Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nadleśnictwo Srokowo Ponad 50 lat w służbie polskiej przyrodzie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nadleśnictwo Srokowo Ponad 50 lat w służbie polskiej przyrodzie."— Zapis prezentacji:

1 Nadleśnictwo Srokowo Ponad 50 lat w służbie polskiej przyrodzie

2  Nadleśnictwo Srokowo położone jest w północno-wschodniej części województwo warmińsko-mazurskiego  Powierzchnia ogólna nadleśnictwa wynosi ok. 17900 ha, w których drzewostany zajmują 16832 ha.  Lasy Nadleśnictwa to ponad 180 kompleksów rozrzuconych w rolniczym terenie 11 gmin: Kętrzyn, Srokowo, Korsze, Barciany, Reszel, Sępopol, Mrągowo, Ryn, Giżycko i miasto Kętrzyn, Węgorzewo. Lesistość terenu wynosi 16,92%.

3 Teren dzisiejszego Nadleśnictwa Srokowo leży na obszarze dawnej Barcji, zamieszkałej przez Bartów. Po roku 1226 ziemie Prus Wschodnich przechodziły stopniowo pod panowanie Zakonu Krzyżackiego. W latach 1626-1629 tereny nadleśnictwa splądrowały wojska szwedzkie, a w roku 1657 Tatarzy doszczętnie zrujnowali okolicę, paląc miejscowość Srokowo. W latach 1806-1807 siały spustoszenie wojska pruskie, rosyjskie i francuskie. Zniszczeń dopełnił przemarsz 60 000 tysięcy złonierzy napoleońskich w roku 1812 i wojska rosyjskie ciągnące tu w roku 1814. W tym czasie zburzono Srokowo. Po II wojnie światowej, w 1946 roku miejscowi leśnicy i ci, którzy przybyli za chlebem, utworzyli załogę Nadleśnictwa Gierdawy. Jenostka wzięła nazwę od miejscowosci, w której miała siedzibę. Lasy wchodzące w skład nowo powstałego nadleśnictwa (około 7000 ha) stanowiły nawdną własność junkierską nie zdewastowaną działaniami wojennymi. W wyniku regulacji granicy polsko-radzieckiej, laten 1946 roku miejscowość Gierdawy znalazła się po stronie rosyjskiej. W zaistniałej sytuacji siedzibę nadleśnictwa przeniesiono do Garbonii. W tym czasie po raz pierwszy dokonano podziału nadleśnictwa na 7 leśnictw. Dwa lata pózniej jego siedzibę przeniesiono do miejscowości Markuzy. W pażdzierniku 1959 roku Nadleśnictwo Gierdawy włączono do Nadleśnictwa Kętrzyn. Reaktywowano je 1 września 1962 roku pod nową nazwą – Nadleśnictwo Srokowo, z siedzibą w Srokowie.

4 Walory turystyczne Leśnicy z Nadleśnictwa Srokowo starają się udostępnić lasy w taki sposób, aby turyści dowiedzieli się czegoś więcej zarówno o samym lesie, jak i o pracy leśników. W tym celu, w roku 1997, powstała ścieżka dydaktyczna „Wyskok” o długości 13km. Podzielono ją na 10 przystanków, które wyposażono w tablice edukacyjne zawierające wiele ciekawostek o lesie, roślinach i zwierzętach. Ścieżka zaczyna się na parkingu w okolicach Osikowa. Podążając nią w kierunku północnym, można poznać historię powstania Kanału Mazurskiego, walory krajobrazowe rezerwatu „Siedem wysp”, zobaczyć największy na naszym terenie dąb „ADAM” – pomnik przyrody i żeremia bobrowe. Przy nadleśnictwie założono ogródek dendrologiczny, aby gościom pełniej przybliżyć zagadnienia związane z lasem i przyrodą. W „Leśnej Szkole”, bo tak go nazwano, młodzież i dzieci mogą poznać wszystkie gatunki drzew, występujące w naszych lasach oraz rośliny introdukowane.

5 Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

6 Gospodarka

7 Interesujące osoby z naszego nadleśnictwa Irena Dziadoń Pani Irena Dziadoń zawsze chętnie wspiera działalność edukacyjną szkół. Odwiedza szkoły i organizuje zajęcia edukacyjne dla uczniów. Chętnie też uczestniczy w przedsięwzięciach ekologicznych. To „ dobry duch” Naszego Nadleśnictwa Pani Irena Dziadoń zawsze chętnie wspiera działalność edukacyjną szkół. Odwiedza szkoły i organizuje zajęcia edukacyjne dla uczniów. Chętnie też uczestniczy w przedsięwzięciach ekologicznych. To „ dobry duch” Naszego Nadleśnictwa Sebastian Trapik Pan Sebastian Trapik często współpracuje ze szkołami. Organizuje akcje sprzątania lasów oraz ich sadzenia. W ubiegłym roku otrzymaliśmy od niego sporo sadzonek drzew, które wysadziliśmy w okolicy szkoły. Pan Sebastian Trapik często współpracuje ze szkołami. Organizuje akcje sprzątania lasów oraz ich sadzenia. W ubiegłym roku otrzymaliśmy od niego sporo sadzonek drzew, które wysadziliśmy w okolicy szkoły.

8 Pani Irena Dziadoń podczas spotkania z uczniami podstawówki Pan Sebastian Trapik podczas obchodów Dni Ziemi w naszej szkole

9 SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Prezentację wykonali: Wiktor Kragiel, Paweł Bieńkowski, Angelika Mazanek Zespół Szkół w Łankiejmach Klasa III Kategoria: Gimnazjum Zdjęcia wykorzystane do tej prezentacji zostały zrobione przez pracownika Nadleśnictwa Srokowo


Pobierz ppt "Nadleśnictwo Srokowo Ponad 50 lat w służbie polskiej przyrodzie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google