Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU „AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA – PRZEDSZKOLAK BEZPIECZNY W ŚRODOWISKU”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU „AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA – PRZEDSZKOLAK BEZPIECZNY W ŚRODOWISKU”"— Zapis prezentacji:

1 SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU „AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA – PRZEDSZKOLAK BEZPIECZNY W ŚRODOWISKU”

2 Przedszkole Gminne im. Krasnala Hałabały w Grodzisku Wielkopolskim

3 Każdy zarówno rodzice jak i nauczyciele chcą aby nasze dzieci były bezpieczne. Jest to naszym nadrzędnym celem, dlatego nasze przedszkole, wzięło udział w kolejnej akcji z cyklu Akademia Zdrowego Przedszkolaka „Bezpieczny przedszkolak w środowisku” aby wiedzieć jak bezpiecznie spędzać czas w domu, przedszkolu na placu zabaw oraz na drodze. Naszym zdaniem był to tak ważny temat, że został przeprowadzony we wszystkich grupach wiekowych

4 Pierwszym krokiem było poinformowanie rodziców poprzez zaprezentowanie głównych celów oraz plakatu promującego akcje na tablicy ogłoszeń. Po raz kolejny rodzice wykazali się dużym zainteresowaniem oraz chęcią niesienia pomocy przy realizacji projektu.

5 1. Poznajemy zasady bezpieczeństwa w domu

6 W pierwszym tygodniu dzieci na podstawie bajki „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – Co to jest bezpieczeństwo?” zapoznały się z pojęciem „bezpieczeństwa”. Dowiedziały się, jakie niebezpieczne przedmioty mogą znajdować się w ich własnym otoczeniu, do których miejsc nie powinny się zbliżać i czego nie mogą robić pod nieobecność rodziców. Dzieci poznały również ważne numery telefonów alarmowych oraz jakie służby ratownicze pomagają w sytuacjach zagrożenia.

7 Michalina doskonale zapamiętała ważne numery telefonów alarmowych

8 Chłopcy równie dobrze wykazali się znajomością poznanych numerów

9 Dzieci bardzo chętnie kolorowały pojazdy ratunkowe

10

11

12 O to efekty naszej pracy

13 Bardzo pomocne okazały się plansze przedstawiające pomieszczenie w domu (kuchnia, łazienka, pokój). Dzieci nie miały żadnego problemu, ze wskazaniem niebezpiecznych przedmiotów, ale i wykazały się niebywałą wyobraźnią przy wymyślaniu sytuacji, które mogą zagrażać i jak ich unikać. W celu uatrakcyjnienia zajęć zaprosiłyśmy do współpracy pracownika Policji, który opowiedział dzieciom i wskazał czyhające na nich niebezpieczeństwa.

14 Pani Terenia ciekawie tłumaczyła dzieciom czego powinni wystrzegać się
i na co uważać w domu

15

16 Plansze z pomieszczeniami domowymi

17

18 Kuba doskonale wykazał się znajomością niebezpieczeństw czyhających
w domu

19 Dzieci aktywnie uczestniczyły w dyskusjach na temat niebezpieczeństw mogących znajdować się w domu

20 Przedszkolaki z chęcią kolorowały pomieszczenia według własnego pomysłu

21

22 2. Bezpieczeństwo poza domem oraz w trakcie aktywności fizycznych

23 W drugim tygodniu przedszkolaki dowiedziały się o zasadach prawidłowego zachowania się podczas aktywności poza domem oraz w kontakcie ze zwierzętami. Omówiliśmy poszczególne ilustracje mające na celu ocenę postępowania w różnych sytuacjach poza domem i w kontaktach z osobami obcymi oraz pokazanie prawidłowego zachowania.

24 Pani Mirka przybliżyła dzieciom informacje na temat sytuacji zagrożenia w kontaktach ze zwierzętami

25

26 Prace dzieci na temat zachowania się podczas zabaw z psem

27

28

29 Następnie dzieci wymieniały zwierzęta, które mają w domu i są ich przyjaciółmi, opowiadały w jaki sposób opiekują się nimi i jak zachowują się ich ulubieńcy. Rozmowa ukierunkowana została na sytuacje, jakie mogą sprowokować psa do ataku i jak radzić sobie w sytuacji zaatakowania przez psa. Wspólnie z dziećmi nauczyłyśmy się przyjmować pozycję bezpieczną tzw. żółwia.

30 Poznajemy pozycję na „żółwie”

31 W kolejnym dniu dzieci przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa, a następnie wysłuchały bajki „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – bezpieczeństwo w czasie zabawy”. Dowiedziały się jak należy zachowywać się w czasie zabaw i zajęć gimnastycznych aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych dzieci. Po przypomnieniu zasad bezpieczeństwa obowiązujących w trakcie zabaw, wyszliśmy do parku na dmuchany zamek gdzie dzieci swobodnie bawiły się, a jednocześnie zwracając uwagę na bezpieczeństwo.

32 Wszyscy chętnie uczestniczyli w zajęciach gimnastycznych

33 Chłopcy z przyjemnością wykonywali ćwiczenia rozciągające

34

35 Michał z uśmiechem na twarzy wykonywał ćwiczenia na ławeczce

36 Julka dzielnie utrzymuje równowagę

37 Zabawy na dmuchanym zamku sprawiły dzieciom wielką radość

38

39

40

41

42 3. Jak zachować bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

43 Dzieci zapoznały się z zasadami ruchu drogowego
Dzieci zapoznały się z zasadami ruchu drogowego. Dowiedziały się co to jest ruch uliczny, kto to jest pieszy, co oznaczają kolory na sygnalizatorze świetlnym. W związku z tak ważnym tematem wybraliśmy się z wizytą na posterunek policji. Pan Policjant zapoznał dzieci z pracą Policji, opowiedział kiedy należy dzwonić i prosić o pomoc. Opowiedział jak bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy, co zrobić, kiedy nie ma sygnalizatora i pasów. Pogadanki o bezpieczeństwie w ruchu drogowym wysłuchały w wielkim skupieniu wszystkie przedszkolaki. Podczas spaceru na Komendę Policji w okolicy dzieci obserwowały ruch drogowy, przyglądały się jak wyglądają znaki drogowe i próbowały wyjaśnić ich znaczenie.

44 Ola pokazała jak prawidłowo ubrać się na przejażdżkę rowerową

45 Pani Alicja przekazała wiedzę na temat znaków drogowych

46 Maciej doskonale zapamiętał znaczenie znaków

47 Weronika podobnie jak Maciej uważnie słuchała panią Alicję

48

49

50

51

52 Pan Policjant odwiedził dzieci w przedszkolu i opowiedział o bezpiecznym poruszaniu się na drodze

53 Grupa Żabki i Pszczółki odwiedziły Komendę Policji

54 Grupa Sowy i Liski uczyły się jak bezpiecznie przechodzić przez pasy drogowe

55

56 Grupa Słowiki i Szpaki wybrały się na wycieczkę, na której miały możliwość wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce

57 Przedszkolaki pamiętają o zasadach w ruchu drogowym

58 4. Bezpieczeństwo w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi
4. Bezpieczeństwo w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi. Ustalenie granic

59 Podczas tematu „Bezpieczeństwo w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi – ustalenie granic” dzieci dowiedziały się, czym jest przestrzeń osobista i wzbogaciły wiedzę o możliwościach własnego ciała. Omówione zostały wszystkie części ciała, ciekawym przerywnikiem okazała się „Bajka o moim ciele”. W następnych dniach określaliśmy przestrzeń intymną. Starszaki wysłuchały bajki „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka poznają granice intymności”

60 Przedszkolaki uważnie wysłuchały „Bajki o moim ciele” oraz wyznaczały granice intymności

61

62

63

64 Na zakończenie realizacji programu odbyło się w naszym przedszkolu Spotkanie Rodzinne z okazji zakończenia akcji „Przedszkolak bezpieczny w środowisku”, w którym aktywnie uczestniczyły zarówno dzieci, jak i rodzice. pamiętając o zasadach bezpieczeństwa zabaw.

65 Pani Ala (instruktorka pływania i ratowniczka WOPR) pokazała przedszkolakom i rodzicom jak powinni zachować się na basenie. Spotkanie okazało się bardzo owocne w nowe doświadczenia i umiejętności

66

67

68

69

70

71

72

73 Opracowały: Alicja Piotrowska Martyna Pawlak


Pobierz ppt "SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU „AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA – PRZEDSZKOLAK BEZPIECZNY W ŚRODOWISKU”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google