Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ERYTROCYTY, LEUKOCYTY I TROMBOCYTY- ICH ROLA I BUDOWA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ERYTROCYTY, LEUKOCYTY I TROMBOCYTY- ICH ROLA I BUDOWA"— Zapis prezentacji:

1 ERYTROCYTY, LEUKOCYTY I TROMBOCYTY- ICH ROLA I BUDOWA
Wykonały: Joanna Żegleń kl.IIe Beata Zborek kl.IIe Źródło: (od lewej do prawej: erytrocyt, trombocyt, leukocyt)

2 Krew zbudowana jest z osocza i elementów morfotycznych krwi: erytrocytów, leukocytów i trombocytów, których rolę i budowę poznamy w dalszej części prezentacji.

3 ERYTROCYT Krwinka czerwona, czerwone ciałko krwi – jeden z podstawowych morfotycznych składników krwi. Zdrowy, młody mężczyzna ma około 5,4 mln/mm3 erytrocytów w krwi obwodowej, kobieta około 4,5 mln/mm3, natomiast noworodek około 7 mln/mm3. Ilość erytrocytów w organizmie człowieka może się zmieniać - zależy to m.in. od miejsca, w którym człowiek się znajduje i ciśnienia jakie tam panuje. Prawidłowy erytrocyt ludzki jest okrągłą, dwuwklęsłą w środku komórką bezjądrzastą o średnicy 6-9 μm. Czas "życia" krwinek wynosi 120 dni. Wytwarzane są one w szpiku kostnym, a rozpadają się w śledzionie i wątrobie (w tzw. układzie siateczkowo-śródbłonkowym). Źródło:

4 Na otoczce krwinek czerwonych umieszczone są polisacharydy odpowiedzialne za rozróżnianie grup krwi tzw. aglutynogeny. Zmniejszenie stężenia hemoglobiny i najczęściej liczby krwinek czerwonych poniżej ustalonych wartości nazywane jest niedokrwistością (czyli anemią). Głównym zadaniem erytrocytów jest przenoszenie tlenu i dwutlenku węgla, co jest możliwe dzięki obecności w nim czerwonego barwnika hemoglobiny, który ma zdolność do nietrwałego wiązania tlenu i przechodzenia w oksyhemoglobinę.

5 LEUKOCYT Krwinka biała- to komórkowy składnik krwi. Ich zadaniem jest ochrona organizmu przed patogenami takimi jak wirusy i bakterie. Podstawowe cechy leukocytów: Ich liczba waha się 4-10 tys./mm3 (zależy to od czynników fizjologicznych jak i chorobowych) Są większe od krwinek czerwonych W ich komórkach występuje jądro Są podstawowym elementem układu odpornościowego Wytwarzane są w szpiku, grasicy, węzłach chłonnych i śledzionie W dużej części leukocytów( granulocyty) w cytoplazmie występuje charakterystyczna ziarnistość( są to lizosomy, które zawierają enzymy) Zwiększenie ilości białych krwinek nazywa się hiperleukocytozą (często, ale nie zawsze powoduje białaczkę), a niedobór leukopenią. Źródło:

6 Leukocyty dzielą się na:
Agranulocyty- w skład których wchodzą: -limfocyty % wszystkich leukocytów, wytwarzają przeciwciała (immunoglobuliny) -monocyty- do 8% wszystkich leukocytów, niszczą obumarłe bakterie przez fagocytozę, wytwarzają interferon Granulocyty- biorą udział w reakcjach alergicznych i wspomagają limfocyty w niszczeniu ciał obcych, w ich skład wchodzą: -neutrofile (objętochłonne)- do 70% wszystkich leukocytów, pożerają i trawią niepożądanych intruzów -bazofile (zasadochłonne)- ok. 1% wszystkich leukocytów, wydzielają histaminę- czynnik odpowiedzialny za objawy uczulenia -eozynofile (kwasochłonne)- do 4% wszystkich leukocytów, niszczą drobnoustroje, biorą udział w hamowaniu reakcji uczuleniowych

7 TROMBOCYT Płytki krwi to następny rodzaj elementów morfotycznych krwi. Ich kształt jest podłużny, nie mają jąder. Są fragmentami dużych- megakariocytów powstających w szpiku kostnym. Średnio w 1 ml krwi znajduje się 250 tys. płytek. Ich czas „przeżycia” wynosi dni. Płytki krwi odgrywają bardzo dużą rolę w hamowaniu krwawienia (w hemostazie). Przyczepiają się w miejscu uszkodzenia naczynia i tworzą czop zatykający jak korek powstałą przerwę. Ponadto z płytek uwalniają się substancje kurczące krwawiące naczynia, co dodatkowo hamuje krwawienie. Niedobór płytek krwi to trombocytopenia, a ich nadmiar to trombocytoza. Zmniejszenie ilości trombocytów lub innego z czynników krzepnięcia krwi może prowadzić do poważnych zaburzeń krzepnięcia, czego przykładem może być hemofilia.

8 BUDOWA PŁYTKI KRWI Źródło:

9 Bibliografia 1.www.wikipedia.org/wiki/Erytrocyt
2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.


Pobierz ppt "ERYTROCYTY, LEUKOCYTY I TROMBOCYTY- ICH ROLA I BUDOWA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google