Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„BLASKI I CIENIE PROMIENIOTWÓRCZOŚCI”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„BLASKI I CIENIE PROMIENIOTWÓRCZOŚCI”"— Zapis prezentacji:

1 „BLASKI I CIENIE PROMIENIOTWÓRCZOŚCI”

2 SPIS TREŚCI : Co to jest promieniotwórczość ?
Rodzaje promieniotwórczości Pozytywne zastosowanie promieniotwórczości Negatywne zastosowanie promieniotwórczości Napromieniowanie ciała Zastosowanie promieniotwórczości w życiu

3 PROMIENIOTWÓRCZOŚĆ : Zdolność jąder atomowych do rozpadu promieniotwórczego, który najczęściej jest związany z emisją cząstek alfa , cząstek beta oraz promieniowania gamma.

4

5 RODZAJE PROMIENIOTWÓRCZOŚCI

6

7 PROMIENIOWANIE ALFA  Strumień cząstek wyrzucany dużymi prędkościami z jąder izotopów promieniotwórczych ulegających rozpadowi alfa. Cząstki alfa są jądrami atomów helu, składającymi się z dwóch neutronów i dwóch protonów, mają ładunek dwudodatni i odchylają się w polu magnetycznym w przeciwnym kierunku niż promieniowanie β.

8 PROMIENIOWANIE BETA  Strumień szybko poruszających się cząstek beta (elektronów) wysyłanych przez izotopy promieniotwórcze ulęgające przemianie beta . Liczba masowa jądra nie zmienia się podczas przemiany beta.

9 PROMIENIOWANIE GAMMA Promieniowanie gamma ma własności zbliżone do promieniowania rentgenowskiego, jednak wobec mniejszej długości fali jest bardziej przenikliwe.

10 POZYTYWNE ZASTOSOWANIA PROMIENIOTWÓRCZOŚCI
• Wykorzystanie radioaktywne 146C do datowania zabytków archeologicznych. • Badanie mechanizmów złożonych reakcji organicznych. • Pluto-238, emiter a o okresie połowicznego rozpadu 86 lat, jest stosowany w długotrwałych bateriach do zasilania regulatora rytmu serca. • Wskaźniki izotopowe wprowadzone do krwioobiegu pozwalają śledzić przemieszczanie się substancji biochemicznych w organizmie ludzkim. • Sztucznie otrzymane promieniotwórcze izotopy jodu stosuje się w diagnostyce i leczeniu chorób tarczycy.

11 NEGATYWNE ZASTOSOWANIA PROMIENIOTWÓRCZOŚCI
Awaria elektrowni jądrowej – taka awaria powoduje skażenie terenu na bardzo dużej powierzchni ziemi. Broń jądrowa - dawniej zwana bronią atomową, jest to jeden z rodzajów broni masowej zagłady, o działaniu wybuchowym o wielkiej sile . Eksplozja bomby jądrowej może być dokonana w powietrzu, na powierzchni ziemi lub wody oraz pod ziemią i pod wodą. Stosowany podczas różnego rodzaju medycznych zabiegów diagnostycznych, np. prześwietlenia płuc, lub zabiegów leczniczych, głównie w terapii przeciwnowotworowej.

12 NAPROMIENIOWANIE CIAŁA
Najbardziej czułymi komórkami są komórki szpiku kostnego, węzłów chłonnych, śluzówki ust i jelit, organów rodnych, torebek włosowych i skóry. Tkanki wątroby i nerki są średnio wrażliwe, podczas gdy tkanki nerwów, mózgu i mięśni są najmniej czułe. 

13 ZASTOSOWANIA PROMIENIUTWÓRCZOŚCI W ŻYCIU
Medycyna Geologia i archeologia Koszulki lamp gazowych Aparatura kontrolna Technika Znaki świecące Chemia Rolnictwo i hodowla Przemysł Znaczniki Napromieniowanie żywności

14 PREZENTACJĘ WYKONAŁA MONIKA KALINIAK DZIĘKUJĘ ZA UWAGE !!!


Pobierz ppt "„BLASKI I CIENIE PROMIENIOTWÓRCZOŚCI”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google