Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Miłosz bliski i daleki…’’

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Miłosz bliski i daleki…’’"— Zapis prezentacji:

1 „Miłosz bliski i daleki…’’

2 CZESŁAW MIŁOSZ

3 Szetejnie Czesław Miłosz urodził się 30.06.1911 r.
w Szetejniach na Litwie. Dzieciństwo spędził na dworze szeteńskim swojej babci. Podróżował z rodziną w głąb Rosji, gdzie pracował jego ojciec.

4 Miłosz krótko przed maturą !
 W 1933 r. wydał pierwszy tomik poezji „Poemat o zastygłym czasie”, a trzy lata później kolejny pt.: „Trzy zimy”. Dwa razy wyjeżdżał do Paryża, a po powrocie rozpoczął pracę w rozgłośni wileńskiej Polskiego Radia. W 1937 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie przeżył okupację i angażował się w konspiracyjne życie kulturalne. Opublikował zbiór swoich utworów pt. „Wiersze” pod pseudonimem Jan Syruć oraz antologię poezji wojennej „Pieśń niepodległa” jako ks. J. Robak. Po wojnie wydał wielki zbiór wierszy „Ocalenie”, a w 1948 roku „Traktat moralny”.

5

6 Czesław Miłosz z żoną Janiną i synami

7 Oprócz poezji Czesław Miłosz pisał także powieści, dziennik oraz eseje
Oprócz poezji Czesław Miłosz pisał także powieści, dziennik oraz eseje. Najważniejszy z nich to ,,Zniewolony umysł”- do dziś uważany za wybitną próbę naukowej analizy działania propagandy komunistycznej.

8 RĘKOPISY

9 Nagrody, odznaczenia, tytuły.
W 1978 r. zdobył Międzynarodową Nagrodę Literacką Neustadt, zwaną Małym Noblem oraz w 1998 Nagrodę Nike za „Pieska przydrożnego”. W 1980 roku Czesław Miłosz otrzymał Nagrodę Nobla ,,za bezkompromisową wnikliwość w ujawnianiu zagrożenia człowieka w świecie pełnym gwałtownych konfliktów".

10 Czesław Miłosz zdobył światowy rozgłos
Czesław Miłosz zdobył światowy rozgłos. Przyznawano mu wiele honorowych doktoratów (Brandeis University, Harvard University, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu w Kownie, Bolonii, Rzymie). Czesław Miłosz uważał, że jest częścią polskiej literatury. Nagrody, jakie mu przyznawano, zawsze przyjmował z pokorą.

11 Miłosz przed kamerą

12 Ciekawostki *Czesław Miłosz był Kawalerem Orderu Orła Białego.
*Na podstawie jego powieści „Dolina Issy” Tadeusz Konwicki nakręcił w 1982 roku film o tym samym tytule. *Czesław Miłosz otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. *Tuż po wojnie Miłosz i Andrzejewski napisali scenariusz filmu na podstawie wspomnień Władysława Szpilmana. Z powodu wielu interwencji cenzorskich, straszliwie zniekształcających pierwotny zamysł, Miłosz wycofał swoje nazwisko z czołówki „Robinsona warszawskiego”. *Dwa polskie uniwersytety uhonorowały Czesława Miłosza tytułem doctora honoris causa: Katolicki Uniwersytet Lubelski w 1981 r. i w 1989 r. Uniwersytet Jagielloński.

13 A Miłosz powiedział: *,,Kiedy ludzie przestaną wierzyć, że jest zło i jest dobro, tylko piękno przywoła ich do siebie i ocali.’’ *,,Życie cywilizacji było dla mnie jak sen, z którego na próżno starałem, się przebudzić.’’ *,,Jest taka cierpienia granica, Za którą się uśmiech pogodny zaczyna(…)’’ *,,Zaiste, wariat na swobodzie największą klęską jest w przyrodzie.’’

14 Źródło:


Pobierz ppt "„Miłosz bliski i daleki…’’"

Podobne prezentacje


Reklamy Google