Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PODSTAWOWE FORMATY GRAFICZNE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PODSTAWOWE FORMATY GRAFICZNE"— Zapis prezentacji:

1 PODSTAWOWE FORMATY GRAFICZNE
wady i zalety Opracowanie Maria MALCZUK SPI45

2 SPIS TREŚCI 1. Strona tytułowa 2. Spis treści 3. Wprowadzenie
Plik bmp, 24 bity rozmiar 56 kB Szerokość 3,86 cm, wysokość 3,07 cm 1. Strona tytułowa 2. Spis treści 3. Wprowadzenie 4. Formaty graficzne a kompresja 5. GIF – zalety i wady 6. Format GIF - opis 7.JPG – zalety i wady 8. Format JPG - opis 9. BMP – przykład 10. Format BMP – zalety i wady 11. Format PNG – zalety i wady 12. PNG – opis Plik jpg, rozmiar 8 kB Szerokość 3,86 cm, wysokość 3,07 cm Plik gif, rozmiar 16 kB Szerokość 3,86 cm, wysokość 3,07 cm Plik png, rozmiar 32 kB Szerokość 3,86 cm, wysokość 3,07 cm

3 W P R O W A D Z E N I E Na stronach WWW umieszcza się grafikę i zdjęcia zapisane w trzech formatach - JPG, GIF i PNG. Zanim zapiszesz grafikę na dysk w jednym z tych formatów, poznaj ich wady i zalety oraz dowiedz się dlaczego warto wybrać właśnie ten, a nie inny format. Każdy plik graficzny powinien spełniać co najmniej trzy wymagania: - wiernie oddawać kolory - wiernie oddawać kształty - zajmować jak najmniej miejsca na dysku Najważniejszym kryterium jest objętość pliku, które wpływa na szybkość ładowania obrazków na stronie WWW i czas ich przesyłania w Sieci. Gdyby objętość nie miała znaczenia, bez problemu można uzyskać wierne kształty i kolory. Niestety, im wierniejsze kolory i kształty, tym objętość obrazka bardziej wzrasta.

4 FORMATY GRAFICZNE A K O M P R E S J A
Format pliku Rozszerzenie Opis Bitmapa (mapa bitowa) bmp Plik, w którym nie zastosowano kompresji i nie uwzględniono przezroczystości pikseli. GIF (ang. Graphic Interchange Format) gif Plik, w którym liczba pamiętanych kolorów wynosi 256, można zapisać obraz – także ruchomy (animację), uwzględniono przezroczystość pikseli. JPEG (ang. Joint Photographic Experts Group) jpg Plik, w którym zastosowano kompresję umożliwiającą dużą oszczędność pamięci, tracąc jednocześnie na jakości obrazu. PNG (ang. Portale Network Graphics) png Plik, w którym zastosowano kompresję, ale bez utraty jakości obrazu oraz uwzględniono przezroczystość pikseli.

5 ZALETY Oferuje głębię barw do 1 do 8 bitów; maksymalnie wyświetla 256 kolorów; z tego też powodu nadaje się do kompresji grafik zawierających jednobarwne powierzchnie, animowanych grafik, logo oraz tła na stronach WWW . Do podstawowych zalet zaliczyć należy przede wszystkim małe rozmiary plików, obsługę przez wszystkie przeglądarki; dodatkowo posiada kolory przeźroczyste. WADY Zdecydowanie nie nadaje się do zdjęć oraz grafiki o wysokiej rozdzielczości oraz bogatej kolorystyce. GIF Plik gif, rozmiar 32 kB

6 FORMAT GIF Format GIF używa koloru 8-bitowego i efektywnie kompresuje obszary wypełnione jednym kolorem zachowując szczegóły obrazków (np. w grafikach, logo, ilustracjach z tekstem). Format GIF jest używany do tworzenia animowanych obrazków i jest obsługiwany przez większość przeglądarek. Format GIF używa tradycyjnie stratnej metody kompresji, która usuwa niektóre dane w czasie przeprowadzania operacji. Plik GIF może być zapisany kilka razy bez utraty danych, ale ponieważ pliki GIF są w kolorach 8-bitowych, to optymalizacja obrazka 24-bitowego na plik 8-bitowy będzie sama z siebie oznaczała obniżenie jakości obrazka. Obrazek GIF z ditheringiem 0% i 100%. Istnieje możliwość zmniejszenia liczby kolorów w pliku GIF i określenia ditheringu aplikacji i przeglądarki. Format GIF obsługuje przezroczystość i matowanie tła, w którym krawędzie obrazka są wtapiane w kolor tła strony Weba. Jest to bardzo powszechny i uniwersalny format plików, powszechnie wykorzystywany do przesyłania plików pocztą elektroniczną oraz do umieszczania grafiki i zdjęć w Internecie - jest obsługiwany przez wszystkie przeglądarki WWW.

7 JPG W przypadku, gdy nasze zdjęcia są wysokiej rozdzielczości, z którymi nie radzi sobie kompresja formatu gif, warto sięgnąć po format jpg/jpeg. ZALETY Ten rodzaj formatu plików nadaje się idealnie do rozpowszechniania zdjęć w Internecie, jest otwierany przez większość programów graficznych. Kompresja plików pozwala na osiągnięcie małych rozmiarów. Głębia barw w zakresie od 1 do 24 bitów, czyli 16,7 mln kolorów. WADY Zbyt duża kompresja powoduje znaczne pogorszenie jakości zdjęć, czy grafiki; kompresja do 75% w zasadzie jest niezauważalna gołym okiem. Plik jpg, rozmiar 16 kB (dwukrotnie powiększony)

8 FORMAT JPG Format JPEG obsługuje 24-bitowe kolory i zachowuje szeroki zakres kolorów i delikatne różnice jasności i nasycenia występujące w zdjęciach i innych obrazkach o łagodnych przejściach tonalnych. Format JPEG jest obsługiwany przez większość przeglądarek. Format JPEG kompresuje wielkość pliku poprzez wybiórcze usuwanie danych i dlatego jest określany jako kompresja stratna. Im wyższa jest jakość obrazka, tym mniej danych zostaje usuniętych. Metoda JPEG może znacznie obniżyć jakość obrazka zwłaszcza tam, gdzie występuje tekst lub kompozycje wektorowe. Uwaga: Elementy takie jak wzorki faliste lub obszary pasków kolorów są zawsze dodawane do pliku przy zapisie w formacie JPEG. Pliki JPEG powinny być zawsze zapisywane z plików oryginalnych, a nie z wcześniejszych wersji JPEG. Istnieje możliwość utworzenia progresywnego pliku JPEG z obrazkiem w wersji o niskiej rozdzielczości, który będzie wyświetlany w czasie wczytywania obrazka przez przeglądarkę. Format JPEG nie obsługuje przezroczystości Przy zapisaniu pliku w formacie JPEG, piksele przezroczyste są wypełniane kolorem matowym. Jeśli znany jest kolor tła strony Weba, na której będzie umieszczony obrazek, to można dopasować kolor matowy do tego koloru tak, by utworzyć efekt tła przezroczystego. Jeśli obrazek zawiera obszary przezroczyste,a kolor tła strony Weba nie jest znany lub jej tłem jest wzorek, to należy skorzystać z formatu obsługującego obszary przezroczyste (GIF, PNG-8 lub PNG-24). Oryginał i obrazek JPEG z ustawieniem jakości Niska.

9 BMP Plik bmp, 24 bity rozmiar 200 kB (dwukrotnie powiększony)

10 FORMAT BMP Informacje graficzne umieszczane są w pliku punkt po punkcie jako tzw. mapa bitowa. ZALETY Idealnie nadaje się do zapisywania oryginalnych obrazów ze wszystkimi szczegółami. Algorytm działa wiersz po wierszu, dlatego poziome linie są kompresowane w zacznie wyższym stopniu niż pionowe (J. Petrus "Najważniejsze formaty..."). WADY Niezalecany przy zdjęciach oraz grafikach o dużej liczbie szczegółów, bogatej kolorystyce. Daje możliwość zmiany głębi kolorów w przedziale od 1 do 24 bitów. Jego podstawową wadą są duże formaty plików oraz brak obsługi przez niektóre przeglądarki internetowe.

11 (dwukrotnie powiększony)
PNG Jest to format łączący cechy gif oraz jpg z tą różnicą, iż nie zawsze wyświetlany jest przez przeglądarki internetowe. Problemy te mogą wynikać zarówno w posiadanej wersji przeglądarki jak i samego systemu operacyjnego. Głębia barw jest identyczna jak przy formacie jpg. ZALETY Przy kompresji obrazy nie tracą na jakości - pliki zapisane w tym formacie są większe niż w przypadku jpg, czy gif. Posiada barwy przeźroczyste - podobnie jak ma to miejsce w przypadku formatu gif; dodatkowo istnieje możliwość zapisania informacji dodatkowych, np. imię i nazwisko autora obrazu Plik png, rozmiar 120 kB (dwukrotnie powiększony)

12 FORMAT PNG Format PNG-8 używa kolorów 8-bitowych. Podobnie jak w przypadku formatu GIF, format PNG-8 efektywnie kompresuje obszary jednego koloru zachowując szczegóły obrazka (np. grafiki, logo i ilustracje z tekstem). Ponieważ format PNG-8 nie jest obsługiwany przez wszystkie przeglądarki, dobrze jest zastąpić go innym formatem wszędzie tam, gdzie pliki będą oglądane przez dużą ilość użytkowników. Dodatkowe informacje na temat obsługi formatu PNG przez przeglądarki znajduje się w ich dokumentacjach. Format PNG-8 używa kompresji bezstratnej, w której wszystkie dane pozostają zachowane. Należy jednak pamiętać, że ponieważ pliki, PNG-8 są w kolorach 8-bitowych, to optymalizacja obrazka w kolorach 24-bitowych sama z siebie może oznaczać pogorszenie jakości. Pliki PNG-8 zawierają bardziej zaawansowane schematy kompresji od plików GIF i mogą być od 10% do 30% mniejsze od plików GIF tego samego obrazka, w zależności od jego wzorków kolorów. Uwaga: W przypadku niektórych obrazków (np. obrazki z kilkoma zaledwie kolorami i prostymi wzorkami), kompresja GIF może utworzyć mniejszy plik, niż kompresja PNG-8. Aby porównać rozmiary plików, należy obejrzeć obrazki zoptymalizowane w formatach GIF i PNG-8. Tak samo jak w przypadku formatu GIF, istnieje możliwość zmniejszenia ilości kolorów w obrazku i wybranie opcji ditheringu aplikacji lub przeglądarki. Format PNG-8 obsługuje przezroczystość i matowanie tła, w którym krawędzie obrazka są wtapiane w kolor tła strony Weba.


Pobierz ppt "PODSTAWOWE FORMATY GRAFICZNE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google