Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Omówienie wyników pilotażowego programu interwencji antytytoniowej wraz z nakreśleniem problemu i potrzeb w tym zakresie Tadeusz Jędrzejczyk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Omówienie wyników pilotażowego programu interwencji antytytoniowej wraz z nakreśleniem problemu i potrzeb w tym zakresie Tadeusz Jędrzejczyk."— Zapis prezentacji:

1 Omówienie wyników pilotażowego programu interwencji antytytoniowej wraz z nakreśleniem problemu i potrzeb w tym zakresie Tadeusz Jędrzejczyk

2 WSTĘP Palenie tytoniu – problem zdrowia publicznego nr 1 w Polsce. Palenie tytoniu – problem zdrowia publicznego nr 1 w Polsce. Niestety zarówno zakres jak i skuteczność kampanii antytytoniowych jest jednak b. ograniczona. i skuteczność kampanii antytytoniowych jest jednak b. ograniczona.

3 Zaawansowanie ciązy ankietowanych kobiet Tydzień ciążyN% < 1276,80 13-243130,10 25-364442,72 > 361312,62 Brak odpowiedzi87,76 Razem103100,00

4 WSTĘP - przyczyny Hazard zdrowotny i społeczny i społeczny„Kultura” Iluzja indywidualnej odpowiedzialności Silne uzależnienie

5 Skuteczność programów antytytoniowych Skuteczność terapii uzależnienia od zawartej w tytoniu nikotyny jest oceniana na 10 do 30%. Oczywiście jest mowa o osobach, które świadomie zdecydowały się na terapię i otrzymały niezbędne wsparcie. Jednak realna skuteczność programów adresowanych do populacji ogólnej nie przekracza 2-3%.

6 Projekty antytytoniowe PTPZ - Kobiety w wieku rozrodczym - Kobiety w ciąży - Dziewczęta w wieku 15-18 lat - Populacja ogólna (BFN)

7 Kobiety w ciąży i kobiety w wieku rozrodczym W badanej przez nas populacji kobiet w wieku rozrodczym w Gdańsku pali ponad 31%. Wśród kobiet w ciąży odsetek ten wynosi 21%. w wieku rozrodczym w Gdańsku pali ponad 31%. Wśród kobiet w ciąży odsetek ten wynosi 21%. Narażenie na bierne palenie kobiet w ciąży przekracza 30%.

8 Skuteczność programów adresowanych do kobiet w ciąży Na podstawie wstępnych badań (N=102) skuteczność naszego programu szacujemy na ok. 6% po 12 miesiącach. Na podstawie wstępnych badań (N=102) skuteczność naszego programu szacujemy na ok. 6% po 12 miesiącach.

9 Program dla dziewcząt 15-18 lat Małe grupy Moderatorzy – studenci medycyny (WL i ZP) Przekaz nastawiony na wzorce i postawy

10 Kilka wyników Wyniki wstępne (N=245) Palenie regularne, co najmniej kilka papierosów dziennie – 20%!!! Palenie sporadyczne – 9% Próby palenia w przeszłości 22%

11 Interwencja „uliczna” na BFN Czas realizacji – 8h, dwie osoby wykonujące badania Liczba przebadanych osób: 141 Palący: 25% mężczyzn, 14% kobiet Przyjęcie: b. dobre

12 Propozycje nowych działań Uzupełnienie interwencji w ciąży o dodatkowy moduł o dodatkowy moduł adresowany do kobiet w okresie połogu adresowany do kobiet w okresie połogu Program populacyjny „uliczny”, adresowany do populacji ogólnej przy wykorzystaniu smokeliserów.

13 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Omówienie wyników pilotażowego programu interwencji antytytoniowej wraz z nakreśleniem problemu i potrzeb w tym zakresie Tadeusz Jędrzejczyk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google