Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacje multimedialne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacje multimedialne"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacje multimedialne

2 Czym jest prezentacja? Elektroniczna forma przedstawiania treści (danych) za pomocą: tekstu, obrazu, dźwięku, video (filmy i animacje). Prezentacja multimedialna jest elektroniczną formą przedstawiania treści (danych) za pomocą: tekstu, obrazu, dźwięku, video (filmy i animacje). Zwykle jest uzupełnieniem treści prezentowanych werbalnie, czasami występuje jako samodzielny zbiór informacji.

3 Różne cele prezentacji
Prezentacja bez prezentera Prezentacja z prezenterem Prezentacja z prezenterem - towarzysząca wykładowi prezentera Prezentacja bez prezentera – wyświetlana w Internecie bez wyjaśnień Każda z nich ma inne funkcje. 1. Powinna skupiać uwagę słuchaczy i być tłem do wypowiedzi. Na slajdach jedynie hasła, resztę dopowiada prezenter. Taka prezentacja stanowi też pomoc (przypomnienie) dla prezentera. 2. Wymaga większych wyjaśnień, każdy slajd musi sam przemawiać za siebie. Jednak nie powinien być przeładowany, to nie jest tekst do czytania. Jeśli prezenter zamierza mówić to 1, jeśli prezentacja ma być bez mówienia to 2. W przypadku prezentacji dla RP, to 1.

4 Zasady tworzenia prezentacji
stanowi tło dla wypowiedzi, treść jest zrozumiała dla odbiorców, może stanowić samodzielny materiał – podsumowanie wystąpienia. Zajmiemy się prezentacją pierwszego rodzaju. Zasady tworzenia prezentacji: stanowi tło do wypowiedzi, dlatego pisz tylko to, co najistotniejsze, pamiętaj, żeby treść była zrozumiała przede wszystkim dla odbiorców, nie dla Ciebie, zadbaj o to, by mogła pełnić rolę samodzielnego materiału – aby uczestnik mógł sam przypomnieć sobie o czym była mowa – podsumowanie.

5 Wygląd prezentacji szablon układ nagłówek
Należy przemyśleć rodzaj potrzebnego szablonu i raczej nie zmieniać podczas prezentacji. Nie powinien być zbyt ozdobny, żeby nie odwracać uwagi od treści.

6 Czcionka > 24 minimalny rozmiar czcionki - 24,
widoczność tekstu z dużej odległości, czcionka bezszeryfowa, Konsekwentne używanie wybranej wielkości czcionki Czcionka prawidłowy rozmiar czcionki to 24. Wskazane jest również używanie czcionki o rozmiarze 28, a nawet 32, dbaj o to, aby tekst i pozostałe elementy prezentacji były czytelne z większej odległości, stosuj czcionkę bezszeryfową, unikaj częstych zmian wielkości czcionki – to doskonały przepis na chaos w prezentacji!

7 Rozkład tekstu Zalety i wady
Przestawię dwa rodzaje rozkładu, każdy ma swoje wady i zalety. Przygotowujący prezentację sam musi zdecydować, jaki rozkład jest bardziej czytelny dla słuchaczy. Zalety i wady

8 Rozkład tekstu Układ blokowy -
W układzie blokowym szerokość wierszy jest wszędzie jednakowa. W efekcie odstępy między wyrazami mają różne wielkości. W przypadku zbyt szerokiego składu odstępy międzywyrazowe zamieniają się w "dziury", które mogą razić odbiorcę prezentacji.

9 Rozkład tekstu Układ chorągiewkowy -
W układzie chorągiewkowym odstępy między wyrazami są takie same, co przekłada się na spokojną strukturę prezentowanego tekstu. Przy takim rozwiązaniu należy jednak być czujnym – nie zawsze rozłożenie tekstu dokonane automatycznie przez komputer jest prawidłowe. Niewłaściwy podział tekstu może zniekształcić sens przekazu, zaburzyć rytm wierszy lub pozostawić na końcu danej linii tzw. "sieroty" (potoczne określenie wiszącego spójnika, czyli błędu pozostawienia samotnego znaku na końcu wersu).

10 Rozkład tekstu na jednym slajdzie
liczba linii tekstu max: 8 – 10, tekst podzielony na akapity, numerowanie i punktowanie, tekst wyrównywany do lewej strony lub wyśrodkowany, jeden szablon prezentacji. Rozkład tekstu na jednym slajdzie liczba linii tekstu na jednym slajdzie nie powinna przekraczać 8 – 10, tekst powinien być podzielony na odseparowane od siebie akapity, dla zwiększenia czytelności tekstu, należy go przedstawiać w postaci list numerowanych lub punktowanych, tekst powinien być wyrównywany do lewej strony, wszystkie slajdy powinny być zbudowane na tym samym szablonie.

11 Rozkład tekstu Wyrównanie tekstu do strony prawej zmniejsza jego czytelność ze względu na konieczność poszukiwania początków nowych linii, będących za każdym razem w innym miejscu. Przykład wyrównania do prawej

12 Kolor i grafika najlepiej jedno zdjęcie, rysunek, wykres czy schemat na slajdzie, grafika czytelna i duża, wskazane jest, by były one możliwie duże i nie nazbyt skomplikowane, regularne rozmieszczenie grafiki, zapewnione prawa autorskie grafik. Kolor i grafika liczba zdjęć, rysunków, wykresów, schematów tabel na jednym slajdzie nie powinna przekraczać 4, schemat musi mieć opis, wykres oznaczone osie wskazane jest, by były one możliwie duże i nie nazbyt skomplikowane, nieregularne rozmieszczenie obiektów graficznych zmniejsza czytelność slajdu, pamiętaj o prawach autorskich wykorzystywanych grafik.

13 Kolor i grafika kolory wspomagające prezentację, niedominujące,
kolory sprzyjające koncentracji widza, kontrast kolorów tekstu i tła, grafika wspomaga tekst. Kolory i grafika stosuj kolory – tylko konsekwentnie – które będą wspomagać prezentację, a nie dominować, odpowiedni dobór kolorów powinien sprzyjać koncentracji widza, a nie rozpraszać go, pamiętaj o kontraście przy dobieraniu kolorów tekstu i tła, zadaniem grafiki jest wspomaganie tekstu i urozmaicenie wyglądu slajdu.

14 Elementy audiowizualne
Unikać: spadających literek, wjeżdżających tekstów, ozdobników nieuzasadnionych przekazem. Elementy audiowizualne Unikać: spadających literek, wjeżdżających tekstów, Ozdobników (wjeżdżących grafik, spadających serduszek, emotikonów itp.) niezwiązanych z przekazem

15 PODSUMOWANIE pokaz wspomaga przekaz,
prezentacja dostosowana do odbiorców, informacje przekazywane w logicznym ciągu, tezy krótkie.

16 Polecamy Samouczek Aktywnej edukacji pt. Prezentacje multimedialne
Prezentację opracowano na podstawie samouczka pt. Prezentacje multimedialne, autorstwa Mariana Switka i Beaty Zwierzyńskiej Więcej informacji o tworzeniu prezentacji w samouczku Aktywnej edukacji pt. Prezentacje multimedialne, dostępnym na stronie: Prezentację opracowano na podstawie samouczka pt. Prezentacje multimedialne, autorstwa Mariana Switka i Beaty Zwierzyńskiej


Pobierz ppt "Prezentacje multimedialne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google