Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Montaż stabilizatora przedniego zawieszenia samochodu SKODA FELICJA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Montaż stabilizatora przedniego zawieszenia samochodu SKODA FELICJA"— Zapis prezentacji:

1 Montaż stabilizatora przedniego zawieszenia samochodu SKODA FELICJA

2 Wstęp. Samochody Skoda Felicja posiadają niezależne przednie zawieszenie z Kolumnami Mc’Pherson i dwoma dolnymi wahaczami. Stabilizator montowany był jedynie w modelach wyposażonych w silniki VW benzynowy 1.6 i diesla 1.9. W modelach z silnikami benzynowymi 1.3 stabilizator nie był montowany lub był oferowany jako opcja. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje przednich stabilizatorów, różnią się one grubością. W samochodach wyposażonych w silnik 1.9D montowany był stabilizator o grubości 22mm, a w samochodach z silnikiem benzynowym 1.6 i jako opcja z silnikiem benzynowym 1.3 montowany był stabilizator o grubości 20mm. Należy dodać, że w zależności od grubości stabilizatora należy dobrać obejmy mocujące wraz z gumowymi wkładkami i łączniki odpowiadające jego grubości. Zarówno stabilizatory o grubości 22mm jak i o grubości 20mm mają jednakowy kształt, są wzajemnie zamienne i mogą być montowane do wszystkich modeli Skoda Felicia wyprodukowanych od sierpnia 1995r.

3 Jaki jest cel montowania stabilizatora przedniego zawieszenia?
Stabilizator – jak sama nazwa wskazuje, jest to element najczęściej przedniego zawieszenia, służący do stabilizacji pojazdu podczas pokonywania nierówności i zakrętów. Element ten powoduje niewielke uzależnienie jednego wahacza zawieszenia od drugiego czego skutkiem jest: - bardziej cicha praca zawieszenia, - mniejsze przechylanie się pojazdu na zakrętach, - szybsza reakcja pojazdu na ruch kierownicą, - poprawia „trzymanie” się pojazdu na drodze podczas jazdy, - zwiększa bezpieczeństwo i komfort jazdy, - wydłuża żywotność elementów przedniego zawieszenia.

4 Elementy potrzebne do montażu stabilizatora. 1. Drążek stabilizatora.

5 2. Dwa łączniki stabilizatora z gumowymi podkładkami.
1 – nakrętki samokontrujące. 2 – metalowe podkładki. 3 – wkładki gumowe. 4 – łączniki stabilizatora.

6 3. Dwie obejmy z gumowymi wkładkami służącymi do przykręcenia stabilizatora do belki zawieszenia.
1- obejmy metalowe. 2 – wkładki gumowe. Należy zwrócić uwagę na ułożenie gumowych wkładek podczas montażu tak jak jest pokazane na zdj. 2.

7 4. Dwie śruby M8 × 20 z podkładkami.

8 Wszystkie samochody Skoda Felicia wyprodukowane od sierpnia 1995r
Wszystkie samochody Skoda Felicia wyprodukowane od sierpnia 1995r. niezależnie od wersji silnikowej i wyposażenia posiadają fabryczne otwory i uchwyty technologiczne przeznaczone do przykręcenia stabilizatora Miejsca w belce przedniego zawieszenia gdzie znajdują się otwory technologiczne przeznaczone do mocowania obejm stabilizatora.

9 Widok otworów technologicznych służących do przykręcenia obejmy mocującej stabilizator.
1 – szczelina, w którą należy wsunąć jedną stronę obejmy. 2 – otwór gwintowany M8 służący do przykręcenia Przed rozpoczęciem montażu gwint w otworze 2 należy poprawić ręcznym gwintownikiem w celu usunięcia ewentualnych zanieczyszczeń mogących utrudnić wkręcenie śruby.

10 Widok otworu w wahaczu przedniego zawieszenia, służącego do przykręcenia łącznika stabilizatora.

11 Przed rozpoczęciem montażu należy rozkręcić przegubowe złącze rury wydechowej oraz odkręcić drążek reakcyjny mechanizmu zmiany biegów od skrzyni biegów.

12 Następnie przekładamy stabilizator pomiędzy podłogą samochodu, a drążkiem zmiany biegów, który nie został odłączony od skrzyni biegów z uwagi na to, że jest to dość kłopotliwe i zarazem zbędne gdyż stabilizator bez większych kłopotów można przełożyć.

13 Następną rzeczą jaką należy wykonać jest nałożenie na stabilizator gumowych wkładek obejm, zwracając uwagę na to by rozcięcie wkładki było skierowane w kierunku przodu pojazdu.

14 Następnie na gumowe wkładki nakładamy metalowe obejmy i mocujemy je do belki zawieszenia jednym końcem wsuwając w szczelinę, a drugi koniec obejmy przykręcamy śrubą M8 wraz z podkładką.

15 Widok prawidłowo założonej obejmy stabilizatora.

16 Kolejnym etapem wykonywanych czynności jest montaż łączników stabilizatora. Łączniki należy skierować bardziej odstającą stroną w kierunku tyłu pojazdu, a następnie wcisnąć ręką na oba końce stabilizatora. Następnie zakładamy górną gumową podkładkę i przekładamy łącznik przez otwór w wahaczu, kolejno zakładamy dolną gumową podkładkę, metalową podkładkę i nakręcamy nakrętkę samokątrującą.

17 Widok prawidłowo założonego łącznika stabilizatora.

18 Drążek stabilizatora zamontowany w przednim zawieszeniu.

19 Uwagi końcowe. Po zamontowaniu stabilizatora przykręcamy drążek reakcyjny zmiany biegów oraz skręcamy złącze przegubowe układu wydechowego. Jeszcze raz sprawdzamy wszystkie połączenia. Po tej czynności możemy wykonać jazdę próbną. Jazda samochodem po zamontowaniu stabilizatora wymaga na początku uwagi, należy sprawdzić jak pojazd pokonuje ostre zakręty i jak zachowuje się podczas jazdy ponieważ samochód trochę lepiej reaguje na ruchy kierownicą niektórzy kierowcy będą musieli się przyzwyczaić do jazdy z zamontowanym stabilizatorem. Prawidłowe, wykonanie czynności przedstawionych w niniejszej prezentacji powinno zapewnić bezpieczeństwo podczas dalszej eksploatacji samochodu. Podczas prezentowanego montażu zostały użyte oryginalne i nowe elementy. Przedstawiona prezentacja ukazuje jedynie sposób w jaki jej autor wykonał poszczególne czynności i nie powinna być ona źródłem wiedzy wykorzystywanym podczas różnego rodzaju szkoleń i procesów dydaktycznych. Prezentacja nie przedstawia czynności wykonywanych podczas montażu elementów stabilizatora przedniego zawieszenia w Autoryzowanych Serwisach Skoda. Autor prezentacji nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia pojazdu jak też obrażenia ciała wynikające z czynności wykonanych na podstawie niniejszej prezentacji. Życzę szerokiej drogi Adam Markiewicz.


Pobierz ppt "Montaż stabilizatora przedniego zawieszenia samochodu SKODA FELICJA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google