Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Upadek ZSRR ? 5.Kim był Gorbaczow? 1.Co to jest ZSRR?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Upadek ZSRR ? 5.Kim był Gorbaczow? 1.Co to jest ZSRR?"— Zapis prezentacji:

1 Upadek ZSRR ? 5.Kim był Gorbaczow? 1.Co to jest ZSRR?
6.Co to było „Zimna wojna”? 2.Co to jest komunizm? 3.Kim był Stalin? 7.Kim był Jelcyn? 4.Rozkład ustroju komunistycznego 8.Wspólnota Niepodległych Państw Autorzy

2 ZSRR ZSRR (Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich) powstał w 1922r. W skład ZSRR wchodziło 15 republik.Twórcą tego państwa był Włodzimierz Lenin (jego portret jest użyty jako tło tego slajdu). Dla stworzenia podstaw ustrojowych państwa wykorzystał on zasady ideologii komunistycznej. Mapa Godło i flaga

3 Co to jest komunizm? Komunizm jest to ustrój państwowy charakterystyczny dla Rosji Radziedzkiej. Cechuje się brakiem wolności słowa, cenzurą, masowym terrorem który był przeprowadzany przez tajne służby. Komunizm odrzuca ukształtowane w Europie zachodniej koncepcje wolności i demokracji.

4 Józef Stalin Żył w latach 1879 – Urodzony w Gruzji, studiował pięć lat w seminarium duchownym skąd został usunięty. Po śmierci Lenina w 1922r. Stalin został władcą ZSRR usuwając innych pretendentów (np.Trocki). Czas jego panowania określa się terminem stalinizm. Cechy charakterystyczne dla stalinizmu: pełne jedynowładztwo Stalina, totalna kontrola wszystkiego i wszystkich, ciągle narastający terror który zagrażał wszystkim oprócz Stalina.

5 Mapa ZSRR Łotwa Estonia Litwa Białoruś Ukraina Mołdawia Gruzja
Kazachstan Armenia Azerbejdżan Uzbekistan Turkmenistan Kirgistan Tadżykistan

6 Rozkład ustroju komunistycznego
Po śmierci Stalina władzę objął Nikita Chruszczow. Prowadził on lepszą politykę dla obywateli ZSRR. Trzy lata po śmierci Stalina, na Zjeździe, wygłosił on przemówienie w którym potępił zbrodnie Stalina. O zmianach ustrojowych nie było mowy. Politykę zagraniczną charakteryzowały liczna interwencje zbrojne: na Węgrzech w 1956r., w Czechosłowacji w 1968r., w Afganistanie w 1979r. Państwo przeżywało kryzys w produkcji żywności i w przemyśle, ponieważ inwestowało w broń. Miało to duży wpływ na rozwój społeczeństwa, które się buntowało. Następował widoczny kryzys władzy komunistycznej.

7 Godło i flagi republik ZSRR

8 Kim był Michaił Gorbaczow?
Michaił Gorbaczow był pierwszym i ostatnim prezydentem ZSRR. W 1985r. wygłosił program przebudowy ustroju komunistycznego. Poparł zjednoczenie Niemiec oraz zakończenie wojny afgańskiej. Lecz jego reformy okazały się spóźnione wobec narastającego kryzysu w polityce wewnętrznej ZSRR. I w 1991r. doszło do upadku ZSRR.

9 „Zimna wojna” „Zimna wojna” określa stosunki między ZSRR a państwami zachodnimi po II wojnie światowej. W 1946r. premier Wielkiej Brytanii wygłosił przemówienie wzywające Zachód do zjednoczenia się przeciwko rozprzestrzenianiu się komunizmu, który zaczął ogarniać Europę wschodnią. Polityka państw zachodnich doprowadziła do osłabienia ZSRR. W 1989r. zaczął się upadek komunizmu w Europie wschodniej, a w 1991r. w ZSRR. Upadek ZSRR uważa się za zakończenie „Zimnej wojny”.

10 Borys Jelcyn Borys Jelcyn pierwszy w historii prezydent Rosji( ). Nie popierał rządów Gorbaczowa i wygrał wybory prezydenckie w 1991r. Podczas tzw. puczu moskiewskiego obalił rządy Komitetu Stanu Wyjątkowego i przejął władzę. Doprowadził do likwidacji ZSRR i był głównym inicjatorem utworzenia Wspólnoty Niepodległych Państw. Zdjęcie

11 Borys Jelcyn podczas tzw. puczu moskiewskiego

12 Wspólnota Niepodległych Państw
18 października republik radzieckich podpisało umowę o wspólnocie gospodarczej. 8 grudnia 1991 w Białowieskiej puszczy doszło do spotkania prezydentów Rosji, Ukrainy i Białorusi którzy podpisali układ o likwidacji ZSRR i powstaniu WNP( Wspólnota Niepodległych Państw). W skład WNP wchodzi 11 republik byłego Związku Radzieckiego. Siedzibą WNP jest Mińsk. Podstawowym czynnikiem który łączy te państwa są porozumienia gospodarcze i dotyczące bezpieczeństwa.

13 Michał Sroka, Patryk Kowalczyk pod kierunkiem
Autorzy Michał Sroka, Patryk Kowalczyk pod kierunkiem Natalii Kubyszyn Zdjęcia zostały pobrane ze strony


Pobierz ppt "Upadek ZSRR ? 5.Kim był Gorbaczow? 1.Co to jest ZSRR?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google