Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święto Niepodległości

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święto Niepodległości"— Zapis prezentacji:

1 Święto Niepodległości

2 Co to za święto? Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

3 I rozbiór Polski W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria, wykorzystując trudną sytuację Rzeczypospolitej, dokonali I rozbioru Polski. Konfederaci przegrali nierówną walkę z Rosją, a kilka tysięcy powstańców pognano na Sybir – ogromną krainę w Rosji o bardzo surowym klimacie.

4 II rozbiór Polski Polska armia była trzykrotnie mniejsza i po trzech miesiącach walki została pokonana przez Rosjan. Przegrana Polaków przesądziła o II rozbiorze Rzeczypospolitej, którego w 1793 roku dokonały Rosja i Prusy. Jednym z bohaterów tej wojny był książę Józef Poniatowski. Odniósł zwycięstwo nad wojskami rosyjskimi pod Zieleńcami 16 czerwca 1792 roku.

5 Powstanie Kościuszkowskie
Po drugim rozbiorze na ratunek ojczyźnie pośpieszył Tadeusz Kościuszko. W 1794 roku stanął on na czele powstania, którego celem była wojna z Rosją i obrona niepodległości, i ogłosił się jego naczelnikiem. W celu wzmocnienia polskiej armii Kościuszko wykorzystał chłopów uzbrojonych w kosy – kosynierów. W pierwszej bitwie stoczonej pod Racławicami, Polacy odnieśli zwycięstwo. Bitwa przyczyniła się do dalszych sukcesów Polaków.

6 III rozbiór Polski Armia polska, zmagająca się z liczniejszym i lepiej uzbrojonym przeciwnikiem, po kolejnych przegranych bitwach: pod Szczekocinami i Maciejowicami, musiała się w końcu poddać. Powstanie Kościuszkowskie zakończyło się klęską. To przesądziło o całkowitym upadku Rzeczypospolitej i III rozbiorze. Wzięły w nim udział: Rosja, Prusy i Austria. W roku 1795 na mapach Europy nie było już Rzeczypospolitej, potężnego niegdyś państwa.

7 Ostatnie dni II Wojny Światowej
Kliknij, aby obejrzeć krótki Film niepodległościowy Kliknij, aby obejrzeć zwiastun filmu Ostatnie dni II Wojny Światowej


Pobierz ppt "Święto Niepodległości"

Podobne prezentacje


Reklamy Google