Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Technikum Hodowli Koni

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Technikum Hodowli Koni"— Zapis prezentacji:

1 Technikum Hodowli Koni
Praca klasy I THK

2 Koń i jego początki: PIERWSZE KONIE
Przed około 60 milionami lat rozpoczęła sie ewolucja dzisiejszego konia domowego. Zaczęła sie ona w Ameryce Północnej od prastarego konia Eohippus ("koń jutrzenki").

3 Eohippus żył przed 60 do 40 milionami lat w Ameryce Północnej i Eurazji. zwierzę małe, mające cm wysokości w kłębie. Przednie kończyny z pięcioma palcami, ale palec duży (czyli pierwszy), nie dotykał ziemi i znajdował się w stanie zaniku. Na kończynach tylnich występowały tylko 3 palce, 2 boczne były już w stanie szczątkowym, słabo widoczne z pod skóry. Żył w lasach i żywił się liśćmi.

4 Merychippus Rozwinął sie przed 25 - 11 milionami lat.
Przodek konia domowego mógł już opuścić lasy i rozpoczął życie w stepie. Pierwszy zwierzęciem trawożernym, miał około 1 metra wysokości w kłębie oraz kończyny zakończone przezroczystym palcem przechodzącym w twarde kopyto.

5 Pliohippus Żył przed około 6 milionami lat (w epoce górnego pliocenu)
wygladem przypominał dzisiejszego konia. Pliohippus miał około 122 cm wysokości, był zwierzęciem jednopalczastym o kończynach zaopatrzonych w twarde kopyta i podobnie jak Merychippus żyjącym w stepie i żywiącym się trawą.

6 Equss Przed 2 do 1 miliona lat, w drugiej połowie epoki lodowcowej, powstał z Pliohippus "prawdziwy" koń-Equss caballus (od łac. caballine=pochodzący od konia). Gatunek Equss wędrował między kontynentami polądowych mostach, które istniały, aż do końca epoki lodowcowej. Różnorodne warunki życia spowodowały powstanie na Starym Świecie wielu gatunków dzikiego konia, z których trzy uznano za przodków dzisiejszego konia domowego. Są to : koń leśny, dziki koń azjatycki ( znany również jako koń Przewalskiego) i tarpan. Badacze przypuszczają, że koń leśny zapoczątkował powstanie ras zimnokrwistych, a dzisiejsze konie gorącokrwiste, jak również kuce, powstały poprzez krzyżówki dzikiego konia azjatyckiego i tarpana. Przywędrował z Ameryki Północnej i Południowej do Europy, Azji, Afryki. Pod koniec epoki lodowcowej, prawdopodobnie wskutek zmian klimatycznych, Equss wymarł całkowicie w Ameryce, jednak przeżył on w Starym Świecie.

7 Co to jest hodowla? Hodowla – zespół zabiegów i procesów w wytwarzanych sztucznie optymalnych warunkach dla rozwoju hodowanego zwierzęcia bądź rośliny, mający na celu otrzymanie w warunkach stworzonych przez człowieka organizmów żywych (np. doświadczalnych w nauce). Hodowla uszlachetniająca ma na celu otrzymanie bardziej wartościowych pod względem genetycznym i komercyjnym odmian albo ras. Inaczej można hodowlę uszlachetniającą określić jako świadome działanie człowieka mające na celu poprawę populacji genetycznej zwierząt, aby pokolenie potomne było lepsze od pokolenia rodzicielskiego.

8 Najstarsza stadnina: Najstarsza stadnina koni na ziemiach polskich została założona w 1817 roku w Janowie Podlaskim, po kongresie wiedeńskim na wniosek Rady Administracyjnej Królestwa Kongresowego za zgodą cara Aleksandra

9 Padok: Padok (ang. Paddock) ogrodzony, piaszczysty albo trawiasty plac przeznaczony do wychowu młodych koni oraz do ich rekonwalescencji po przebytych chorobach i urazach. Padoki przy hipodromach i torach wyścigów konnych służą dżokejom do ostatecznego przygotowania się do zawodów przed wyjściem na tor, dosiadania konia i autoprezentacji publiczności, graczom i bukmacherom.

10 Do podstawowych ras koni zaliczamy:
Konik Polski (kp) Andaluzyjska (PRE) Huculska (hc) Czysta Krew Arabska (oo) Pełna Krew Angielska (xx) Hanowerska (han)

11 Wykonali: Katarzyna Sorbicka Anna Marszałek Paweł Woźniak
DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ  Wykonali: Katarzyna Sorbicka Anna Marszałek Paweł Woźniak


Pobierz ppt "Technikum Hodowli Koni"

Podobne prezentacje


Reklamy Google