Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PORADNIK GRZYBIARZA KL. IVB WYKONAWCY: Monika Borkowska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PORADNIK GRZYBIARZA KL. IVB WYKONAWCY: Monika Borkowska"— Zapis prezentacji:

1 PORADNIK GRZYBIARZA KL. IVB WYKONAWCY: Monika Borkowska
Bartosz Rokicki Natalia Dziubelska Kacper Bednarek Klaudia Wolowska Zuzanna Pacan

2 JAK ZBIERAĆ GRZYBY? Jeśli chcesz zachować środowisko w nie zmienionym stanie, to postępuj według następujących zasad w czasie grzybobrania: Grzyby zbieraj, odcinając je nożem nisko w dolnej części trzonu albo lekko je skręcając dookoła trzonu. Odsłoniętą grzybnię lub odciętą dolną część trzonu przykryj ściółką leśną i lekko przydepcz. Nie wydrapuj spod mchu i ściółki młodych owocników, gdyż w ten sposób niszczysz grzybnię. Stare grzyby są nie jadalne. Pozostaw je więc w lesie w celu rozsiewania zarodników. Nie zrywaj i nie niszcz bezmyślnie owocników każdego znalezionego w lesie grzyba. Najpierw mu się dobrze przyjrzyj ,a potem ścinaj.

3 GRZYBY JADALNE Borowik szlachetny Koźlarz czerwony Maślak zwyczajny
Podgrzybek złotawy

4 Mleczaj rydz Gąska zielonka Pieczarka leśna Czubajka kania

5 GRZYBY TRUJĄCE Muchomor sromotnikowy Muchomor jadowity
Borowik szatański Lejek pomarańczowy Muchomor czerwony

6 GRZYBY NIEJADALNE Czarka austriacka Świecznik rozgałęziony
Próchnilec gałęzisty Porek brzozowy

7 DLACZEGO NIEKTÓRE GRZYBY SĄ NIEJADALNE?
Grzyby niejadalne to grzyby, których owocniki dla człowieka nie są trujące, jednak nie nadają się do spożycia ze względu na: nieprzyjemny smak, nieprzyjemny zapach, twardy miąższ, wielkość owocnika, ciężkostrawność itp..

8 WARTOŚCI ODŻYWCZE GRZYBÓW JADALNYCH
Grzyby cenimy przede wszystkim ze względu na walory smakowe i aromatyczne oraz na zawarte w nich: białko 3-5%; węglowodany 4-6%; tłuszcze 0,2-0,4% czyli znikomą ilość; minerały: wapń, fosfor, potas, żelazo; witaminy: B1, B2 oraz PP (nie mają witaminy A, ale niektóre np. kurki i rydze zawierają karoten przekształcany w organizmie człowieka na witaminę A); mikroelementy: miedź, cynk, jod, mangan, fluor; tzw. ciała wyciągowe, które nadają potrawom smak i zapach nawet zbliżony woda 80% ( dzięki niej są niskokaloryczne).

9 Bibliografia: Poznaj, rozpoznaj-ilustrowane tablice roślin, grzybów i zwierząt. Nowa Era podręcznik przyroda kl. 5 Wydawnictwo ŻAK Barbara Klimuszko Maria M. Wilczyńska-Wołoszyn Warszawa 2000 r.


Pobierz ppt "PORADNIK GRZYBIARZA KL. IVB WYKONAWCY: Monika Borkowska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google