Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Juliusz Słowacki życie i twórczość.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Juliusz Słowacki życie i twórczość."— Zapis prezentacji:

1 Juliusz Słowacki życie i twórczość

2 Juliusz Słowacki urodził się w 1809 roku w Krzemieńcu na Podolu jako syn Euzebiusza – profesora Uniwersytetu Wileńskiego i Salomei z Januszewskich. W 1814 roku jego ojciec umarł i małym Juliuszem opiekowała się matka.

3 Wielką miłością i szacunkiem darzył Słowacki swoją matkę Salomeę.
Była to kobieta wykształcona, o dużej kulturze umysłowej, pełna uroku, obdarzona wielkim talentem towarzyskim. Słowacki wychowany w środowisku elity inteligenckiej i intelektualnej był ogromnie przywiązany do szlacheckiej genealogii swej rodziny, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swej twórczości.

4 Zrekonstruowany dworek, w którym powstało Muzeum Słowackiego
Po ukończeniu gimnazjum w Krzemieńcu Słowacki studiował prawo na Uniwersytecie Wileńskim. Uniwersytet w Wilnie Zrekonstruowany dworek, w którym powstało Muzeum Słowackiego

5 W czasie powstania Słowacki wyjechał z misją dyplomatyczną do Londynu, po jej wypełnieniu osiedlił się w Paryżu. Tutaj, w 1832 roku, wydał zbiór młodzieńczych utworów z okresu warszawskiego „Poezje”. Niechęć paryskiego środowiska emigracji polistopadowej - wywołana publikacją „Poezji” na wiele lat negatywnie określiła odbiór twórczości Słowackiego.

6 Wiele miejsca w sercu poety i na kartach jego dzieł zajmowała Ojczyzna
Wiele miejsca w sercu poety i na kartach jego dzieł zajmowała Ojczyzna. Gdziekolwiek znajdował się, myślami był na ojczystej ziemi, widział ją oczami wyobraźni.

7 Poeta bolał mocno nad nieszczęściami ojczyzny, pisał o jej tragicznych losach.
Zgodnie z duchem epoki romantyzmu nawoływał do nieustannej walki o narodową wolność.

8 Poeta - wieszcz Wieszcz - to poeta doskonały, natchniony przez bogów, przewidujący przyszłość. Wyższy nad zbiorowość, uprawniony do władania duszą narodu. Miano to przyznano trzem wielkim poetom romantycznym: Adamowi Mickiewiczowi, Juliuszowi Słowackiemu i Zygmuntowi Krasińskiemu.

9 Przesłanie poety „Zostanie po mnie ta siła fatalna” – czyli dużo więcej niż pamięć o poecie i jego dziełach. Poezja jego to tajemna moc co „zjadaczy chleba w aniołów przerobi”

10 Poeta - pielgrzym Juliusz Słowacki w 27 roku życia rozpoczyna swą najdłuższą podróż (trwała prawie 1 rok). W Rzymie poznaje Krasińskiego, w Neapolu wchodzi na szczyt Wezuwiusza, w Mykenach ogląda Grób Agamemnona, w Egipcie – piramidy, w Jerozolimie spędza noc u Grobu Chrystusa.

11 Słowacki – niestrudzony podróżnik
Trasa Środek lokomocji Neapol - Otranto Otranto - Korfu Korfu - Patras Patras - Kalamaki Kalamaki - Ateny Wyspa Syra - Aleksandria podróż po Nilu Kair - Gaza podróż po Ziemi Świętej Trypolis - Livorno dyliżans żaglowiec parowiec koń łódź wielbłąd Bilet podróżny

12 Słowacki - poeta - malarz
Śródziemnomorskie krajobrazy Grecji, Egiptu i Palestyny wywarły na Słowackim wielkie wrażenie. Utrwalił je nie tylko w swojej poezji, ale również w szkicowanych na gorąco rysunkach, akwarelach.

13

14

15

16 Poeta – romantyczny kochanek
Nieszczęśliwa była młodzieńcza miłość Słowackiego do starszej od niego córki Jędrzeja Śniadeckiego, Ludwiki. Pamięć o tej miłości towarzyszyła mu przez całe życie. Po latach napisał w Beniowskim: „I pomyśl, czy ja duszę mam powszedną? Ja – co przebiegłszy świat – kochałem jedną.”

17 Poeta doskonały na kryzys
Słowacki grał z powodzeniem na giełdzie Inwestował w koleje brytyjskie Potrafił najdłużej z towarzystwa tańczyć walczyka Lubił zabawy ludowe Podziwiając fontanny Wersalu, liczył koszty puszczania wody

18 „Znikł człowiek - imię zostało...”
Słowacki zmarł w kwietniu 1849r. w Paryżu, żegnany w milczeniu przez około 30 osób. W roku 1927 prochy Słowackiego spoczęły wśród królewskich grobów na Wawelu żegnane przez tysiące Polaków, mimo ulewnego deszczu..

19 Prezentację wykonały: Sylwia Korczak i Dominika Słota
Dziękujemy za uwagę Prezentację wykonały: Sylwia Korczak i Dominika Słota uczennice klasy II Gimnazjum przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Busku-Zdroju pod kierunkiem p. Joanny Kuźmińskiej i p. Małgorzaty Świątek


Pobierz ppt "Juliusz Słowacki życie i twórczość."

Podobne prezentacje


Reklamy Google