Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dante i „Boska Komedia”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dante i „Boska Komedia”"— Zapis prezentacji:

1 Dante i „Boska Komedia”
budowa zaświatów i inspiracje malarskie

2 napis przed bramą Piekła
„Przeze mnie droga w miasto utrapienia, Przeze mnie droga w wiekuiste męki, Przeze mnie droga w naród zatracenia. Jam dzieło wielkiej, sprawiedliwej ręki. Wzniosła mię z gruntu Potęga wszechwłodna, Mądrość najwyższa, Miłość pierworodna; Starsze ode mnie twory nie istnieją, Chyba wieczyste – a jam niepożyta! Ty, który wchodzisz, żegnaj się z nadzieją.” (Piekło, Pieśń III)

3 G. Doré „Szatan”

4 9 kręgów piekła 1. krąg: dusze wzorowych obywateli, nie zostali ochrzczeni, nie cierpią, ale na ich twarzach widać, że nie mają nadziei 2. krąg: dusze ludzi, którzy nie potrafili opanować zmysłów 3. krąg: ludzie, którzy nie znali umiaru w jedzeniu i piciu 4. krąg: skąpcy i rozrzutnicy 5. krąg: potępieni za gniew, zazdrośnicy 6. krąg: heretycy 7. krąg: bluźniercy przeciwko Bogu, samobójcy, gwałtownicy 8. krąg: oszuści, uwodziciele, pochlebcy, symonici, hipokryci, złodzieje, fałszywi doradcy, wróżbici 9. krąg: Judasz, Brutus, Kasjusz (najwięksi zdrajcy)

5 W. Blake, „Piekło”

6 Czyściec Stopnie Czyśćca odpowiadają porządkowi grzechów – za najcięższe pokutuje się na najniższych tarasach góry czyśćcowej, na której szczycie położony jest Raj Ziemski. Na wierzchołku Czyśćca opuszcza Dantego Wergiliusz.

7 W. Blake, „Rozmowa Dantego i Beatrycze”

8 Raj Raj złożony jest ze sfer niebieskich, na które składają się poszczególne nieba: niebo Księżyca niebo Merkurego niebo Wenus niebo Słońca niebo Marsa niebo Jowisza niebo Saturna niebo gwiazd stałych Primum Mobile


Pobierz ppt "Dante i „Boska Komedia”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google