Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ks. Wiesław Aleksander Niewęgłowski Biografia, współpraca ze szkołą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ks. Wiesław Aleksander Niewęgłowski Biografia, współpraca ze szkołą."— Zapis prezentacji:

1 Ks. Wiesław Aleksander Niewęgłowski Biografia, współpraca ze szkołą.

2 Informacje Urodzony 11 lipca 1941 w Zbuczynie ksiądz Wiesław Al. Niewęgłowski jest polskim prezbiterem katolickim, pracownikiem naukowym, pisarzem oraz byłym Krajowym Duszpasterzem Środowisk Twórczych. Obecnie od 2012 r. jest na emeryturze.

3 Biografia Po nauce w Szkole Podstawowej w Zbuczynie ukończył LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach. Następnie studiował na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie filologię polską, teatrologię, teorię filmu. Później kontynuował naukę w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. 24 maja 1970 otrzymał święcenia kapłańskie. W okresie 1974–1982 był duszpasterzem akademickim w kościele św. Anny w Warszawie. Ciekawostką jest, że mieszkał na ostatnim piętrze dzwonnicy tego kościoła. Z jego inicjatywy powstały Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej (1975) oraz Duszpasterstwo Środowisk Twórczych (1978). Od 1975 organizował Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej w Polsce.

4 Biografia Od 9 grudnia 1996 jest doktorem w zakresie nauk teologicznych Akademii Teologii Katolickiej, a od 1999 Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był kierownikiem Zakładu Dziennikarstwa Telewizyjnego w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW. Ponadto wykładał:ł 1984-1999 oraz 2004 w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach, 1996-1998 w Akademii Teatralnej w Warszawie, 1996-1999 w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (ATK), 1996-2001 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, 1996-2002 w Papieskim Wydziale Teologii w Warszawie. Od 1997 jest również szefem telewizyjnych programów katolickich w telewizji publicznej TVP3 (od 2007 TVP Info) i WOT.

5 I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Siedlcach Kościół św. Anny w Warszawie Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

6 Praca z artystami, aktywność społeczna Ks. Niewęgłowski był inicjatorem budowy pierwszego na świecie kościoła środowisk twórczych przy pl. Teatralnym w Warszawie. We wrześniu 2006 zarzucono księdzu współpracę z SB. Ks. Niewęgłowski stanowczo temu zaprzeczył i zwrócił się do IPN o przyznanie mu statusu pokrzywdzonego. W lutym 2008 ks. Niewęgłowski został oczyszczony z zarzutów przez Kościelną Komisję Historyczną.

7 Kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie

8 Ko Jest oficjalną świątynią środowisk twórczych. W środku znajdują się relikwie św. Alberta, św. Andrzeja, a także św. Jana Ewangelisty, który był jednocześnie apostołem.

9 Historia -W miejscu obecnego kościoła w XVII wieku wybudowany został przez jezuitów niewielki kościół pw. Świętego Krzyża. W XVIII wieku na jego miejscu wzniesiono kościół pw. św. Andrzeja. Obok powstał kompleks budynków zakonnych panien kanoniczek. -Podczas powstania warszawskiego w kościele zorganizowano szpital powstańczy. Po wojnie w uszkodzonym budynku nabożeństwa odprawiano aż do 1953, kiedy to władze zadecydowały o rozbiórce świątyni. Częściowo na jej miejscu wybudowano blok mieszkalny. W 1999 kościół został odbudowany, m.in. z funduszy Banku Rozwoju Eksportu, środowisk twórczych oraz redakcji „Rzeczpospolitej”. -13 czerwca 1999 świątynię poświęcił papież Jan Paweł II. -23 marca 2008 w Kaplicy Grobu Pańskiego podczas nabożeństwa w dniu Niedzieli Wielkanocnej doszło do pożaru. Spłonęły dekoracje oraz kilka obrazów. Uszkodzone zostały też tynki.

10 Architektura i wystrój Architektura kościoła jest wzorowana na XIX-wiecznej fasadzie zbudowanej przez Piotra Aignera. W głównym ołtarzu umieszczono obraz autorstwa Sebastiana del Piomba z XVI wieku. Ponadto w kościele znajduje się kilka obrazów przekazanych w depozyt ze zbiorów Zamku Królewskiego i Muzeum Narodowego. Drzwi kościoła wykonane są z przezroczystego szkła.

11 Twórczość Ksiądz Wiesław Niewęgłowski stworzył dość dużo publikacji. Oto niektóre z nich: -,,Kościół i media w dialogu”, Warszawa, 2008 -,,Święty Andrzej Apostoł na drogach świata”, Ząbki, 2008 -,,Droga Krzyżowa Na Drogach Świata” – Warszawa 2001 -,,Między ziemią a niebem” – Poznań 1989

12 Twórczość -,,Leksykon Świętych” – Warszawa 1998, kolejne wydania: 1999, 2004, 2006 -,,Nowe Przymierze Kościoła i środowisk twórczych” – Warszawa 1997 -,,Od słowa do milczenia” – Warszawa 1980 -,,Podnoszę z ziemi mój głos” – Paryż 1992

13 ,,Kościół i media w dialogu”

14 ,,Święty Andrzej Apostoł na drogach świata”

15 ,,Droga Krzyżowa Na Drogach Świata”

16 ,,Między ziemią a niebem”

17 ,,Leksykon Świętych”

18 ,,Nowe Przymierze Kościoła i środowisk twórczych”

19 ,,Od słowa do milczenia”

20 ,,Podnoszę z ziemi mój głos”

21 Współpraca ks. W. Niewęgłowskiego ze szkołą 22 sierpnia 1990 r. księdzu Niewęgłowskiemu udało się zaprosić do Zbuczyna artystów z Warszawy, m.in. Halinę Kunicką, Lucjana Kydryńskiego, Piotra Szczepanika, oraz Wiesława Gołasa na dożynki gminne zorganizowane przez wójta gminy Dariusza Jasińskiego, połączone z festynem. Zysk – około 30 mln zł oczywiście został przekazany na budowę szkoły.

22 Współpraca ks. W. Niewęgłowskiego ze szkołą W marcu 1992 r. Minister Edukacji Narodowej po rozmowie z ks. Niewęgłowskim podjął decyzję o przekazaniu 3,5 mld zł na ukończenie I etapu budowy. 5 maja 1993 r. odbyła się uroczystość otwarcia nowej szkoły z udziałem przedstawicieli MEN, władz wojewódzkich i lokalnych, także ks. Niewęgłowskiego, który wraz z biskupem Henrykiem Tomasikiem poświęcił pomieszczenia szkolne.

23 Msza święta – otwarcie szkoły

24 Uroczystość otwarcia szkoły

25 Działalność księdza w naszej gminie Od 10 grudnia 1993 do 11 stycznia 1994 w drugi piątek każdego miesiąca odbywały się spotkania inteligencji z terenu i okolic Zbuczyna prowadzone przez ks. Niewęgłowskiego - Krajowego Duszpasterza Środowisk Twórczych. Spotkania odbywały się w szkole o godzinie 18:00. Poświęcone były ważnym zagadnieniom religijnym, dyskusjom na temat postawy katolików wobec aktualnych problemów społecznych. Służyły też integracji lokalnych aktywistów. Zaangażowanie w aktualne problemy katolików obrazuje też film, który załączamy obok prezentacji.

26 Działalność księdza w naszej gminie Ksiądz Wiesław Niewęgłowski 18 listopada 1993 otrzymał z rąk kuratora Odznakę Honorową za Zasługi dla Oświaty.

27 Nadanie imienia szkoły i poświęcenie sztandaru 19 maja 1999 r. Ksiądz Niewęgłowski uczestniczył w uroczystości nadania szkole podstawowej imienia Jana Pawła II i poświęceniu sztandaru.

28 Ks. Niewęgłowski i media Katolicki program publicystyczny “Wierzę, wątpię, szukam” pod redakcją ks. Wiesława Niewęgłowskiego przedstawiał zagadnienia ze sfery wiary, etyki, moralności, które często okazują się kontrowersyjne. Ukazywany był na kanałach WOT, TVP Polonia i TVP Info. Tematyką programu były różnorodne zagadnienia związane z wiarą, etyką i normami postępowania oraz aktualne problemy Kościoła katolickiego. Każdy odcinek dzielił się na kilka felietonów występujących w następującym cyklu: - Kalendarium, - Słownik polsko-polski, - W Kościele, - Kulturę i sacrum, - Chrystus dzisiaj. Pod koniec lat 90. XX wieku program oglądało od kilku do kilkuset tysięcy widzów.

29 Informacja dodatkowa/ciekawostka Ks. Wiesław Niewęgłowski, Krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych, 7 marca 2005r. odprawił mszę świętą w intencji zamordowanego Zdzisława Beksińskiego w Kościele św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła przy pl. Teatralnym w Warszawie.

30 Koniec Prezentację przygotowali:  Gabriela Buńko  Dominik Boras  Przemysław Moskwiak  Kornel Celiński  Adrian Ługowski


Pobierz ppt "Ks. Wiesław Aleksander Niewęgłowski Biografia, współpraca ze szkołą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google