Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DANE INFORMACYJNE ID grupy: B1 Lokalizacja: Białystok

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DANE INFORMACYJNE ID grupy: B1 Lokalizacja: Białystok"— Zapis prezentacji:

1

2 DANE INFORMACYJNE ID grupy: B1 Lokalizacja: Białystok
Opiekun: Adam Więcko Kompetencja: Matematyczno-przyrodnicza Temat projektowy: Odżywiaj się zdrowo – zapobiegaj chorobom Semestr/rok szkolny: IV/

3 Zdrowy tryb życia... Jest bardzo ważny dla naszego organizmu - daje nam zdrowie i lepsze samopoczucie. Zdrowy tryb życia to ćwiczenia, ruch, dbanie o ładną sylwetkę. Nie można rezygnować z jedzenia, ale powinno się je ograniczyć w sposób racjonalny i przemyślany. Zbyt drastyczna dieta prowadzi do stanu wyczerpania organizmu. Nieodpowiednie odżywianie bardzo łatwo prowadzi do anemii, bo brak prawidłowych posiłków zmniejsza poziom hemoglobiny i hematokryt.

4 Co robić aby zdrowo żyć? Odżywianie Przede wszystkim należy dobrać odpowiednią dietę. Zrównoważona dieta to warunek dobrego stanu zdrowia. Jedź tak aby nie tyć. 2. Wypoczynek czynny - zdrowy tryb życia. Pamiętaj aby wypoczywać, nie siedząc przed ekranem telewizora czy komputera, tylko aby wypoczywać czynnie np. jeździć na rowerze, spacerować, jeździć na nartach.

5 Zapamiętaj! Szkodzą zdrowiu!: narkotyki papierosy alkohol
Jeśli będziesz ich używać nici ze zdrowego trybu życia!

6 Co daje zdrowy tryb życia?
Dłuższe życie (przede wszystkim) nie będziesz chorował

7 Co otrzymujemy dzięki zdrowemu stylu życia ?
Przede wszystkim daje zdrowie i dobre samopoczucie. Spowodowane jest to właściwym funkcjonowaniem organizmu, to znaczy wszystkich narządów wewnętrznych i zewnętrznych. Dostarczenie organizmowi odpowiedniego pożywienia, bogatego w niezbędne dla nas witaminy i minerały spowoduje lepszą przemianę materii, a to z kolei zwiększy naszą wydajność. Nie będziemy czuć się zmęczeni. Będziemy żywsi i bardziej ochotni do pracy.

8 Jak wygląda plan zdrowego żywienia?
Przywiązuje się dużą wagę do owoców, warzyw, pełnych ziaren, beztłuszczowego lub niskotłuszczowego mleka i jego przetworów. Obejmuje chude mięso, drób, ryby, fasole, jajka oraz orzechy. Jest ubogi w tłuszcze nasycone, tłuszcze trans, cholesterol sól (sód) i cukry dodane.

9 Zdrowe odżywianie Jeżeli chcemy, aby nasza dieta była zdrowa i dostarczała nam nie zbędnych składników, musimy zadbać, by w codziennym jadłospisie znalazły się produkty z pięciu grup spożywczych. Całe szczęście temat zdrowego odżywiania stał się bardzo powszechny. Zdrowe odżywianie jest jednym z nowych trendów, jakie zaobserwować.

10 Węglowodany To przede wszystkim produkty zbożowe, ryż, ziemniaki. dostarczają one bardzo dużo energii, a zawarty w nich błonnik daje uczucie sytości, przyspiesza przemianę materii. Organizm otrzyma należytą porcję węglowodanów, jeśli w ciągu dnia zjemy w sumie 5-6 kromek ciemnego pieczywa, 5 średnich ziemniaków i 3 łyżki mąki, kaszy lub makaronu.

11 Warzywa i owoce Organizm czerpie z nich bardzo potrzebną mu porcję witamin, składników mineralnych, błonnika a także inne substancje, które są istotne dla zdrowia. Powinno się ich zjeść ok. 500 g dziennie. W połowie powinny być surowe. Przy ustalaniu menu należy pamiętać, że najzdrowsze są selery, marchew, szpinak, pomidory i ogórki. Owoce natomiast powinno się jeść zamiast słodyczy.

12 Produkty mleczne Dostarczają cennego białka oraz niezbędnego dla kości wapnia. Białka regulują procesy przemiany materii i wiele funkcji ustroju, zapewniając prawidłowy stan i funkcjonowanie naszego organizmu. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim mleko, jogurty, kefiry oraz sery.

13 Tłuszcze Dostarczane są w pożywieniu zazwyczaj pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Są niezbędne, by organizm mógł funkcjonować. Tłuszcz w organizmie odpowiada za regulację temperatury ciała, jako warstwa izolacyjna. Spożywane w nadmiarze prowadzą do wielu chorób a przede wszystkim do otyłości. Wystarczająca ilość dla organizmu to 30 – 40 g na dobę. Najczęściej spożywanymi pokarmami tłuszczowymi jest smalec, słonina, oliwa, oleje i margaryna. Najmniej zdrowe są smalec, słonina, masło. Powinno się je zatem zastąpić się tłuszczami roślinnymi, bogatymi w witaminy.

14 Mięso, ryby, jaja Dostarczają duże ilości pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego, witamin z grupy B. Podobnie jednak jak tłuszcze, w nadmiarze szkodzą. Wystarczy więc, gdy każdy z tych produktów zjemy raz dziennie.

15 Gugny 08-09.10.2011r. (sobota-niedziela)

16 Pierwszy dzień (sobota) –„ niezdrowa” żywność
Trochę teorii Samodzielnie przygotowaliśmy posiłki

17 Drugi dzień (niedziela) –„zdrowa” żywność
Trochę teorii Samodzielnie przygotowaliśmy posiłki

18 Gugny 26-27.11.2011r. (sobota-niedziela)

19 Pierwszy dzień (sobota) – składniki pokarmowe
– budowa i funkcje

20 Drugi dzień (niedziela) - układ pokarmowy
i procesy trawienne


Pobierz ppt "DANE INFORMACYJNE ID grupy: B1 Lokalizacja: Białystok"

Podobne prezentacje


Reklamy Google