Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

I N S T Y T U T C H E M I C Z N E J P R Z E R Ó B K I W Ę G L A 1 Transfer technologii do dużych organizacji gospodarczych na przykładzie energetyki Marek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "I N S T Y T U T C H E M I C Z N E J P R Z E R Ó B K I W Ę G L A 1 Transfer technologii do dużych organizacji gospodarczych na przykładzie energetyki Marek."— Zapis prezentacji:

1 I N S T Y T U T C H E M I C Z N E J P R Z E R Ó B K I W Ę G L A 1 Transfer technologii do dużych organizacji gospodarczych na przykładzie energetyki Marek Ściążko PANEL Instytuty badawcze na rzecz gospodarki i innowacyjności Europejski Kongres Gospodarczy Katowice, 2010r.

2 I N S T Y T U T C H E M I C Z N E J P R Z E R Ó B K I W Ę G L A 2 KRAJOWE DYLEMATY POLITYKI ENERGETYCZNEJ UE Konkurencyjność gospodarki Bezpieczeństwo surowcowe Zrównoważony rozwój Dylemat 1: Jak zabezpieczyć długoterminowe dostawy energii przy konkurencyjnych cenach z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji energetyki węglowej? Dylemat 2: Jakie technologie węglowe stosować w energetyce w perspektywie 30 lat?

3 I N S T Y T U T C H E M I C Z N E J P R Z E R Ó B K I W Ę G L A 3 CELE OPERACYJNE GOSPODARKI CELE OPERACYJNE: Zabezpieczenie bezpieczeństwa energetycznego Zwiększenie innowacyjności energetyki węglowej Wzrost konkurencyjności wytwarzania Zwiększenie bezpieczeństwa środowiskowego MOŻLIWOŚCI OSIĄGNIECIA CELU: Strategia państwa w polityce energetycznej Zwiększenie roli nauki w kreowaniu postępu technologicznego Silne współdziałanie przemysłu, nauki i administracji

4 I N S T Y T U T C H E M I C Z N E J P R Z E R Ó B K I W Ę G L A 4 PRODUKCJA ENERGII ELEKTRYCZNEJ Gdzie składować CO2? Jak prowadzić rurociągi CO2? Za co odpowiada elektrownia? Jak uzyskać akceptację społeczną? Jak planować rozwój energetyki? Własne B+R czy licencje?

5 I N S T Y T U T C H E M I C Z N E J P R Z E R Ó B K I W Ę G L A 5 STRATEGICZNE OBSZARY BADAWCZO-ROZWOJOWE

6 I N S T Y T U T C H E M I C Z N E J P R Z E R Ó B K I W Ę G L A 6 ZADANIA PROGRAMU STRATEGICZNEGO (2010-2015) Nadkrytyczne i ultra- nadkrytyczne spalanie węgla i współspalanie biomasy (wielkoskalowa toryfikacja)

7 I N S T Y T U T C H E M I C Z N E J P R Z E R Ó B K I W Ę G L A 7 WARUNEK SILNEJ POZYCJI – DEMO CCS Węgiel Tlen Para Paliwa gazowe i płynne Elektryczność Ditlenek węgla do geologicznego składowania lub syntezy chemicznej Konwersja węgla (spalanie, zgazowanie) Oczyszczanie spalin/gazu Usuwanie ditlenku węgla DEMO PKE/ZAK DEMO BEŁCHATÓW

8 I N S T Y T U T C H E M I C Z N E J P R Z E R Ó B K I W Ę G L A 8 RAMOWY PROGRAM INSTALACJI DEMONSTRATCYJNYCH W ENERGETYCE KAPITAŁ WŁASNY DOTACJA KRAJOWA DO STRAT OPERACYJNYCH DOTATCJA EU KOSZTÓW INWESTYCYJNYCH NADMIAROWYCH DEMO

9 I N S T Y T U T C H E M I C Z N E J P R Z E R Ó B K I W Ę G L A 9 EIT: Węzeł wiedzy i innowacji InnoEnergy - PolandPlus - Celem projektu jest wdrożenie w Europie do 2050 roku niezależnego i trwałego systemu energetycznego. InnoEnergy zamierza budować dynamiczne relacje pomiędzy przemysłem a środowiskiem naukowym

10 I N S T Y T U T C H E M I C Z N E J P R Z E R Ó B K I W Ę G L A 10 ROLA POLITYKI NAUKOWEJ I INNOWACYJNEJ

11 I N S T Y T U T C H E M I C Z N E J P R Z E R Ó B K I W Ę G L A 11 msc@ichpw.zabrze.pl


Pobierz ppt "I N S T Y T U T C H E M I C Z N E J P R Z E R Ó B K I W Ę G L A 1 Transfer technologii do dużych organizacji gospodarczych na przykładzie energetyki Marek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google