Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAN PAWEŁ II.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAN PAWEŁ II."— Zapis prezentacji:

1 JAN PAWEŁ II

2 DZIECIŃSTWO Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 roku, jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Ród Wojtyłów wywodzi się z Czańca koło Kęt i Lipnika, natomiast Ród Kaczorowskich pochodzi z Michałowa koło Szczebrzeszyna. Karol Wojtyła został ochrzczony w kościele parafialnym 20 czerwca 1920 roku przez księdza Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. 

3 MŁODOŚĆ Wczesny okres jego dojrzewania jako nastolatka został naznaczony śmiercią najbliższych. Gdy miał 9 lat, zmarła matka (13 kwietnia 1929 ). Trzy lata później, 5 grudnia 1932, w wieku 26 lat, na szkarlatynę zmarł jego brat Edmund. Od września 1930 roku, po zdaniu egzaminów wstępnych, Karol Wojtyła rozpoczął naukę w 8-letnim Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach.

4 STUDIA Karol Wojtyła wybrał studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozpoczął je w październiku 1938 roku. W pierwszym roku studiów Wojtyła przeprowadził się wraz z ojcem do rodzinnego domu matki przy ul. Tynieckiej 10 w Krakowie. Pozostał wierny swej pasji – piłce nożnej, uczęszczał na mecze Cracovii. Od października 1938 do lutego 1941 roku Karol Wojtyła studiował , uczęszczał na spotkania grupy literackiej, a także tworzył poezję.

5 KAPŁAŃSTWO 13 października 1946 roku alumn Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie, Karol Wojtyła, został subdiakonem, a tydzień później diakonem. 1 listopada 1946 roku kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza. W lipcu 1948 roku Karol Wojtyła został skierowany do pracy w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici, gdzie spełniał zadania wikariusza i katechety. Wolny czas lubił spędzać z młodzieżą.

6 NAUKA, TWÓRCZOŚĆ W 1951 roku po śmierci kardynała Sapiehy, Karol Wojtyła został skierowany na urlop w celu ukończenia pracy habilitacyjnej. Dużo uwagi poświęcał także pracy publicystycznej, pisał eseje filozoficzne (np. Personalizm tomistyczny – o Tomaszu z Akwinu, O humanizmie św. Jana od Krzyża) i szkice. Wykładał m.in. w seminariach diecezji: krakowskiej, katowickiej i częstochowskiej (mieściły się one wszystkie w Krakowie) oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

7 BISKUPSTWO 4 lipca 1958 r. Karol Wojtyła został mianowany biskupem tytularnym Ombrii, a także biskupem pomocniczym Krakowa. Konsekracji biskupiej Karola Wojtyły dokonał 28 września w katedrze na Wawelu metropolita krakowski i lwowski, arcybiskup Eugeniusz Baziak.  W 1962 roku został krajowym duszpasterzem środowisk twórczych i inteligencji. Na okres biskupstwa Karola Wojtyły przypadły także obrady soboru watykańskiego II, w których aktywnie uczestniczył.

8 KARDYNALSTWO Podczas konsystorza z 26 czerwca 1967 został nominowany kardynałem. 28 czerwca 1967 roku otrzymał w Kaplicy Sykstyńskiej od papieża Pawła VI czerwony biret, a jego kościołem tytularnym stał się kościół św. Cezarego z Afryki. Jako kardynał nadal pracował w różnych Kongregacjach Kurii Rzymskiej. W tym okresie często odwiedzał swoje rodzinne Wadowice, celebrując msze św. w kościele, w którym był chrzczony. Aktywnie brał udział w obchodach 50-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

9 PONTYFIKAT 16 października 1978 na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w ósmym głosowaniu kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Według szacunków, jego kandydaturę poparło 103 kardynałów, na 111 głosujących. Wynik wyboru ogłoszono o godzinie Formalna inauguracja pontyfikatu miała miejsce w trakcie mszy św. na placu Św. Piotra 22 października 1978.

10 LATA Głównym wykładnikiem pontyfikatu Wojtyły były pielgrzymki. Z tego też powodu został on wkrótce nazwany: "papież-pielgrzym". Swoją pierwszą podróż apostolską odbył w styczniu 1979 r. do Meksyku (gdzie otworzył Konferencję Biskupów Ameryki Łacińskiej) i do kilku innych państw. W czerwcu tego samego roku udał się w pierwszą pielgrzymkę do Polski. Głoszone przez niego nauki walnie przyczyniły się do późniejszych transformacji ustrojowych w europejskich państwach. Podczas trzeciej pielgrzymki papież udał się do Irlandii i USA.

11 ZAMACH W 1981 Zamach na papieża Jana Pawła II miał miejsce 13 maja podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17:19. Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę w brzuch oraz rękę. Jak ustalili śledczy, chwilę wcześniej zamachowiec mierzył w jego głowę. Jan Paweł II schylił się wtedy do małej dziewczynki i wziął ją na rękę, co najprawdopodobniej uratowało mu życie. Jan Paweł II spędził na rehabilitacji w szpitalu 22 dni. Potem wielokrotnie cierpiał z powodu różnorodnych dolegliwości będących następstwem postrzału.

12 LATA W grudniu 1981 prezes Rady Ministrów Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny, co doprowadziło do represji wobec członków "Solidarności". W tym okresie Jan Paweł II często prowadził prywatne rozmowy z władzami polskimi i radzieckimi. W 1982 roku papież odbył pierwszą w historii pielgrzymkę do Wielkiej Brytanii, gdzie doszło do spotkania z głową Kościoła anglikańskiego – królową Elżbietą II. w Jan Paweł II ekskomunikował konserwatywnego arcybiskupa Marcela Lefebvre'a (od którego pochodzi ruch lefebrystów)

13 LATA Lata 90. były kolejną dekadą naznaczoną licznymi pielgrzymkami, choć z powodu operacji stawu biodrowego w 1994, papież musiał nieco ograniczyć swoją działalność misyjną. Jeszcze w 1992 odbył podróż do Afryki, gdzie w senegalskim Domu Niewolników na Gorée modlił się o przebaczenie dla handlarzy czarnoskórej ludności, którzy sprzedawali niewolników do pracy przy zbiorach kawy i bawełny. W latach odbył też pielgrzymki do państw Ameryki Środkowej i Centralnej, a także na Filipiny.

14 ROK 2000 Od początku pontyfikatu planem Papieża było wprowadzić Kościół w nowe tysiąclecie. Rok milenijny postanowił uczcić , wprowadzając obchody Roku Jubileuszowego. Poprzedziły one jedne z ważniejszych wydarzeń pontyfikatu, mające na celu dialog z innymi religiami. W marcu 2000 papież odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej i spotkał się w Jerozolimie z premierem Izraela Ehudem Barakiem. W trakcie pielgrzymki papież odwiedził m.in. instytut Jad Waszem poświęcony ofiarom Holocaustu, a także modlił się przy Ścianie Płaczu.

15 LATA W ostatnich latach pontyfikatu Jan Paweł II musiał ograniczyć swoją aktywność ze względu na stan zdrowia. Od 2003 roku jego stan nie pozwolił mu już poruszać się w pozycji stojącej, więc pokazywał się publicznie wyłącznie siedząc. Od 14 marca 2004 roku pontyfikat Jana Pawła II jest uznawany za najdłuższy, po pontyfikacie św. Piotra i bł. Piusa IX. Był papieżem przez 26 i pół roku . Funkcję osobistego sekretarza Jana Pawła II przez cały pontyfikat pełnił Stanisław Dziwisz, od 2006 kardynał. Jego drugim osobistym sekretarzem był natomiast Mieczysław Mokrzycki.

16 ŚMIERĆ JANA PAWŁA II Karol Wojtyła umarł 2 kwietnia 2005 r. Pogrzeb Jana Pawła II odbył się w piątek 8 kwietnia 2005 r. Mszy świętej koncelebrowanej przez kilka tysięcy kardynałów, arcybiskupów, biskupów i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich przewodniczył dziekan kolegium, kardynał Joseph Ratzinger (który 11 dni później został następcą zmarłego papieża). Trumnę z prostych desek z drewna cyprysowego (symbolu nieśmiertelności) ustawiono wprost na rozłożonym na bruku placu Św. Piotra dywanie.

17 PIELGRZYMKI Podróże apostolskie do Polski:
I pielgrzymka (2–10 czerwca 1979) II pielgrzymka (16–23 czerwca 1983) III pielgrzymka (8–14 czerwca 1987) IV pielgrzymka (1–9 czerwca, 13–16 sierpnia 1991) V pielgrzymka (22 maja 1995) VI pielgrzymka (31 maja–10 czerwca 1997) VII pielgrzymka (5–17 czerwca 1999) VIII pielgrzymka (16–19 sierpnia 2002) Jan Paweł II jako papież najwięcej razy odwiedził m.in. Polskę (8 razy), USA (7 razy), Francję (7 razy) oraz spotkał się z młodzieżą na Światowych Dniach Młodzieży (9 razy).

18 BEATYFIKACJE I KANONIZACJE
Podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II beatyfikował i kanonizował o wiele więcej osób niż jakikolwiek poprzedni papież. Ogłosił błogosławionymi w sumie 1338 ludzi, a świętymi 482 osoby, podczas 51 uroczystości.

19 BEATYFIKACJA JANA PAWŁA II
13 maja 2005 papież Benedykt XVI zezwolił na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. 14 stycznia 2011 papież Benedykt XVI podpisał dekret o cudzie, wyznaczył na dzień 1 maja 2011, w Święto Miłosierdzia Bożego, beatyfikację papieża Jana Pawła II. Tego dnia ok. godz. 10:40 nastąpiła beatyfikacja Jana Pawła II podczas uroczystej mszy świętej na placu Św. Piotra w Rzymie. Nabożeństwo prowadził papież Benedykt XVI, a uczestniczyło w nim wiele delegacji.

20 KANONIZACJA JANA PAWŁA II
Dnia 5 lipca 2013 papież Franciszek wydał dekret w sprawie cudu za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II. Cudem tym, jak poinformował ks. Federico Lombardi, jest zatwierdzone przez lekarzy i teologów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i niewytłumaczalne z punktu widzenia medycznego, uzdrowienie kobiety z Kostaryki, cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka mózgu. Tego dnia papież Franciszek spotkał się z kardynałami ze świata i wyznaczył 27 kwietnia 2014 na dzień kanonizacji Jana Pawła II.

21 FILMY O JANIE PAWLE II Jan Paweł II – film o pontyfikacie Jana Pawła II z 2005 roku Jan Paweł II: Nie lękajcie się – film biograficzny z 2005 roku Karol. Człowiek, który został papieżem – film o Karolu Wojtyle z roku Karol. Papież, który pozostał człowiekiem – film o pontyfikacie Jana Świadectwo – film z 2008 roku Jan Paweł II. Szukałem Was... – film dokumentalny z 2011 roku

22 JAN PAWEŁ II Z MŁODZIEŻĄ
Młodzież całym swoim sercem kochała Jana Pawła II, gdyż właśnie do niej miał szczególne podejście. Zawsze był otwarty na jej problemy. Papież kochał młodzież, dodawał jej otuchy oraz podbudowywał, mówiąc, iż są solą ziemi. Młodzi ludzie w wielkim skupieniu i w napięciu czekali na to, co ma do powiedzenia ich przywódca duchowy, czuli wtedy prawdziwy wewnętrzny spokój. Spotkaniom towarzyszyły modlitwa, radość, wspólne śpiewanie oraz szczere rozmowy.

23 ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY
Są to spotkania z papieżem organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiające młodych z całego świata, którzy chcą wspólnie spędzić czas i modlić się. Światowe Dni Młodzieży obchodzone są w sposób podobny do innych tego typu wydarzeń. Najbardziej podkreślanym i powszechnie znanym motywem jest jedność i obecność wielu różnorodnych kultur. Powszechny jest także wysoki poziom akceptacji pomiędzy osobami; różne kultury spotykając się ,doceniają się wzajemnie.

24 KONIEC Prezentację o Janie Pawle II przygotował Łukasz Pietrzyk

25 BIBLIOGRAFIA Materiały czerpałem z: Oraz z książek:
pl.Wikipedia.org/wiki/Jan_Paweł_II janpawel2.pl/ pl.wikiquote.org/wiki/Jan_Paweł_II‎ Oraz z książek: Jan Paweł II „Pamięć i tożsamość” Jan Paweł II „Przekroczyć próg nadziei”


Pobierz ppt "JAN PAWEŁ II."

Podobne prezentacje


Reklamy Google