Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Porażenia prądem elektrycznym

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Porażenia prądem elektrycznym"— Zapis prezentacji:

1 Porażenia prądem elektrycznym

2 Objawy porażenia prądem
Ból Poparzenia skóry Zaburzenia w oddychaniu Utrata przytomności

3 „Porażenie prądem elektrycznym” - co to w ogóle jest?
Porażenie prądem elektrycznym to efekt powstający w wyniku przepływu znacznego prądu elektrycznego przez tkanki organizmów żywych - ludzi lub zwierząt.

4 Pierwsza Pomoc Nie wolno dotykać osoby porażonej prądem, zanim nie odłączy się jej od źródła prądu. Odłącz bezpieczniki (korki), wyjmij z gniazdka wtyczkę urządzenia elektrycznego, które spowodowało porażenie. Użyj do tego przedmiotu, który nie przewodzi prądu (np. drewnianego kija od szczotki), odsuń kabel elektryczny od poszkodowanego. Sprawdź stan poszkodowanego: czy jest przytomny, czy oddycha Wezwij Pogotowie Ratunkowe nr tel. to 999 lub 112 Jeśli ratowany nie oddycha przystąp do reanimacji Jeżeli poszkodowany ma obficie krwawiące rany należy je najpierw opatrzyć przed reanimacją. Jeśli ratowany jest nieprzytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bocznej. Załóż opatrunek na oparzone miejsce. Zostań z poszkodowanym do czasu przybycia Pogotowia Ratunkowego i przejęcia opieki na poszkodowanym.

5 Zapamiętaj zadbaj o bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego (wynieś rannego z miejsca zagrożenia, wyłącz prąd elektryczny) miejsca oparzone możemy schładzać nawet wtedy, gdy od chwili oparzenia upłynęła więcej niż 1 godzina uratowanie głębszych warstw skóry stopień ciężkości oparzenia zależy zarówno od jego powierzchni jak i od głębokości oparzenia.

6 Porażenie Piorurnem Wyładowanie elektryczne (10-30 mln V,
2-300 tys. A) Opłynięcie prądu stałego o bardzo wysokim napięciu i natężeniu po powierzchni ciała ofiary ( skóra bardzo dobrym izolatorem) Oparzenia powierzchowne w kształcie liści paproci

7 Porażenie piorunem – mechanizmy powstania urazów
Uderzenie bezpośrednie (śmiertelność 75%) Kontakt (wyładowanie w przedmiot dotykany przez ofiarę) Uderzenie „odpryskowe” (piorun trafia w osobę w sąsiedztwie, a część energii przechodzi na ofiarę) Uderzenie uziemieniowe ( piorun uderza w ziemię w pobliżu ofiary) Uraz tępy ( ofiara wyrzucona przez eksplozję spowodowaną gwałtownym rozgrzaniem powietrza i jego natychmiastowym oziębieniem)

8 Porażenie piorunem- objawy
Zatrzymanie krążenia i oddychania (wyładowanie działa jak defibrylacja), zaburzenia rytmu Oparzenia liniowe i punktowe Zaburzenia oddychania Złamania kości, martwica mięśni Szumy w uszach , zaburzenia widzenia

9 Pierwsza Pomoc Ocena stanu poszkodowanego
Najczęściej czynności ratownicze, które stosuje się w wypadku porażenia piorunem to głównie masaż serca i sztuczne oddychanie. Na samym początku należy jednak zbadać stan ogólny poszkodowanego. Trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne. W tym celu opuszki dwóch palców przykłada się do tętnicy promieniowej w nadgarstku bądź tętnicy szyjnej pod żuchwą. Jeśli oddech nie jest wyczuwalny należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, najlepiej przy użyciu specjalnej maski ustno-gardłowej metodą usta-usta. Zaś jeśli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

10 Pierwsza Pomoc Sztuczne oddychanie
W wyniku porażenia piorunem oddech zwykle zatrzymuje się. Należy wtedy niezwłocznie przystąpić do wykonywania sztucznego oddychania. W tym celu trzeba odchylić głowę poszkodowanego do tyłu, kładąc jedną dłoń na jego czole, a drugą przytrzymując żuchwę. Następnie bierze się głęboki wdech i obejmując ściśle wargami usta poszkodowanego wdmuchuje w nie powietrze, zatykając jednocześnie nos porażonego. Na koniec wdechu uwalnia się usta poszkodowanego, należy wtedy obserwować czy podczas i po wdechu klatka piersiowa porusza się. Jeśli rusza się brzuch oznacza to, że głowa porażonego piorunem nie została dostatecznie odchylona do tyłu.

11 Pierwsza Pomoc Resuscytacja krążeniowo - oddechowa
W przypadku zaniku tętna konieczne jest zastosowanie dalszych czynności resuscytacji krążeniowo - oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca. Na środku klatki piersiowej poszkodowanego kładzie się nadgarstek jednej ręki i przykrywa drugą dłonią, splatając palce obu rąk oraz zaczyna się ją uciskać. Należy zadbać o to, by jego drogi oddechowe były pozbawione ciał obcych i aby nie uciskać żeber porażonego piorunem. Ucisków powinno być około 100 na minutę na głębokość około 4 centymetrów. Po każdych 30 uciśnięciach trzeba zastosować sztuczne oddychanie, a następnie znów masaż serca, aż do odzyskania oddechu przez poszkodowanego.

12 Pierwsza Pomoc Pozycja boczna ustalona
Natomiast kiedy po porażeniu piorunem poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha oraz ma wyczuwalne tętno i nie podejrzewa się u niego uszkodzenia kręgosłupa, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej, okryć oraz poczekać na przyjazd wcześniej zawiadomionej karetki. Pozycja boczna ustalona polega na położeniu ciała nieprzytomnego na wznak z rękami wzdłuż ciała i zgięciu lewej nogi tak, by stopa opierała się cała o podłoże. Następnie trzeba przekręcić poszkodowanego na lewy bok, prawą dłoń umieścić pod policzkiem, a lewą rękę wsunąć pod bok, na którym leży poszkodowany. Głowę odgina się do tyłu.


Pobierz ppt "Porażenia prądem elektrycznym"

Podobne prezentacje


Reklamy Google