który też można nagrać w Audacity. Kalibracja mikrofonu polega na wykonaniu kilku próbek nagrania głosu lektora czytającego tekst przygowtowanej wypowiedzi. Powinien zawierać dźwięki szeleszczące i świszczące: jak w wyrazach świerszcz, trzcina oraz wybuchowe b, t: (po ang: the, this, that, comfortable etc.). Obserwuj VU i reguluj wzmocnienie by wskaźnik nie zbliżał się do poziomu 0 dB.

3 Dogrywanie lektora Korzystaj z możliwości nagrywania nowej ścieżki podczas słuchania innej Musisz mieć ciasno przylegający headset by mikrofon nie zbierał dźwięku ze słuchawek Nagrywanie podczas odsłuchu to bardzo wygodna opcja – możesz łatwo synchronizować wypowiedź. Mikrofon nie może być blisko słuchawek – dźwięk nałoży się na siebie i powstaną dziwne efekty, zdudnienia, szumy.

4 Wyrównaj poziomy ścieżek
Po montażu należy ustawić głośność wszystkich ścieżek na podobnym poziomie Użyj suwaków na lewo od ścieżek tak by podczas odtwarzania VU nie wchodził na czerwone pole

5 Jak nagrywać mowę Możesz użyć dowolnego narzędzia: MP3 z nagrywaniem, komórki, dowolnego mikrofonu... Jednak mowa prawie zawsze zawiera fragmenty o niskim poziomie głośności, dużych szumach i dużo szeleszczących dźwięków Tylko pozornie mowa jest łatwa do nagrania. Choć zakres częstotliwości mowy jest dość ograniczony, to dynamika często jest bardzo duża (języki angielski, hiszpański, włoski) i przebieg jest szarpany (brak sygnałów w przerwach między słowami, które są obecne w muzyce). Należy stosować jak najwyższą rozdzielczość próbkowania. Kiepskie źródło to kiepski sygnał i żaden filtr nie zrobi cudu. W skrajnym przypadku nagrywania w terenie, gdy jakość dźwięku jest niedostateczna, należy wypowiedź nagrać ponownie w „studiu” nawet kosztem zastąpienia oryginalnego głosu – głosem lektora.

6 Mowę nagraj mono Prawie wszystkie informacje słowne zawierają się między 200 Hz a 8 kHz. Mowę nagrywaj jako ścieżkę mono. Stosuj częstotliwość nie mniejszą niż 16kHz i jak najwyższą rozdzielczość: 32 bit. Jeśli nie nagrywasz wypowiedzi grupy osób i nie jest ważna baza stereo – nagrywaj mowę mono. To zajmuje 2 razy mniej miejsca. Ewentualne przesunięcie lewo-prawo osiągniesz podczas montażu.

7 Obwiednia i normalizacja
Przed normalizacją warto użyć obwiedni. Teraz normalizacja. W akustyce, pojęcie obwiedni bywa użyteczne m.in. przy analizie i rekonstrukcji brzmienia instrumentów muzycznych. W szczególności, jedną z podstawowych metod tworzenia dźwięku przez syntezatory jest nakładanie zadanej obwiedni na okresowy sygnał odpowiadający chwilowemu brzmieniu naśladowanego instrumentu. Obwiednia taka składa się z kilku faz, nazywanych narastaniem, podtrzymaniem i wybrzmiewaniem. Normalizacja to regulacja głośności plików dźwiękowych do poziomu standardowego. Jest to przydatne do tworzenia mieszanych CD i mp3 itp.

8 Odszumianie Po normalizacji wszystkie informacje - także szum stał się bardzo wyraźny. Pobierz próbkę szumu. Usuń szum. Gotowe! Efekty – Odszumiacz. Narzędzie pozwala pobrać wzorzec szumu: zaznaczamy fragment zawierający tylko szum, pobieramy próbkę, W drugim kroku zaznaczamy fragment do odszumienia i Koniecznie wybieramy Podgląd (Podsłuch) by sprawdzić czy dźwięk nie jest zbyt „metalowy”. Regulujemy suwakiem i ponawiamy odsłuch. Moim zdaniem trochę szumu jest konieczne by dźwięk pozostał „naturalny”.

9 Gotowa audycja Po ustawieniu ścieżek względem siebie możemy zająć się efektami jak: Narastanie/opadanie poziomu Wzmacnianie Korekcja graficzna Gdy jesteśmy usatysfakcjonowani Zapisujemy pracę jako projekt – pozwala na późniejszą edycję (koniecznie!) Eksportujemy jako mp3: potrzebny kodek LAME, który trzeba doinstalować ręcznie z: lub


Pobierz ppt "Http://audacity.sourceforge.net/ mikrofon i TY 1. Info o pochodzeniu programu mikrofon i TY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google