Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Marta Gardzińska 1MGBWykonała: Marta Gardzińska 1MGB.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Marta Gardzińska 1MGBWykonała: Marta Gardzińska 1MGB."— Zapis prezentacji:

1 Marta Gardzińska 1MGBWykonała: Marta Gardzińska 1MGB

2 Wikipedia Wikipedia – wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii działającej na zasadzie otwartej treści. Umożliwiają edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę. Strona istnieje już w ponad 200 językach. Slogan reklamowy Wikipedii brzmi: "Wolna encyklopedia, którą każdy może redagować".

3 Krzysztofa Jasiutowicza Pawła Jochyma. Wikipedia powstała jako projekt uzupełniający dla Nupedii, darmowej encyklopedii internetowej. Polska Wikipedia została założona 26 września 2001 roku przez lekarza internistę Krzysztofa Jasiutowicza oraz fizyka Pawła Jochyma. W pierwszych dwóch latach istnienia zawartość Wikipedii zwiększała się w tempie kilkuset artykułów na dobę.

4 Paweł Jochym Krzysztof Jasiutowicz

5 Stworzenie darmowej encyklopedii poprzez współpracę wszystkich chętnych. Wikipedia w zamyśle ma być największą w historii encyklopedią, będącą rzetelnym źródłem informacji.

6 Wszyscy wikipedyści! Nieokreślona liczba osób rozwija różne części tego projektu i każdy może zrobić to, co uważa za stosowne, o ile robi to zgodnie z przyjętymi zasadami. K KK Każda osoba dodająca jakąś treść jest za tę treść również odpowiedzialna.

7 Polska Wikipedia w 2006r przekroczyła liczbę 250 tysięcy haseł. Każdego dnia powstaje średnio ok. 300 nowych haseł. Obecnie W polskiej wersji mamy ich już:

8 Wykres najbardziej zasobnych krajów w hasła na Wikipedii Polska zajmuje zaszczytne 4 miejsce.

9 Możesz zatroszczyć się o Wikipedię, encyklopedię pisaną przez ludzi, na wiele sposobów. Przede wszystkim możesz edytować istniejące i pisać nowe artykuły! Możesz powiększyć nasze zasoby zdjęć ładując je do Wikimedia Commons! edytować istniejące i pisać nowe artykuły!

10 Możesz przeznaczyć 1% swojego podatku dochodowego dla Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Możesz też bezpośrednio wspomóc Wikipedię wpłacając dowolną sumę za pomocą strony ”Support Wikipedia”.

11 Krok pierwszy Krok pierwszy – po prostu zobacz, że Wikipedię można edytować

12 krok drugi krok drugi – czyli proste formatowanie

13

14

15 1) szablon prosty

16 2) Infobox

17

18 …cd

19 Artykuły w encyklopedii są podzielone na następujące kategorie: N AUKI ŚCISŁE I PRZYRODNICZE T ECHNIKA N AUKI SPOŁECZNE I HUMANISTYCZNE K ULTURA I SZTUKA G EOGRAFIA H ISTORIA S POŁECZEŃSTWO I LUDZIE R ELIGIE S PORT P OLSKA

20 Wikisłownik Wikicytaty Wikibooks Wikiźródła Wikimedia Commons Wikispecies Wikinews Wikiversity

21 Angielska wersja Wikisłownika została uruchomiona 12 grudnia 2002 roku po propozycji złożonej przez Daniela Alstona. Jest to projekt Fundacji Wikimedia, którego założeniem jest stworzenie wolnego słownika w każdym języku opartego na mechanizmie wiki (zawierającego m.in. synonimy czy tłumaczenia). Polskie wydanie Wiktionary nosi nazwę

22 wyjaśnić znaczenia słów, związków frazeologicznych czy skrótów działać jako tezaurus pokazując synonimy i hasła powiązane wyjaśnić etymologię wyrazów pokazać tłumaczenia z jednego języka na inny

23 Polska wersja powstała 17 lipca 2004 roku i jest obecnie czwartą pod względem wielkości wersją językową (zawiera ponad 6,6 tysiąca stron). W lipcu 2007 uruchomiono czterdziestą wersję językową. C elem projektu jest utworzenie przez Wikipedystów wolnej bazy cytatów na licencji GNU Free Documentation License.

24 To jeden z projektów Fundacji Wikimedia, uruchomiony 10 lipca 2003r. Ma na celu poszerzanie i rozpowszechnianie darmowych, otwartych do edycji materiałów edukacyjnych, takich jak podręczniki szkolne, akademickie, poradniki, instrukcje obsługi oraz im podobne.

25 Logo Wikiźródeł Inaczej Wikisource to wielojęzyczny siostrzany projekt Wikipedii, który działa jako jedno z przedsięwzięć Fundacji Wikimedia. Jego celem jest stworzenie wolnej bazy tekstów źródłowych. bazy tekstów źródłowych.

26 Lista typów tekstów, które są zamieszczane w projekcie: oryginalne, uprzednio publikowane teksty innych autorów teksty i dokumenty historyczne rangi państwowej lub międzynarodowej tłumaczenia oryginalnych tekstów, w tym także autorstwa wikiskrybów kody źródłowe dostępne jako własność publiczna lub na licencji zgodnej z GFDL tłumaczenia słów lub zwrotów, podsumowania, odesłania i inne informacje o tekście w postaci przypisów wyraźnie oddzielonych od utworu

27 Zostało uruchomione 7 września 2004 r. Jest to magazyn ilustracji, zdjęć i plików multimedialnych dla wszystkich wersji językowych Wikipedii i projektów Fundacji Wikimedia. Serwis podzielony jest na kategorie, zdjęcia i inne pliki. Istnieje kilka wersji językowych, w tym w języku polskim. Każdy może publikować pliki! Logo Commons

28 Wielojęzycznym katalogiem gatunków biologicznych. Znajdują się tam dane o: zwierzętach roślinach grzybach bakteriach archeowcach pierwotniakach i wszelkich innych formach życia Roboczym językiem Wikispecies jest angielski, zaś nazwy biologiczne podawane są po łacinie.

29 Założone 3 grudnia 2004r. To wolnodostępny serwis informacyjny. Oznacza to, że każdy jego użytkownik może redagować jego zawartość, dodawać nowe artykuły i tworzyć materiały dziennikarskie. Celem tego obywatelskiego dziennikarstwa jest:  dbałość zarówno o przestrzeganie praw autorskich  pozwalanie na łatwiejsze udostępnianie treści  dbałość o wiarygodność. Logo Wikinews

30 Najmłodszy projekt siostrzany wyodrębniony 15 sierpnia 2006 r. z Wikibooks dla tworzenia, gromadzenia i używania wolnych materiałów do nauki i ćwiczeń oraz prowadzenia projektów dydaktycznych. Obecnie Wikiversity działa w jedenastu językach: angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, greckim, japońskim, portugalskim czeskim, fińskim oraz rosyjskim.

31 Obejrzyj to jeszcze raz


Pobierz ppt "Marta Gardzińska 1MGBWykonała: Marta Gardzińska 1MGB."

Podobne prezentacje


Reklamy Google