Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POWIEŚCI PRZYGODOWE I PODRÓŻE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POWIEŚCI PRZYGODOWE I PODRÓŻE"— Zapis prezentacji:

1 POWIEŚCI PRZYGODOWE I PODRÓŻE
Powieści przygodowe to utwory, których akcja charakteryzuje się niespodziewanymi zwrotami, wydarzenia mają szybkie tempo, a występujące postacie możemy łatwo i jednoznacznie określać jako pozytywne lub negatywne. Podobne cechy mają powieści podróżnicze, czyli utwory, na których fabułę składają się niezwykłe zdarzenia, w jakich biorą udział postacie podczas odbywanych podróży, przy czym zwykle są to podróże po egzotycznych krainach. Omawiane powieści mają zazwyczaj charakter rozrywkowy, lecz niejednokrotnie odnajdujemy wśród nich arcydzieła. Następne slajdy przedstawiają wybrane powieści przygodowe i podróżnicze, które od lat cieszą się wśród czytelników niesłabnącym powodzeniem, dostarczając im wielu niezapomnianych wrażeń i przeżyć.

2 D.Defoe „Robinson Kruzoe’’
Robinson Kruzoe, główny bohater, jako jedyny uratował się z rozbitego podczas burzy statku – fale wyrzuciły żeglarza na brzeg bezludnej wyspy. Wykorzystując narzędzia i materiały uratowane z osiadłego na mieliźnie wraku, rozbitek buduje dla siebie schronienie, uprawia ziemię i hoduje zwierzęta. Walczy z własnymi słabościami i przeciwieństwami losu – jest człowiekiem wytrwałym i zaradnym. Pewnego dnia przekonuje się, że wyspa odwiedzana jest przez ludożerców. W stoczonej z nimi potyczce bohater ocala życie przeznaczonemu na śmierć tubylcowi. W ten sposób zyskuje towarzysza, którego nazywa Piętaszkiem, na pamiątkę, że ocalił go w piątek. Możliwość powrotu Robinsona do cywilizacji pojawia się, gdy do wyspy przypadkowo przybija angielski okręt.

3 M.Twain – Przygody Tomka Sawyera
Głównym bohaterem powieści jest Tomek Sawyer, kilkunastoletni osierocony chłopiec z małego amerykańskiego miasteczka, wychowywany przez ciotkę. Pewnej nocy Tomek wraz ze swoim przyjacielem Huckiem Finnem staje się przypadkowym świadkiem zabójstwa dokonanego na cmentarzu przez pół-Indianina o imieniu Joe. Pomimo strachu przed mordercą, Tomek jako świadek w sądzie ujawnia prawdę, lecz Joe ucieka z sali rozpraw. Odważni chłopcy tropią przestępcę i przy okazji znajdują ukryty przez niego w jaskini skarb. Joe, którego zemsty obawiali się młodzi bohaterowie, ginie w labiryntach swojej kryjówki. Podczas szkolnej wycieczki do pieczar Tomek wykazuje się pomysłowością i ratuje od zagrożenia siebie i piękną Becky – zdobywa wówczas jej miłość.

4 J. Verne – W 80 dni dookoła świata
Fileas Fogg, majętny Anglik, zakłada się o funtów ze swoimi kolegami z ekskluzywnego klubu „Reforma”, że korzystając ze środków nowoczesnej komunikacji, objedzie świat dookoła w 80 dni. Jeszcze tego samego dnia wyrusza z Londynu ze swoim służącym. Podróż przebiega między innymi przez Suez, Bombaj, Kalkutę, Hong Kong, Jokohamę, San Francisco, Nowy Jork i Liverpool. Po drodze z Bombaju do Kalkuty pan Fogg ratuje młodą Hinduskę – Audę przed spaleniem na stosie i zabiera ją ze sobą do Londynu. Bohater przybywa do celu, jak wydaje mu się, o pięć minut później, niż przewidywał zakład. Ze spokojem przyjmuje porażkę, próbując się z nią pogodzić. Spostrzega następnie, że ze względu na różnice czasowe, w istocie dotarł na miejsce o dobę wcześniej, i wygrywa zakład.

5 H. Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”
Powieść o niezwykłych przygodach czternastoletniego Stasia Tarkowskiego i ośmioletniej Nel Rawlison, którzy przebywają w Egipcie. Oboje zostają porwani przez zwolenników powstania Mahdiego, wymierzonego przeciw Anglikom, walczącym o poszerzenie kolonii w Afryce. Staś jednak uwalnia siebie i Nel, zabijając kilku porywaczy. Odtąd dzieci dzielnie przemierzają olbrzymie obszary Czarnego Lądu, aby dotrzeć do zrozpaczonych ojców: pana Tarkowskiego i pana Rawlisona. Podczas wędrówki Staś zapobiega licznym niebezpieczeństwom, roztacza opiekę nad swoją przyjaciółką, spełnia także jej niecodzienną prośbę – uwalnia uwięzionego w wąwozie słonia. Skrajnie wyczerpani bohaterowie zostają uratowani przez napotkaną angielską ekspedycję.

6 A. Szklarski „Tomek u źródeł Amazonki”
Powieść należy do cyklu, którego bohaterem jest Tomek Wilmowski. W tej części Tomek wraz z żoną Sally i kilku przyjaciółmi wyrusza w podróż do Ameryki Południowej, gdzie przemierza tereny Brazylii i Peru w poszukiwaniu zaginionego przyjaciela Jana Smugi. Wyprawa zmierza w górę Amazonki i Ukajali, następnie przez Andy do ruin pradawnego miasta, w którym więziony jest Smuga. Dzięki odwadze, męstwu, sile i wiedzy Tomka podróżnicy uchodzą cało z wielu opresji, m.in. udaje się im obronić przed atakiem liczniejszej grupy Indian, strzegących dostępu do ruin. Okazuje się, że ucieczka Smugi nie jest łatwa, ponieważ Indianie obrali go swoim wodzem, aby nauczył ich nowoczesnej taktyki wojennej. Tomek wydostaje się z miasta i układa nowy plan wyprawy ratunkowej.

7 K. May „Winnetou” Akcja powieści toczy się na Dzikim Zachodzie w Ameryce Północnej. Głównym bohaterem jest młody Indianin Winnetou, waleczny i szlachetny wódz Meskalerów, jednego z plemion Apaczów. Winnetou poznaje Europejczyka – Old Shatterhanda, z którym zaprzyjaźnia się, mimo początkowej niechęci. Przyjaciele zawierają śluby braterskie – przymierze krwi. Razem stawiają czoła niebezpieczeństwom ze strony wrogich Indian i białych złoczyńców. Winnetou odznaczał się odwagą, poczuciem sprawiedliwości, dążył do zachowania pokoju między Indianami i białymi. W potyczce z Indianami z plemienia Ogellajów bohater ginie od strzałów. Pozostawia Old Shatterhandowi testament swojego ojca Inczu-czuny, wskazujący umiejscowienie ogromnych złóż złota nad Srebrnym Jeziorem.


Pobierz ppt "POWIEŚCI PRZYGODOWE I PODRÓŻE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google