Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Techniki efektywnego uczenia – ćwiczenia cd. zajęć 3 Zajęcia 5

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Techniki efektywnego uczenia – ćwiczenia cd. zajęć 3 Zajęcia 5"— Zapis prezentacji:

1 Techniki efektywnego uczenia – ćwiczenia cd. zajęć 3 Zajęcia 5

2 Techniki efektywnego uczenia, techniki pomocnicze i narzędzia
Techniki skutecznego uczenia * fiszki i system kartotekowy Z *notowanie nielinearne (mapy myśli) *mapy strukturalne *techniki pracy z tekstem Techniki pomocnicze *wizualizacja Z *tworzenie skojarzeń *wyszukiwanie słów kluczowych Z Narzędzia skutecznego uczenia *planowanie nauki Z *higiena uczenia Z *zarządzanie czasem nauki Z *wyznaczanie celów Z *motywacja Z *zorganizowana praca celowa Z Z – techniki uczenia, techniki pomocnicze i narzędzia poznane na wcześniejszych zajęciach

3 Czytanie celowe Czytanie celowe

4 Czytanie celowe – ćwiczenia
Zapoznaj się z tekstem „Twórcza atmosfera” Zadanie 1 – sam określ cel czytania i zanotuj go w formie zwykłej notatki (notatki linearnej). Zadanie 2 – zanotuj, jak poprawić Twoje twórcze myślenie. Zadanie 3 – zanotuj, co negatywnie, a co pozytywnie wpływa na Twoją pracę twórczą.

5 Skojarzenia Skojarzenia

6 Skojarzenia – ćwiczenia
Zapamiętywanie definicji – P. Sztompka, Socjologia. Zapamiętywanie słów języka obcego – Słownik tematyczny angielsko- -polski, polsko-angielski. Zapamiętywanie znaczenia wyrazów – Słownik wyrazów obcych.

7 Mapy myśli

8 Źródło: http://tickledbylife.com/
Mapy myśli Źródło:

9 Źródło: http://tickledbylife.com/

10 Pytania Na czym – wg Was – polega skuteczność map myślowych?
Czy jest to jedyna alternatywa wobec notowania linearnego? Jakie problemy zauważacie przy notowaniu standardowym? Czy zauważacie różnice w swoim sposobie notowania podczas różnych przedmiotów? Czy zdarzyło Wam się stosować tę technikę – jeśli tak – to do czego (jakiego przedmiotu/ materiału)? Co powstrzymuje Was przed notowaniem nielinearnym?

11 Ćwiczenie 1 – mapy myśli Zadanie wstępne: przypomnij sobie zasady tworzenia mapy myśli. Otrzymałeś/ otrzymałaś tekst – „Stres” Christiana Gruninga. Zadanie: zapisz tekst w formie mapy myśli Czas na wykonanie zadania: 7 minut (przeczytanie tekstu + wykonanie mapy). Zadanie dodatkowe 1: przyswojenie, z użyciem wizualizacji i skojarzeń, treści tekstu. Czas na wykonanie zadania dodatkowego: 3 minuty. Zadanie dodatkowe 2: odtworzenie (opowiedzenie) tekstu „Techniki relaksacyjne” z mapy myślowej Czas na wykonanie zadania dodatkowego 2: 2,5 minuty.

12 Ćwiczenie 2 – mapy myśli Otrzymałeś/ otrzymałaś tekst – „Wiedza o myśleniu” Zadanie: zapisz tekst w formie mapy myśli Cel czytania: zalety i wady pracy w grupie. Czas na wykonanie zadania: 5 minut (przeczytanie tekstu + wykonanie mapy). Zadanie dodatkowe 1: przyswojenie, z użyciem wizualizacji i skojarzeń, treści tekstu. Czas na wykonanie zadania dodatkowego: 3 minuty. Zadanie dodatkowe 2: odtworzenie (opowiedzenie) tekstu bez użycia mapy myślowej (próba przywołania treści z pamięci). Czas na wykonanie zadania dodatkowego 2: 1,5 minuty.

13 Mapy strukturalne Czym różnią się mapy strukturalne od map myśli?
Mapy strukturalne są uproszczoną formą map myśli. Mapy strukturalne tworzone są bezpośrednio na tekście. Ich główną funkcją jest porządkowanie informacji, ich grupowanie i selekcja. Mogą być pomocą samą w sobie, jak i techniką pomocniczą dla innych technik. Jak wygląda to w praktyce? Zobacz następna strona

14 Koncentracja, czyli o kierowaniu uwagą uczniów
„Przykuwacze” uwagi Z tego rozdziału dowiesz się, że podstawowym warunkiem zapamiętywania, jest zwrócenie uwagi na to, co ma być zapamiętane. Przekonasz się, że obraz silniej przykuwa uwagę niż słowo, a słowo pisane ma przewagę nad słowem mówionym. Zrozumiesz, że najważniejszymi czynnikami kierującymi uwagą uczniów są ich zainteresowania, wiedza i nastawienie. Poznasz metody skutecznego kierowania uwagą uczniów. Pamięć sensoryczna, czyli ultrakrótka Podczas lekcji do ucznia dociera ogromna liczba informacji – zarówno tych związanych z celem zajęć, jak i pobocznych: od wyglądu sali po zachowanie innych uczniów i nauczyciela. Wszystkie te informacje trafiają do pamięci sensorycznej, która przechowuje materiał dostarczony przez zmysły. główne Funkcja

15 Mapy strukturalne Pamiętaj – każde dodatkowe, realne, celowe przetworzenie tekstu to wsparcie dla Twojej pamięci.

16 Ćwiczenie 1 – mapy strukturalne
Otrzymałeś/ otrzymałaś tekst – „Jak zmieniały się role właściwe kobietom i mężczyznom” . [TLN, 26] Zadanie: zapisz tekst w formie map strukturalnych Czas na wykonanie zadania: 5 minut (przeczytanie tekstu + wykonanie mapy strukturalnej). Zadanie dodatkowe 1: przyswojenie, z użyciem wizualizacji i skojarzeń, treści tekstu. Czas na wykonanie zadania dodatkowego: 5 minut. Zadanie dodatkowe 2: odtworzenie (opowiedzenie) tekstu „Cykl życia produktu” z mapy strukturalnej Czas na wykonanie zadania dodatkowego 2: 2,5 minuty.

17 Dziękuję za Twój poświęcony czas!


Pobierz ppt "Techniki efektywnego uczenia – ćwiczenia cd. zajęć 3 Zajęcia 5"

Podobne prezentacje


Reklamy Google