Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lichtenstein Liechtenstein -Księstwo Liechtenstein małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Główną rzeką jest.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lichtenstein Liechtenstein -Księstwo Liechtenstein małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Główną rzeką jest."— Zapis prezentacji:

1 Lichtenstein Liechtenstein -Księstwo Liechtenstein małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Główną rzeką jest Ren, a stolicą Vaduz. Kraj nie ma dostępu do morza. Nie należy do Unii Europejskiej. Od dnia 1 listopada 2009 roku członek Strefy Schengen.

2 Historia Obecne tereny Liechtensteinu już ponad 1500 lat temu zostały zasiedlone przez Al emanów i innych Germanów. W tym czasie Karol Wielki włączył te ziemie do swego imperium. Przez wieki te tereny były podzielone na dwa hrabstwa: jedno ze stolicą w Vaduz, a drugie w Schellenbergu. Obydwa hrabstwa zostały zakupione przez ród Liechtenstein. W 1719 roku te ziemie zostały uznane przez Austrię za suwerenne księstwo w granicach Cesarstwa Niemieckiego. W roku 1806 cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Franciszek II Habsburg został zmuszony przez Napoleona do abdykacji i zrzeczenia się tytułu cesarza rzymskiego. Liechtenstein w 1806 r. został członkiem Związku Reńskiego, który miał zastąpić cesarstwo i pozostał w nim do roku 1814 r. W latach był członkiem Związku Niemieckiego. Przez te wszystkie lata księstwo utrzymywało ścisłe kontakty gospodarcze i polityczne z Austrią. Wynikiem tego było 1866 r. wystąpienie z nią ze Związku Niemieckiego i uzyskanie przez Liechtenstein pełnej niepodległości.

3 Ustrój polityczny Liechtenstein pod względem ustrojowym stanowi monarchię konstytucyjną. Od 1989 panuje tu książę Jan II Adam . Bieżące sprawy polityczne podlegają księciu następcy tronu Aloisowi. Władza prawodawcza należy do księcia i Landtagu, liczącego 25 deputowanych i wybieranego co cztery lata w wyborach proporcjonalnych. Książę ma prawo absolutnego veta w stosunku do ustaw uchwalanych przez parlament. Najważniejsze partie polityczne Liechtensteinu to aktualnie: Unia Ojczyźniana, Postępowa Partia Obywatelska Liechtensteinu i Wolna Lista.

4 Podział administracyjny
Liechtenstein składa się z 11 gmin. 6 z nich (w tym stolica kraju Vaduz) przyporządkowana jest regionowi Oberland, pozostałe przynależą Unterlandowi. Jednostki administracyjne są bardzo rozdrobnione (np. gmina Vaduz składa się z 6 części), co wynika z dawnego podziału feudalnego księstwa.

5 Ludność i język Mniej niż dwie trzecie ludności podaje się za rodowitych Liechtensteinczyków, ludność obca to z kolei w większości Szwajcarzy (11%), Austriacy (6%) Niemcy (4%),Włosi (3%), Jugosłowianie (3%), Turcy (3%) i inni. W księstwie językiem urzędowym jest niemiecki, jakkolwiek większość mieszkańców posługuje się na co dzień dialektem alemańskim języka niemieckiego (tzw. Schwyzer Dytsch). Liechtenstein jest jedynym państwem niemieckojęzycznym, w którym mowa ta pełni funkcję jedynego dopuszczonego do obiegu języka

6 Zamek Lichtenstein Zamek wznosi się na górze „Lichtensteiner Berg“ na wysokości 270 m w Lesie Palatyńskim. Z zamku który tak wcześnie został zniszczony a w późniejszym czasie używanym jeszcze jako kamieniołom pozostały jeszcze resztki zasypanej dziś fosy i muru. Na dziedzińcu znajduje się siedmiometrowej wysokości głaz, na którym wznosiła się wieża obronna. Zamek zbudowany został około 1200 roku. W roku 1281 został zniszczony przez wojska mieszczan i wojska biskupie ze Spiry ponieważ jego właściciele Albrecht i Konrad von Lichtenstein zostali rycerzami-rozbójnikami (Raubritter). Plądrowali nawet posiadłości w biskupim mieście w Spirze. Zamek nigdy nie został odbudowany, zamiast niego został wybudowany zamek Neidenfels po drugiej stronie doliny. W połowie XIX w. ruiny służyły jako kamieniołom do budowy linii kolejowej.

7 Wykonała Paulina Kowalewska I ”A” Źródła wikipedia google toxik


Pobierz ppt "Lichtenstein Liechtenstein -Księstwo Liechtenstein małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Główną rzeką jest."

Podobne prezentacje


Reklamy Google