Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RAK SZYJKI MACICY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RAK SZYJKI MACICY."— Zapis prezentacji:

1 RAK SZYJKI MACICY

2 RAK SZYJKI MACICY Główną przyczyną raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego – wirus HPV. Przewlekle zakażenie HPV powoduje 99,7% przypadków raka szyjki macicy.

3 CZYM JEST HPV ? HPV to wirus brodawczaka, który jest jedną z najbardziej powszechnych infekcji przenoszonych droga płciową. Typów wirusa HPV jest ponad 100, ale dwa z nich są szczególnie groźne i wysokorakotwórcze: to typy 16 i 18.

4 JAK MOŻNA ZAKAZIĆ SIĘ HPV ?
HPV przenosi się głównie przez kontakty seksualne. Łatwość wnikania wirusa do komórek powoduje, że nawet kontakt cielesny bez odbycia pełnego stosunku płciowego może nieść ryzyko zakażenia. Zastosowanie prezerwatywy utrudnia przenikanie wirusa, ale nie stanowi całkowitego zabezpieczenia, gdyż wirus znajduje się na skórze np. moszny lub łechtaczki.

5 GRUPA RYZYKA Zakażenie wirusem HPV zagraża kobietom niezależnie od wieku, ale większość zakażeń obserwuje się u kobiet między 16 a 26 rokiem życia. Znacznie łatwiej dochodzi do zakażenia u osób młodych, ze względu na ich niedojrzałość biologiczną między innymi brak wykształconej do końca odporności immunologicznej. Dlatego istotnym jest moment rozpoczęcia aktywności seksualnej.

6 OBJAWY ZAKAŻENIA HPV W większości przypadków w początkowych stadiach zakażenie HPV nie daje widocznych objawów, przez co zakażone osoby zupełnie nieświadome mogą przekazywać wirusa swoim partnerom. Zakażenie typami HPV niskiego ryzyka onkogenności prowadzi do występowania kłykcin kończystych. Kłykciny to białe lub różowe brodawki, które lokalizują się na błonach śluzowych narządów płciowych.

7 Istnieje niezaprzeczalny związek zakażenia wirusem HPV z dysplazją komórek nabłonka szyjki macicy, która u pewnego procenta kobiet wiedzie do raka.

8 OBJAWY RAKA SZYJKI MACICY
Wczesne stadium zaawansowania choroby: może nie dawać żadnych objawów W późnym stopniu zaawansowania: nieprawidłowa wydzielina z pochwy upławy wodniste (z krwią) krwawienie kontaktowe (plamienie w trakcie lub po stosunku płciowym) nieprawidłowe krwawienie miesięczne ból podczas stosunku płciowego bóle podbrzusza i okolicy krzyżowej Rak szyjki macicy późno wykryty i nieleczony może doprowadzić do śmierci nawet w młodym wieku.

9 CZYNNIKI ROZWOJU RAKA SZYJKI MACICY
Przewlekłe zakażenia wirusem HPV typ 16, 18 lub innymi typami onkogennymi. Wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego. Duża liczba partnerów płciowych. Duża liczba porodów. Palenie tytoniu. Długotrwale stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

10 STATYSTYKA Rak szyjki macicy to drugi co do częstości występowania rodzaj nowotworu wśród kobiet w wieku od 15 do 44 lat. W europejskiej statystyce zachorowalności Polska zajmuje drugie miejsce. Rocznie w naszym kraju u prawie 4000 kobiet rozpoznaje się raka szyjki macicy, niestety blisko połowa z nich umiera. Najczęściej chorują kobiety, które przez wiele lat nie poddawały się badaniom cytologicznym. Cytologia daje szansę na wykrycie raka we wczesnym stadium rozwoju, kiedy jeszcze można całkowicie go wyleczyć.

11 STATYSTYKA


Pobierz ppt "RAK SZYJKI MACICY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google