Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego ciasto drożdżowe rośnie?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego ciasto drożdżowe rośnie?"— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego ciasto drożdżowe rośnie?
Opis doświadczenia.

2 Instrukcja do doświadczenia:
Materiały: naczynie o pojemności ok. 0,5l, zlewka, 3 łyżki stołowe cukru, ok. pół kostki drożdży, ok. 1,5 szklanki letniej wody, butelka o pojemności 0,5l, balonik, woda wapienna.

3 Przygotowanie: 1. W naczyniu wymieszaj cukier, drożdże i letnią wodę. 2. Mieszaninę wlej do butelki i na wylot butelki nasuń szczelnie balonik. 3. Butelkę odstaw w ciepłe i nienasłonecznione miejsce. Po pewnym czasie zdejmij delikatnie balonik i szybko umieść jego wylot w wodzie wapiennej. Następnie wyciśnij gaz z balonika.

4 Obserwacje i wnioski: 1. Jaki gaz wydziela się podczas fermentacji alkoholowej? Dwutlenek węgla. 2. Jaką zmienną/wielkość obserwowaliśmy w doświadczeniu? Wydzielający się dwutlenek węgla.

5 3. Dlaczego ciasto drożdżowe rośnie?
Ciasto rośnie w ciepłym miejscu dzięki metabolizmowi drożdży, które w procesie fermentacji wydzielają dużą ilość dwutlenka węgla. Gaz gromadzi się w wolnych przestrzeniach i powoduje, że ciasto rośnie. 4. Podaj przykłady zastosowań drożdży w przemyśle? Przemysł piekarniczy, mleczarski, spożywczy, winiarski, piwowarski, gożelniczy.

6 ZDJĘCIA Z PRZEPROWADZONEGO DOŚWIADCZENIA

7

8

9

10 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!


Pobierz ppt "Dlaczego ciasto drożdżowe rośnie?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google