Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia wiatraka holenderskiego w Polkowicach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia wiatraka holenderskiego w Polkowicach"— Zapis prezentacji:

1 Historia wiatraka holenderskiego w Polkowicach
Nasz Holender Historia wiatraka holenderskiego w Polkowicach

2 Plan działań opracowany na potrzeby projektu:
Wybór obiektu badawczego Zebranie informacji o zabytku- kwerenda zabytku, Wizja lokalna - zgromadzenie materiału fotograficznego, Opracowanie prezentacji multmedialnej na temat historii wiatraka holenderskiego i umieszczenie jej na stronie internetowej szkoły i w gazetce szkolnej „Planeta Dwójka”, Ogłoszenie przez szkolną Radiolę, że prezentację można zobaczyć na stronie internetowej szkoły oraz w gazetce szkolnej.

3 Kwerenda zabytku – gromadzenie materiału.
O! Ciekawe informacje o „Holendrze” na stronie gminy i portalu Polkowice. Interesujące zdjęcia „Holendra”. Mamy już informacje z „Gazety Polkowickiej” i „Monografii Polkowic”.

4 Co wiemy o zabytku – historia wiatraka holenderskiego
Pierwsze wiatraki były używane już przez starożytnych Chińczyków i Persów. Do Europy trafiły we wczesnym średniowieczu. Ze względu na doskonałe warunki klimatyczne najwięcej wiatraków powstało w Holandii. Wykorzystywano je do: napędzania maszyn tartakowych, piłujących skandynawskie drewno do budowy żaglowców; w przemysłu papierniczego; pompowania wód głębinowych do celów przemysłowych; mielenia zboża z krajów nadbałtyckich; mielenia nasion słonecznika i lnu na oleje do produkcji farb olejnych; młócenia konopi; mielenia musztardy lub tabak; łuskania ryżu, jęczmienia i innych ziaren; osuszania polderów.

5 Co wiemy o zabytku – historia wiatraka holenderskiego
Istnieją trzy typy wiatraków holenderskich: Wiatrak koźlak - najstarszy typ wiatraka holenderskiego. Najczęściej stoi na “kurzej nóżce”, cały domek można przekręcać zgodnie z kierunkiem wiatru. Funkcjonował głównie jako młyn zbożowy bo przez konieczność obracania go do wiatru nie dawało się do niego podłączyć na stałe innych maszyn lub pomp.

6 Co wiemy o zabytku – historia wiatraka holenderskiego
Wiatrak bębnowy - nóżkę zastąpiono bębnem lub dźwignią, która służyła do przepompowywania wody.

7 Co wiemy o zabytku – historia wiatraka holenderskiego
Wiatrak głowicowy TAKI JAK W POLKOWICACH - Mechanizm obrotowy zbudowany jest z drewna dębowego, grabowego i bukszpanu. Ten typ wiatraka nadawał się świetnie do wszystkich przemysłowych zastosowań.

8 Co wiemy o zabytku – historia wiatraka holenderskiego
W Polsce istnieją 494 wiatraki z czego 33 w województwie dolnośląskim. W Powiecie Polkowickim zachowały się 2 wiatraki. W Chocianowcu i Polkowicach.

9 Co wiemy o zabytku – historia wiatraka holenderskiego
W mieście było jedenaście wiatraków. Do naszych czasów zachowały się ruiny tylko jednego. Polkowicki „Holender” był konstrukcją drewnianą umieszczoną na jednometrowym ceglanym cokole. Pożar w 1864 roku strawił tę budowlę. Nowy właściciel holendra, Ernest Zimmerlimg, dokonał odbudowy wiatraka w końcu lat osiemdziesiątych XIX wieku. Wiatrak w całości odbudowano z cegły i zamontowano ruchomą głowicę, jednocześnie zaopatrując go w dodatkową maszynę parową. Paul Zimmerling, syn Ernesta, nadal rozbudowywał i ulepszał „Holendra” doprowadzając do niego w roku 1911 prąd elektryczny z położonej w pobliżu elektrowni.

10 Co wiemy o zabytku – historia wiatraka holenderskiego
w latach osiemdziesiątych XIX wieku – po odbudowie. Jeszcze w latach dwudziestych XX wieku wiatrak mełł mąkę.

11 Co wiemy o zabytku – historia wiatraka holenderskiego
„Holender’ po II wojnie światowej – lata sześćdziesiąte XX wieku.

12 Co wiemy o zabytku – historia wiatraka holenderskiego
„Holender” niszczeje. W 1995 roku Gmina Polkowice sprzedała wiatrak prywatnej firmie. Przez wiele lat obiekt stał niezabezpieczony i popadał w ruinę.

13 Co wiemy o zabytku – historia wiatraka holenderskiego
Wizja lokalna – stan obecny „Holendra”. W październiku 2010 roku nowy właściciel zabezpieczył obiekt. Otrzymał także zgodę konserwatora zabytków na odbudowę wiatraka i zagospodarowanie obiektu i terenu na centrum gastronomiczne.

14 Co wiemy o zabytku – historia wiatraka holenderskiego
Wizja przyszłości – odbudowa „Holendra”. Projekt centrum gastronomicznego. Budowa rozpocznie się już w tym roku.

15 www sp2polkowice.republika.pl
Propagowanie historii „Holendra” w społeczności szkolnej/środowisku lokalnym. Prezentacja projektu. O historii wiatraka holenderskiego można przeczytać w gazetce szkolnej „Planeta dwójka” oraz na stronie internetowej szkoły www sp2polkowice.republika.pl


Pobierz ppt "Historia wiatraka holenderskiego w Polkowicach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google