Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Walory turystyczne Tatr

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Walory turystyczne Tatr"— Zapis prezentacji:

1 Walory turystyczne Tatr

2 Tatry stanowią główną atrakcję przyrodniczą. To jedyne wysokie góry w Karpatach Polskich. Tylko w Tatrach można zobaczyć wszystkie piętra roślinne, kary i U-kształtne doliny polodowcowe, turnie , gleby i piargi. Rzeźba Tatr jest zróżnicowana.

3 Tatry są jednym z najpiękniejszych pasm górskich zlokalizowanych w Polsce. Turystów zachwycają przede wszystkim dzięki wyjątkowym skupieniem naturalnych form na stosunkowo małej przestrzeni. Tatry dzielimy na Zachodnie i Wschodnie, w tym to właśnie te drugie cieszą się największym uznaniem wśród turystów z całego świata. Tatry wschodnie składają się z dwóch zupełnie odmiennych od siebie geograficznie części: granitowych, wysokich Tatr charakteryzujących się całą masą szlaków turystycznych i z mniej dostępnych wapiennych Tatr Bielskich.

4 Klimat turystyczny W Tatrach tworzy kompleks 15 samodzielnych osad górskich usytuowanych w przyjaznym leśnym środowisku. Najczęściej odwiedzanymi osadami górskimi w tych rejonach gór są przede wszystkim: jezioro Szczerbskie, Stary Smokowiec czy Tatrzańska Łomnica. Wszystkie osady są połączone ze sobą za pomocą specjalnej sieci dróg i linii kolejowej. Turystów przyciągają do nich dodatkowo ozdobna architektura, która należy do jednych z najpiękniejszych w naszym kraju.

5 Największą atrakcją turystyczną w Tatrach jest wjazd kolejką liniową na szczyt Łomnicy, który znajduje się na wysokości 2634 m. n.p.m. Jest ona drugim z najwyższych szczytów w Tatrach. Podróż na Łomnicę przebiega w bardzo komfortowym warunkach, bowiem turyści mogą skorzystać ze zmodernizowanych i nowoczesnych kabin górskich. Na szczycie oprócz pięknych widoków można skorzystać z małej i przytulnej restauracji. .

6 Położenie Tatr: Tatry, leżą na pograniczu Polski i Słowacji. Na terytorium Polski leży jedynie część Tatr Wysokich i część Tatr Zachodnich - około 185 km kwadratowych. Najwyższym szczytem w polskich Tatrach Wysokich są położone na granicy Rysy m n.p.m.

7 Pogoda w Tatrach: W Tatrach panuje klimat wysokogórski strefy umiarkowanej. Cechuje go duża zmienność zarówno pod względem ilości opadów jak i temperatury. Nawet latem wysoko w górach występują częste nawroty śniegu i chłodu. Zima w stolicy polskich Tatr - Zakopanem - trwa mniej więcej od końca listopada do końca marca, a krótkie i często niepogodne lato od połowy czerwca do końca sierpnia. Najwięcej opadów przypada na czerwiec i lipiec. Najwyższe opady najczęściej notuje się w lipcu, także w lipcu najczęściej występują w Tatrach burze. Średnio na lipiec przypada 10 dni burzowych

8 Co warto zobaczyć w Tatrach:
m.in. Zakopane, Dolina Pięciu Stawów, Dolina Chochołowska , Dolina Kościeliska, Hala Gąsienicowa, Orla Perć , wspinaczka lub wjazd kolejką na Kasprowy Wierch, Morskie Oko, Czarny Staw Gąsienicowy, wspinaczka na Giewont, Nosal, Czerwone Wierchy.

9 Jedną z piękniejszych dolin w Tatrach Polskich jest Dolina Pięciu Stawów. Położona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego polodowcowa dolina ma długość 4 km i powierzchnię 6,5 km2. Dolina Pięciu Stawów otoczona jest szczytami górskimi – Świnicą, Szpiglasowym Wierchem oraz granią Orlej Perci. Krajobraz doliny to tatrzańskie szczyty, górskie jeziora, oraz połacie muraw i kosodrzewiny – można tu też znaleźć roślinność alpejską, zaś ze zwierząt niedźwiedzia brunatnego, rysia, jelenia, kozicę. W XIX wieku dolina była miejscem wielu wypraw turystycznych. Wytyczono wówczas tędy sieć szlaków turystycznych umożliwiającym łatwiejsze dotarcie turystom w najpiękniejsze zakątki gór.

10 Dolina Pięciu Stawów

11 Dolina Chochołowska jest najdłuższą (ma długość około 10km) i największą doliną w polskich tatrach, leży na skraju Tatr Zachodnich. Jej nazwa pochodzi od oddalonej o kilkanaście kilometrów wsi Chochołów. Dziś dolina jest własnością Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie, mimo, że znajduje się na terenie TPN (Tatrzański Park Narodowy). W 1983 roku górale odzyskali prawo do samodzielnego gospodarowania lasami w Dolinie, pod kontrolą TPN prawo to mieli od 1821 roku.

12 Dolina Chochołowska

13 Jest doliną walną, tj. sięga od podnóża Tatr do ich głównego grzbietu – grani głównej Tatr. Dolina Kościeliska ma ok. 9 km długości, obwód ok. 27 km, a powierzchnię około 35 km². Ma liczne boczne odgałęzienia, największe z nich to Dolina Miętusia, Dolina Tomanowa, Dolina Pyszna (Pyszniańska) – ta ostatnia leży w przedłużeniu głównego biegu Doliny Kościeliskiej i nie prowadzi tam współcześnie żaden znakowany szlak turystyczny. Pozostałe większe odgałęzienia to:Żleb pod Wysranki, Wąwóz Kraków, Wściekły Żleb, Iwanowska Dolinka, Dolina Smytnia. Dnem doliny płynie Kościeliski Potok. Najwyższym szczytem w otoczeniu Doliny Kościeliskiej jest Błyszcz (2159 m n.p.m.). Z doliny jest widoczna, choć nie leży bezpośrednio nad nią, Bystra (2248 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. W Dolinie Kościeliskiej znajduje się kilka bardzo popularnych jaskiń, między innymi Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Jaskinia Mylna i Jaskinia Raptawicka.

14 Dolina Kościeliska

15 Hala Gąsienicowa jest rozległą łąką wysokogórską zajmującą dużą część obszaru Doliny Gąsienicowej. W przeszłości była miejscem zamieszkiwanym przez pasterzy, którzy na okres wiosny i lata wypasali tutaj swoje stada. Hala jest miejscem bardzo malowniczym. Górują nad nią wspaniałe szczyty polskiej części Tatr wysokich - od Świnicy przez Kościelec, Kozi Wierch, Granaty po Koszystą. Klimatu dodają również drewniane chaty, będące przejawem dawnej działalności pasterskiej. Hala znajduje się na wysokości około 1500 m n.p.m. i jest częścią bardziej rozległej Doliny Gąsienicowej.

16 Hala Gąsienicowa

17 Orla Perć to najtrudniejszy znakowany szlak w Tatrach
Orla Perć to najtrudniejszy znakowany szlak w Tatrach. Został wytyczony przez księdza Gadowskiego w latach W dużej części szlak został poprowadzony granią, choć w wielu miejscach, zwłaszcza tych trudniejszych ścieżka omija grań. Dzisiaj Orla Perć zaczyna się na Zawracie a kończy na Przełęczy Krzyżne. Dalszy fragment prowadzący przez Wołoszyn został zamknięty w 1956 r przez TPN. Jest tam ścisły rezerwat. Od lipca 2007 na odcinku Zawrat - Kozi Wierch szlak jest jednokierunkowy i odcinek ten można pokonywać tylko idąc od Zawratu w stronę Koziego Wierchu. Szlak jest trudny, w wielu miejscach eksponowany. I choć zamontowano na nim sztuczne ułatwienia w postaci drabinek i łańcuchów polecany jest dla turystów już doświadczonych, umiejących sobie radzić w terenie skalnym i niewrażliwych na przepaście. W przypadku opadów i mokrej skały, a także gdy zalega na szlaku śnieg trudności mogą tam znacznie wzrosnąć. Poślizgnięcia na płatach śniegu i mokrych skałach to najczęstsza przyczyna wypadków w rejonie Orlej Perci.

18 Orla Perć

19 Kolejka linowa na Kasprowy wierch

20 Morskie Oko -największe i najpiękniejsze jezioro tatrzańskie. Wody Morskiego Oka otoczone są najwyższymi szczytami Tatr Polskich. Leży ono w kotlinie stanowiącą górną część Doliny Rybiegu Potoku. Stara nazwa jeziora to Rybi Staw od żyjącego w wodach Morskiego Oka pstrąga. To miejsce całkowicie niezwykłe, o wielu obliczach, zależnych od pory roku, dnia, pogody. Ciepłe i pogodne dni wakacji obfitujące w wielotysięczne rzesze turystów i spacerowiczów nijak mają się do śnieżnych i mroźnych zim, do ciepłych i słonecznych dni wiosennych, obfitujących w wielkie lawiny schodzące ze zboczy okalających Morskie Oko. Innym razem zaś jesienny atak zimy z 76cm ciężkiego, sypkiego śniegu, powalonymi drzewami wokoło i mrozem -15oC. A jeszcze kilka dni wcześniej leniwe jesienne ciepło, coraz krótszy dzień.

21 Morskie Oko

22 Czarny Staw Gąsienicowy to czwarty co do wielkości staw Tatry Polskich
Czarny Staw Gąsienicowy to czwarty co do wielkości staw Tatry Polskich. Ma owalny kształt, jest głęboki na 51 metrów, a na jego południowo-wschodnim krańcu znajduje się niewielka wysepka. Od południa do Czarnego Stawy wpada Czarny Potok, czerpiący wody z położonego wyżej Zmarzłego Stawu(1788 m n.p.m.), który pokonując skalny, zamykający jezioro próg wypływa na południe kierując swe wody w głąb doliny.

23 Czarny staw Gąsienicowy

24 Giewont (1909 m n.p.m.) jest jednym z najbardziej znanych tatrzańskich szczytów. Niekoniecznie ze względu wysokość lecz niewątpliwie dlatego, iż jest dobrze widoczny z praktycznie każdego zakątka Zakopanego. Imponująca i z całą pewnością znana każdemu z nas jest północna ściana masywu, przypominająca śpiącego rycerza, z którym to związane są słynne w naszym kraju legendy. Z geograficznego punktu widzenia jest to masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1895 m n.p.m. . Masyw ten złożony jest z trzech części. Najbardziej znana to Wielki Giewont, który to w całości znajduje się po polskiej stronie Tatr. Dwie pozostałe części to Mały i Długi Giewont.

25 Giewont

26 Szlak na Nosal w tym wariancie rozpoczyna się bliżej centrum Zakopanego - mniej więcej na wysokości połowy długości Alei Przewodników Tatrzańskich - drogi łączącej rondko kuźnickie z Kuźnicami. Do szlaku można dotrzeć najlepiej aleją, skręcając w lewo w stronę Bulwarów Słowackiego, przy których zaczyna się szlak.

27

28 Nosal Wieczorem

29 Czerwone Wierchy – masyw górski znajdujący się w ciągu głównego grzbietu Tatr Zachodnich. Biegnie nim granica słowacko-polska.

30

31 Dziękuję za uwagę. Wykonała: Karolina Borawska


Pobierz ppt "Walory turystyczne Tatr"

Podobne prezentacje


Reklamy Google