Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Natalia Kubik Va

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Natalia Kubik Va"— Zapis prezentacji:

1 Autor: Natalia Kubik Va
BOLESŁAW Krzywousty Autor: Natalia Kubik Va

2 RODZINA Matką Bolesława była Judyta Czeska, a ojcem Władysław I Herman. Miał brata Zbigniewa, którego zabił oślepiając z zazdrości o władzę nad państwem. Rodziny w czasach Bolesława były bardzo liczne, zwłaszcza królewskie. Pochodził z Dynastii Piastów. Jego następcą był syn, Władysław II Wygnaniec. Judyta Czeska Władysław I Herman Władysław II Wygnaniec

3 DZIECIŃSTWO Po narodzeniu Bolesława Krzywoustego sytuacja polityczna w Polsce uległa zmianie. Pozycja młodszego syna Hermana była zagrożona. W tym samym roku Władysław odesłał Zbigniewa do Saksonii Tamże pierworodny syn księcia polskiego został umieszczony w żeńskim klasztorze w Kwedlinburgu. Fakt ten świadczył o dążeniu Władysława do pozbycia się Zbigniewa z kraju, uczynienia go mnichem i pozbawienia praw do sukcesji. Tym samym w krótkim czasie Herman wyeliminował z życia politycznego dwóch pretendentów do tronu polskiego i osłabił rosnącą wobec siebie opozycję. W ten sposób zabezpieczył sukcesję małoletniego Bolesława, któremu wyznaczył na opiekuna swojego palatyna, Sieciecha. Tekst źródłowy ,,www.wikipedia.pl”

4 PSIE POLE Podobno podczas bitwy pod Psim Polem Bolesław Krzywousty został uderzony szablą w policzek, co miało wpływ na jego przydomek. Po bitwie Niemcy zostawili wiele ciał, które podobno rozszarpały psy ( stąd nazwa ,,Psie Pole”). Prawda jest taka, że ziemia była nieurodzajna.

5 W 1103 roku Bolesław ożenił się ze Zbysławą Światłopełkówną, która urodziła Władysława II Wygnańca (następcę Bolesława). ŚLUBY Drugi ślub Bolesława z Salomeą z Bergu odbył się w roku Miał z nią 6 synów i 6 córek, w tym: Leszka, Ryksę, Kazimierza, Bolesława IV Kędzierzawego, Mieszka III Starego, Henryka Sandomierskiego, Dobroniegę Ludgardę, Judytę, Agnieszkę, Kazimierza II Sprawiedliwego, Gertrudę oraz NN.

6 KRZYWOUSTY WSPÓŁCZEŚNIE
Obecnie Krzywousty nie jest tak popularny jak kiedyś, nie został jednak zapomniany. Istnieje wiele dzieł literackich z Bolesławem w roli głównej. Krzywousty odegrał znaczącą rolę w historii Polski, więc jest znany do dziś.

7 DOKONANIA Krzywousty większość życia poświęcił podbojowi i chrystianizacji Pomorza. W 1109 zwyciężył z Niemcami w bitwie pod Psim Polem. Po wykluczeniu z wspólnoty kościoła odbył pieszą pielgrzymkę do kościoła św. Idziego. Podzielił Polskę na dzielnice. W dzieciństwie podobno schwytał dzika.

8 SZKOŁY IMIENIA BOLESŁAWA KRZYWOUSTEGO
Szkoła Podstawowa nr.3 w Sochaczewie Szkoła Podstawowa nr.10 we Wrocławiu Liceum ogólnokształcące w Kamieniu Pomorskim Zs nr. 1 w Płocku Zs nr. 2 w Kołobrzegu

9 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ 


Pobierz ppt "Autor: Natalia Kubik Va"

Podobne prezentacje


Reklamy Google