Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Złącza występujące w PC

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Złącza występujące w PC"— Zapis prezentacji:

1 Złącza występujące w PC

2 Podział Portów Szeregowe Równoległe Szeregowy + Równoległy

3 Porty Szeregowe PS/2 USB IEEE 1394 RS-232C
Port szeregowy (ang. Serial Port) - port komputerowy, przez który dane są przekazywane w formie jednego ciągu bitów. Port ten jest zwykle zaopatrzony w specjalny układ o nazwie UART, który tłumaczy ciągi bitów na bajty i na odwrót. Komputery klasy PC mają zwykle kilka portów szeregowych - jeden lub dwa porty COM, dwa porty PS/2 i kilka portów USB. Komputery przenośne są także często wyposażone w port podczerwieni. Porty szeregowe w komputerze wykorzystuje się zwykle do podłączania "strumieniowych" urządzeń zewnętrznych takich jak myszki, klawiatury, modemy, urządzenia pomiarowe. PS/2 USB IEEE 1394 RS-232C

4 PS/2 PS/2 Typ Interfejsu Szeregowy Transfer 40kb/s Długość Magistrali 1,8m Liczba portów 2 Liczba urządzeń jedno na port Rodzaj złącza mini-DIN 6 pin Zasilanie przez interfejs tak Maksymalne zasilanie 5V/100mA PS/2 to port komunikacyjny opracowany przez firmę IBM. Jest on odmianą portu szeregowego przeznaczoną do podłączania klawiatury i myszy. Złacze PS/2 jest używane w celu podłaczenia klawiatury i myszy do systemu komputerowego typu PS/2.Złącze myszy typu PS/2 zastąpiło starsze DB-9 i RS-232, a złącze klawiatury typu PS/2 zastąpiło większe 5-pinowe złącze DIN używane w komputerach AT. Zwykłe płyty główne nie potrafią zidentyfikować myszy lub klawiatury jeśli te znajdują się w niewłaściwych gniazdach.

5 USB USB Typ Interfejsu Szeregowy Transfer
USB 1.1: 1.5 lub 12 Mbit/s USB 2.0: 1.5, 12 lub 480 Mbit/s Długość Magistrali 3m lub 5m Liczba portów USB 1.1: od 2 do 6 USB 2.0: od 2 do 8 Liczba urządzeń do 127 na magistrali utworzonej przy użyciu hubów Rodzaj złącza USB typu A, B, C lub D Zasilanie przez interfejs tak USB (ang. Universal Serial Bus - uniwersalna magistrala szeregowa) to opracowany przez firmy Microsoft, Intel, Compaq, IBM, DEC rodzaj portu komunikacyjnego komputerów, zastępującego stare porty szeregowe i porty równoległe. Port USB jest uniwersalny, pozwala na podłączanie do komputera wielu urządzeń, na przykład: kamery wideo, aparatu fotograficznego, skanera lub drukarki. Jedną z ważniejszych cech portu USB jest zgodność z Plug and Play. Urządzenia w tym standardzie można łączyć ze sobą tworząc sieć. W całej sieci można podłączyć do 127 urządzeń USB, jednak ze względu na pobór mocy ich liczbę trzeba ograniczyć.

6 FireWire FireWire Typ Interfejsu Szeregowy Transfer Do 800 Mb/s Długość Magistrali Do 72m (16 odcinków po 4.5m) Liczba portów 1 lub 2 Liczba urządzeń Do 63 na magistrali Rodzaj złącza IEEE-1394 (4 lub 6 pinów) Zasilanie przez interfejs tak (do 60W) IEEE 1394 (znane również pod nazwą handlową firmy Apple jako FireWire) to standard łącza szeregowego umożliwiającego szybką komunikację i izosynchroniczne usługi w czasie rzeczywistym. Opracowany w roku 1995 dla komputerów osobistych i cyfrowych urządzeń optycznych. Rozwijany głównie przez firmę Apple Computer. Jest zdefiniowany w dokumencie IEEE 1394. FireWire jest szeregową magistralą ogólnego przeznaczenia, jednak ze względu na lansowanie jej przez Apple jako wyjątkowo multimedialnej oraz ze względu na powszechne jej stosowanie w kamerach (pod nazwą i.Link) jest kojarzona prawie wyłącznie z kamerami cyfrowymi.

7 RS-232C RS-232C Typ Interfejsu Szeregowy Transfer
do 115,2 kb/s (w niektórych implementacjach, np. modemy jako karty wewn., do 230,4 kb/s), Długość Magistrali Ok. 15m (nie określono w standardzie) Liczba portów Typowo 1 lub 2 Liczba urządzeń Jedno na każdy port Rodzaj złącza DB-9 lub DB-25 Zasilanie przez interfejs nie RS-232 jest magistralą komunikacyjną przeznaczoną do szeregowej transmisji danych. Najbardziej popularna wersja tego standardu, RS-232C pozwala na transfer na odległość nie przekraczającą 15 m z szybkością maksymalną 20 kbit/s. W architekturze PC standardowo przewidziano istnienie 4 portów COM oznaczanych odpowiednio COM1-COM4. Specjalizowane karty rozszerzeń pozwalały na podłączenie znacznie większej ilości portów RS-232, jednak nie były one standardowo obsługiwane przez MS-DOS i wymagały specjalistycznego oprogramowania.

8 IEEE 1284 IEEE 1284 Typ Interfejsu równoległy Transfer Do 2 mb/s Szerokość magistrali 8 bitów Liczba portów 1 Liczba urządzeń Jedno na port Rodzaj złącza 25 pinowe Zasilanie przez interfejs nie IEEE nazwa 25-pinowego złącza w komputerach osobistych. IEEE 1284 jest portem równoległym wykorzystywanym w głównej mierze do podłączenia urządzeń peryferyjnych: drukarki, skanery, plotery. Zwany jest też portem LPT lub portem równoległym (błędne uproszczenie wynikające z faktu, iż zwykle jest jedynym portem równoległym wyprowadzonym na zewnątrz komputera PC).

9 Porty Równoległe Port równoległy - to port w technice komputerowej, w którym dane są przesyłane jednocześnie kilkoma przewodami, z których każdy przenosi jeden bit informacji. Przeciwieństwem portu równoległego jest port szeregowy. W komputerach klasy PC używa się kilku portów równoległych. Najbardziej znanym jest port o standardzie Centronics przesyłający jednocześnie 8 bitów, został on zaprojektowany do przesyłania danych do drukarek. IEEE 1284

10 IrDA IrDA (ang. Infrared Data Association) - grupa (powstała w 1993 roku), skupiająca kilkudziesięciu producentów sprzętu komputerowego. Celem powstania było stworzenie i kontrolowanie międzynarodowych standardów transmisji danych w zakresie podczerwieni. Grupa ta opracowała firmowy system bezprzewodowej transmisji danych cyfrowych z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego. Jego elementy przeznaczone są przede wszystkim do tworzenia sieci tymczasowych, w których znajdują się komputery przenośne (laptopy, palmtopy). IrDA Typ połączenia Punkt-punkt Transfer obowiązkowo: 9,6 kb/s, opcjonalnie: 19,2 kb/s, 38,4 kb/s, 57,6 kb/s, 115,2 kb/s (IrDA 1.0 lub 1.1) oraz 0,576 Mb/s, 1,152 Mb/s, 4 Mb/s (IrDA 1.1) Zasięg i typ transmisji do 1 m; urządzenia muszą się "widzieć"; kąt wiązki transmisji - 30 Emulacja portów Szeregowy + równoległy Multipleksacja przestrzenna Liczba kanałów Jeden – do transmisji danych


Pobierz ppt "Złącza występujące w PC"

Podobne prezentacje


Reklamy Google