Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości."— Zapis prezentacji:

1

2 Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

3 W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria, wykorzystując trudną sytuację Rzeczypospolitej, dokonali I rozbioru Polski. Konfederaci przegrali nierówną walkę z Rosją, a kilka tysięcy powstańców pognano na Sybir – ogromną krainę w Rosji o bardzo surowym klimacie.

4 Polska armia była trzykrotnie mniejsza i po trzech miesiącach walki została pokonana przez Rosjan. Przegrana Polaków przesądziła o II rozbiorze Rzeczypospolitej, którego w 1793 roku dokonały Rosja i Prusy. Jednym z bohaterów tej wojny był książę Józef Poniatowski. Odniósł zwycięstwo nad wojskami rosyjskimi pod Zieleńcami 16 czerwca 1792 roku.

5 Po drugim rozbiorze na ratunek ojczyźnie pośpieszył Tadeusz Kościuszko. W 1794 roku stanął on na czele powstania, którego celem była wojna z Rosją i obrona niepodległości, i ogłosił się jego naczelnikiem. W celu wzmocnienia polskiej armii Kościuszko wykorzystał chłopów uzbrojonych w kosy – kosynierów. W pierwszej bitwie stoczonej pod Racławicami, Polacy odnieśli zwycięstwo. Bitwa przyczyniła się do dalszych sukcesów Polaków.

6 Armia polska, zmagająca się z liczniejszym i lepiej uzbrojonym przeciwnikiem, po kolejnych przegranych bitwach: pod Szczekocinami i Maciejowicami, musiała się w końcu poddać. Powstanie Kościuszkowskie zakończyło się klęską. To przesądziło o całkowitym upadku Rzeczypospolitej i III rozbiorze. Wzięły w nim udział: Rosja, Prusy i Austria. W roku 1795 na mapach Europy nie było już Rzeczypospolitej, potężnego niegdyś państwa.

7 Kliknij, aby obejrzeć krótki Film niepodległościowy Kliknij, aby obejrzeć zwiastun filmu Ostatnie dni II Wojny Światowej


Pobierz ppt "Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google