Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia Systemów Windows, Mac i Linux

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia Systemów Windows, Mac i Linux"— Zapis prezentacji:

1 Historia Systemów Windows, Mac i Linux

2 WINDOWS Początki firmy Microsoft
Microsoft, czyli dziecko Billa Gatesa i Paula Allena, to jedno z największych przedsiębiorstw w branży technologii informacyjnych. Początki Microsoftu sięgają 1975 roku, kiedy dwójka przyjaciół w Albuquerque, w Stanach Zjednoczonych, postanowiła założyć firmę w celu wyprodukowania i sprzedania interpretatora języka BASIC. Trzy lata później, w Japonii otworzono pierwsze zagraniczne biuro. 1 stycznia 1979 roku siedziba została przeniesiona do Bellevue, w stanie Waszyngton. W połowie 1980 roku do spółki dołączył kolejny wspólnik – Steve Ballmer, a Bill Gates zaczął piastować stanowisko prezesa.

3 Steve Ballmer i Bill Gates w tamtym okresie.

4 POCZĄTKI WINDOWSA Pierwsza wersja Microsoft Windows została wydana dopiero w roku 1985, była to nakładka graficzna na MS DOS. Ciekawostką jest, że pierwszy Windows nie posiadł kosza, ponieważ patent na to rozwiązanie miała firma Apple.

5 Windows 95, 98 i Millenium Edition
Wszystkie te systemy operacyjne nadal opierały się na systemie MS DOS, lecz już zaaplikowano innowacje, które możemy stosować nawet dzisiaj, w Windowsie 98 wprowadzono system plików FAT 32, a w Millenium Edition, funkcje przywracania systemu i automatycznej aktualizacji.

6 Windows XP Data 25 października 2001 roku niejednemu użytkownikowi komputera na długo pozostanie w pamięci - właśnie tego dnia Microsoft oficjalnie zaprezentował światu system Windows XP, którego popularność szybko przerosła oczekiwania producenta. Nawet jeszcze dzisiaj niezliczona ilość osób korzysta z tego, wydawałoby się archaicznego oprogramowania, istnieje kilka różnych wersji przystosowanych do najdziwniejszych urządzeń oraz mnóstwo indywidualnych przeróbek.

7 Windows Vista, 7 i 8 Windows Vista - system operacyjny wydany przez Microsoft 30 stycznia 2007 roku. Jest następcą systemu Windows XP. Vista była bardzo źle przyjmowanym przez użytkowników systemem, był niestabilny,a jego uruchamianie zajmowało wieki. Sam Steve Ballmer przyznał, że Windows Vista był „stratą czasu”.

8 Windows 7 Wydanie systemu operacyjnego 22 października 2009 roku - Windows, firmy Microsoft, następca systemu Windows Vista. W maju 2010 używało go 20,09% użytkowników, wśród wszystkich użytkowników systemów z rodziny Windows. Oznacza to, że system ten w ciągu roku został zainstalowany na większej liczbie komputerów niż jego poprzednik, system Vista.

9 Windows 8 26 października 2012 zostaje wydany nowy system operacyjny
z Rodziny Windows. Nowy system od Microsoftu był krytykowany przez znane osobistości z branży informatycznej, za brak otwartości firmy i dążeniu jej do całkowitego zdominowania rynku.

10 Windows 10 Najnowsza wersja systemu Windows. Została wydana 29 lipca Pierwsze wzmianki o nowym systemie pojawiły się w kwietniu 2014 roku, podczas konferencji Build, organizowanej przez Microsoft, zaś publiczna prezentacja miała miejsce 30 września 2014.

11 LINUX Nie był oryginalnie zaprojektowany, jako przyjazny dla użytkownika, wzorował się na Uniksie. Został stworzony przez grupę ludzi współpracujących przez internet. Pomysłodawcą był Linus Torvalds. Rozczarowany możliwościami DOSa rozpoczął projekt od podstaw nad własnym systemem w 1991 r., w 1992 r. pojawiła się pierwsza jego wersja, dostępna bez opłat dla wszystkich zainteresowanych. Jest kompatybilny z większością standardów Unix, na poziomie źródłowym (biblioteki, jądro, sterowniki, programy użytkowe). Jednak podstawowy kod (jądro) Linuksa, wzbogacany jest przez różne organizacje i dostawców komercyjnych. W wyniku tego procesu tworzone są formy dystrybucyjne systemu.

12 Linus Torvalds

13 Dalsza historia Linuxa
Początkowo, Linux był jedynie systemem tekstowym, tak jak DOS. Wkrótce jednak pojawiła się do niego nakładka X Windows, która pozwalała na używanie myszki i poruszanie się w intuicyjnym systemie graficznym.

14 Najważniejsze dystrybucje Linuxa
Slackware - najstarsza aktywnie rozwijana dystrybucja Linuksa. Pierwsza wersja (1.00) została wydana 16 lipca 1993 roku przez Patricka Volkerdinga. Wersja ta była oparta na dystrybucji SLS Linux i rozprowadzana jako obrazy dyskietek 3,5-calowych, dostępne przez anonimowy FTP. Slackware obchodził swoje piętnaste urodziny 17 lutego 2008. LOGO SLACKWARE

15 Debian – projekt wolnej dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux, wydanego 16 sierpnia 1993 i realizowanego przez ochotników na całym świecie. Debian cieszy się opinią stabilnego systemu o wysokiej jakości i łatwego do aktualizacji. Ze względu na dbałość o jakość i bezpieczeństwo dystrybucji.

16 Ubuntu - kompletna dystrybucja systemu operacyjnego GNU/Linux, przeznaczona przede wszystkim do zastosowań biurowych i domowych (ang. desktop).Ubuntu opiera się na dystrybucji Debian i według sondaży online, w 2012 Ubuntu był najpopularniejszą dystrybucją Linuksa na komputerach osobistych. Jednak Ubuntu jest również popularne na serwerach i w chmurze.


Pobierz ppt "Historia Systemów Windows, Mac i Linux"

Podobne prezentacje


Reklamy Google