Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wpływ zjawisk elektryzowania na organizmy żywe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wpływ zjawisk elektryzowania na organizmy żywe."— Zapis prezentacji:

1 Wpływ zjawisk elektryzowania na organizmy żywe.

2 Telewizory i komputery, z których każdy chętnie korzysta, emitują promieniowanie jonizujące powietrze. Zjonizowane powietrze często bywa przyczyną bólu głowy i ogólnego zmęczenia. Dlatego monitory komputerów starszej generacji powinny być wyposażone w ekrany ochronne. Podobnie jest z telewizją. Telewizor należy oglądać z bezpiecznej odległości, a przed snem pomieszczenie w którym znajduje się odbiornik wskazane jest wywietrzyć.

3 W atmosferze znajduje się zawsze pewna ilość jonów, z którymi na ogół organizm ludzki dobrze sobie radzi. Jednak pewne warunki, takie jak wysoka temperatura, wysokie napięcie, zwiększają liczbę powstających jonów.

4 Nadmierna liczba jonów dodatnich w powietrzu powoduje wzrost ciśnienia krwi i ubytek czerwonych ciałek krwi. To wszystko powoduje że niektórzy ludzie odczuwają zmiany samopoczucia.

5 Często zdaża się przed burzą, że człowiek czuje się gorzej, jest rozdrażniony, a reakcje na bodźce są wolniejsze. Niektórzy ludzie potrafią nawet przewidzieć jej nadejście. Lecz te zjawisko ma też swoje dobre strony.

6 Wyładowaniom elektrycznym w czasie burzy towarzyszy powstawanie w górnych warstwach atmosfery ozonu, tworzącego warstwę chroniącą przed promieniowaniem ultrafioletowym pochodzącym ze słońca.

7 Z elektryzowaniem ciał każdy ma styczność na co dzień
Z elektryzowaniem ciał każdy ma styczność na co dzień. Z tym zjawiskiem wiąże się np. chodzenie w butach o podeszwie wykonanej z izolującego materiału (guma, tworzywa sztuczne), korzystanie z różnego rodzaju sprzętów wykonanych z tworzyw sztucznych, używanie odzieży syntetycznej, a także sprzętu audiowizualnego.

8 Zjawisko elektryzowania ciał często jest przyczyną różnego rodzaju alergii.
W zakładach włókienniczych tkaniny syntetyczne zwijane są w bele lub układane warstwami, które elektryzują się w skutek pocierania o siebie. Zbliżenie się do tak naelektryzowanych stosów tkanin grozi silnym wstrząsem spowodowanym wyładowaniem elektrycznym.

9 Naelektryzowane warstwy tkanin czy papieru sklejają się
Naelektryzowane warstwy tkanin czy papieru sklejają się. Ich rozdzielanie powoduje powstawanie iskier, a to grozi pożarem. Dlatego aby zmniejszyć elektryzowanie tkanin i włosów, stosuje się płyny antyelektrostatyczne.

10 Gdyby nie elektryzowanie się ciał (a właściwie to polaryzacja drobnych ciał), to byłyby mniejsze zdecydowanie problemy z kurzem na ekranie monitorów, a także na urządzeniach elektrycznych.

11 Pracę wykonała Aurelia Kaźmierowska kl. III GA


Pobierz ppt "Wpływ zjawisk elektryzowania na organizmy żywe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google