Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Barbados -państwo anglojęzyczne. Podstawowe informacje Język: Angielski Liczba ludności: 281968 Powierzchnia: 431 km2 Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Barbados -państwo anglojęzyczne. Podstawowe informacje Język: Angielski Liczba ludności: 281968 Powierzchnia: 431 km2 Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna."— Zapis prezentacji:

1 Barbados -państwo anglojęzyczne

2 Podstawowe informacje Język: Angielski Liczba ludności: 281968 Powierzchnia: 431 km2 Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna Stolica: Bridgetown Nr. kierunkowy: 1-246 Waluta: Dolar Barbaradosu

3 Flaga i Godło

4 Położenie, klimat… Barbados to wyspa na oceanie Atlantyckim (wchodzi w skład wysp zewnętrzynch) W przeciwieństwie do innych wysp archipelagu, nie ma budowy wulkanicznej, a wapienną Wyspa charakteryzuje się ciepłym klimatem

5 Historia powstania Barbados zasiedlili 4000 lat temu Indianie. Wyspę odkryli dla Europejczyków na początku XVI wieku portugalscy podróżnicy, jednak jej nie skolonizowali. W 1627 r. na wyspie wylądowali angielscy koloniści, w pobliżu obecnej miejscowości Holetown, ale na Barbadosie mieszkali również Holendrzy. W 1637 r. przywieźli oni z Brazylii trzcinę cukrową i założono pierwsze plantacje tej rośliny. Wkrótce kolonia stała się jedną z najważniejszych wśród angielskich posiadłości w Nowym Świecie. Strategiczne położenie, zapora z raf koralowych i duże manufaktury cukru przyniosły rozkwit wyspie. Przez cały XVII wieku była ona ważniejsza od posiadłości w Ameryce Północnej. Na Barbados sprowadzano niewolników z Afryki, którzy pracowali przy uprawie trzciny cukrowej

6 Kontynuacja… Mimo strategicznej wartości dla Anglii (a może właśnie dlatego), Barbados cieszył się dużą autonomią. W 1639 r. na wyspie zebrało się pierwsze ciało ustawodawcze, House of Assembly (Izba Zgromadzenia), pierwsze na zachodniej półkuli. Gdy w 1834 r. w całym Imperium Brytyjskim zniesiono niewolnictwo, kolonia zaczęła podupadać. Kryzys doprowadził do powstania ruchów domagających się oderwania od metropolii, co ostatecznie nastąpiło 30 listopada 1966 r. (obecnie 30 listopada jest świętem narodowym kraju). Mimo to Barbados i Wielka Brytani są połączone unią personalną - Barbados należy do Wspólnoty Narodów (Commonwealth).

7 Ciekawostki … Z Barbadosu pochodzi słynna piosenkarka R&B - Rihanna (która została ambasadorem Barbadosu i przez 3 lata ma promować swój kraj za granicą) oraz DJ Carl Cox. John Wickham, ten znany pisarz też jest obywatelem wyspy Barbados Barbados to wyspa pochodzenia koralowego otoczona rafami koralowymi

8 Parę zdjęć z Barbadosu ;)

9 Atrakcje turystyczne Barbadosu Muzeum Barbadosu w mieście Bridgetown – muzeum prezentujące historię wyspy; działające w dawnym brytyjskim więzieniu wojskowym, założone w 1934 roku; wystawy zorganizowane w muzeum dotyczą między innymi okresu kolonialnego oraz niewolnictwa; w muzeum prezentowane są również meble z osiemnastego wieku oraz kolekcja rzadkich historycznych ma wyspy; muzeum przygotowane również na przybycie dzieci, dla których przygotowano atrakcje interaktywne. Parlament w mieście Bridgetown – budynek wzniesiony w 1639 roku; swoją architekturą nawiązuje do stylu gotyckiego. Destylarnie rumu – nie można wyjechać z Barbadosu bez ich odwiedzenia, ponieważ to w nich produkowany jest tutejszy produkt regionalny; istnieje możliwość wynajęcia przewodnika, który przybliży nam proces produkcji; degustacja rumu to obowiązkowy punkt programu podczas wizyty w destylarni rumu. Jaskinia Harrisona – jaskinia mająca charakter typowo turystyczny; funkcjonuje w niej elektryczna kolejka; podróżujący nią turyści mogą obserwować znajdujące się w jaskini stalaktyty, stalagmity, wodospady oraz podziemne jezorka.

10 Kontynuacja… Sugar Machinery Museum (Muzeum Cukru) – produkcja trzciny cukrowej to specjalność Barbadosu; muzeum prezentuje historię produkcji cukru w osiemnastym oraz dziewiętnastym wieku; muzeum jest wyrazem hołdu dla Franka Hutsona, który współpracując z Barbados National Trust, zebrał eksponaty znajdujące się w muzeum. Kościół Parafialny St. John – kościół wybudowany w 1836 roku, na miejscu świątyni znoszone w wyniku huraganu; swoją budową nawiązuje do stylu gotyckiego; miejsce pochówku premiera Barbadosu - Davida Johna Howarda Thompsona. Kościół Parafialny St. Thomas – budowla sakralna pochodząca z osiemnastego wieku (1799 rok), zachowana do czasów nam współczesnych w niezmienione postaci.

11 Wykona ła Gabriela Pękala kl.Ib


Pobierz ppt "Barbados -państwo anglojęzyczne. Podstawowe informacje Język: Angielski Liczba ludności: 281968 Powierzchnia: 431 km2 Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google