Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Najtrwalsze książki na świecie, które przetrwały do naszych czasów na ścianach świątyń i grobowców.  Z czasem zaczęto pisać na kamiennych później brązowych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Najtrwalsze książki na świecie, które przetrwały do naszych czasów na ścianach świątyń i grobowców.  Z czasem zaczęto pisać na kamiennych później brązowych."— Zapis prezentacji:

1

2  Najtrwalsze książki na świecie, które przetrwały do naszych czasów na ścianach świątyń i grobowców.  Z czasem zaczęto pisać na kamiennych później brązowych tablicach.  Przykład książki kamiennej: kamień z Rosetty stanowiący stelę bazaltową z inskrypcją z 196 r. p.n.e; znaleziony w 1799 r. w czasie wyprawy Napoleona I do Egiptu; dzięki znalezisku odczytano pismo egipskie.

3  Pisano na nich twardą trzciną na mokro, następnie aby utrwalić wypisany tekst wypalano tabliczki na słońcu lub w piecach.  Biblioteka w Niniwie (stolica Asyrii - VII w. p.n.e. /obecnie Irak, /współcześnie odkryto 25 tys. tabliczek glinianych.

4  Płaskie kawałki drewna ujęte w nieco wyższą ramkę i powleczone grubą warstwą wosku; pisano na nich ostrym rylcem; w ramce tabliczki wiercono otwory i przewlekano sznurek łączący ze sobą kilka tabliczek.  Tabliczki woskowe odkopano w Pompejach i Herculanum we Włoszech.

5

6  Zwinięty w rulon płat prostokątnego papirusu (produkowanego z trzciny rosnącej w delcie Nilu) o długości do 10 metrów i szerokości 30 cm; pisano na nim po wewnętrznej stronie w regularnych kolumnach.  Końce zwoju zakończone były ozdobnymi mocowaniami pełniącymi funkcję uchwytów.  Największa biblioteka zwojów papirusowych znajdowała się w egipskiej Aleksandrii (w I wieku p.n.e. liczyła ok.700 tysięcy zwojów).

7  Forma kodeksu o dość dużych wymiarach; oprawa drewniana obijana srebrem, złotem, drogimi materiałami i klejnotami.  Stronice pergaminowe wytwarzano ze skór zwierzęcych: najpierw skórę oczyszczano, następnie moczono w wodzie wapiennej, nacierano popiołem i suszono na drewnianych ramach, na koniec gładzono i wybielano kredą  W II wieku n.e. pergamin wyparł całkowicie produkcję papirusu.

8

9  Johannes Gutenberg (ok.1399 – 1468) zbudował około 1445 r. drewnianą prasę drukarską składającą się z ruchomych czcionek – pojedynczych liter wyrzeźbionych na klockach. Klocki układano w określonej kolejności, powielano farbą i odbijano tekst na stronicach pergaminowych lub papierowych.  Inkunabuły – (z łaciny „kolebka”) druki pochodzące z początkowego okresu drukarstwa wydane przed 1500 r. np. Biblia wydrukowana przez Gutenberga.

10

11  Papier wynaleziono w 105 r. n.e. w Chinach; początkowo wyrabiano go z włókien bambusowych, niektórych rodzajów traw i z gałganów; obecnie papier produkuje się z miazgi drzewnej.  Współczesna książka ma formę kodeksu złożonego ze składek (jedna składka stanowi 16 stron) połączonych i przytwierdzonych do kapitałki; tak powstały trzon (blok) książki za pomocą wyklejki jest łączony z okładkami chroniącymi książkę przed zniszczeniem.  Książki posiadają bogatą szatę graficzną - na jej jakość wpływa: rodzaj okładek, obwoluta, jakość papieru, ilustracje, układ tekstu i rodzaj czcionki.

12  książka elektroniczna, której treść zapisana jest w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego np. w komputerze, specjalnym urządzeniu do czytania książek, w telefonie komórkowym lub w palmtopie.


Pobierz ppt " Najtrwalsze książki na świecie, które przetrwały do naszych czasów na ścianach świątyń i grobowców.  Z czasem zaczęto pisać na kamiennych później brązowych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google