Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Starożytny rzym Historia imperium Opracował: Damian Lis.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Starożytny rzym Historia imperium Opracował: Damian Lis."— Zapis prezentacji:

1 Starożytny rzym Historia imperium Opracował: Damian Lis

2 Dwa tysiące lat temu miasto Rzym stało na czele jednego z największych imperiów, jakie widział świat. W przypadających na II wiek n.e. czasach świetności rozciągało się ono na przestrzeni km, od Szkocji po Morze Czerwone. Z bezlitosną konsekwencją Rzymianie wprowadzili swoją zaawansowaną technologię i sposób życia w każdym zakątku Cesarstwa. Obywatele Rzymu mogli podróżować od Deva (Chester) do Damaszku i wciąż czuć się jak u siebie w domu.

3 Powstanie Rzymu Wilczyca karmiąca Remusa i Romulusa - to oni bliźnięta wychowane przez wilczycę byli legendarnymi założycielami miasta. Rzym powstał w 753 p.n.e. nad rzeka Tyber. Znajdowała się tu najwygodniejsza, przeprawa rzeczna, musiała więc prowadzić tędy droga wiodąca do nadbrzeżnych salin, miejsca pozyskiwania soli, niezbędnej dla górskich plemion sabelskich zajmujących się hodowlą bydła i owiec.

4 Początki państwa rzymskiego
Przez pierwsze 250 lat swego istnienia Rzym był monarchią. Za panowania rodu Tarkwiniuszy osiągnął pozycję jednej z najpotężniejszych monarchii na Półwyspie Apenińskim. W mieście krzyżowały się wówczas różnorakie wpływy kulturowe. Przodowała przede wszystkim kultura etruska, ale nie brakowało również wpływów greckich i fenickich.

5 Terytorium państwa rzymskiego

6 Armia rzymska Armia starożytnego Rzymu. Siły zbrojne, które pozwoliły antycznemu Rzymowi zdobyć, a potem utrzymać dominację w świecie antycznym. Taką rolę spełniała w republice, podczas patrycjatu, oraz w okresie cesarstwa. Siły zbrojne składały się z armii lądowej oraz floty zwanej clasis. To siły lądowe stanowiły główną broń Rzymian. Wojsko przez wieki ewoluowało, przechodząc szereg reform i zmian.

7 Pierwsi cesarze rzymscy
Gajusz Juliusz Cezar ( p.n.e.). Rzymski mówca, pisarz, polityk, członek stronnictwa popularów, jeden z najwybitniejszych wodzów starożytności. Odegrał główną rolę w przekształceniu Republiki Rzymskiej w Cesarstwo.

8 Pierwsi cesarze rzymscy
Oktawian August (23.IX 63r.p.n.e.- 19.VII . 14 n.e.). Był pierwszym cesarzem rzymskim, używającym tytułu princeps. Jego długie i rozsądne rządy przyniosły państwu rzymskiemu stabilizację oraz czas reform.

9 Pierwsi cesarze rzymscy
Tyberiusz (ur. 16.XI.42 r. p.n.e. zm. 16.III 37 r. n.e.) Za jego panowania terytorium Rzymu powiększyło się o Kapadocję i Kommagenę nad Eufratem. Powołał gwardię cesarską.

10 Architektura rzymska Rzymianie stworzyli nowe podstawy urbanistyki jako dziedziny sztuki. Wynalezienie betonu i konstrukcji sklepień kopułowych zrewolucjonizowało formy architektoniczne.

11 Koloseum Koloseum, amfiteatr w Rzymie zbudowany przez cesarzy z dynastii Flawiuszy. Wzniesiony na planie elipsy o obwodzie 524 m, cztery kondygnacje, wysokość 48,5 m. ,50 tys. miejsc siedzących. Pod areną wybudowany był system podziemnych korytarzy, gdzie umieszczano zwierzęta, niewolników i garderoby.

12 Drogi w Rzymie Jednym z najbardziej znanych osiągnięć budowlanych Rzymian była sieć dróg systematycznie rozbudowana już w czasach republiki. Drogi te odgrywały przede wszystkim ważną rolę militarną, ułatwiając przerzucanie legionów z jednego teatru wojennego na drugi; dopiero w dalszej kolejności spełniały funkcje gospodarcze.

13 Łaźnie publiczne W czasach Cesarstwa w większości dużych miast rzymskich wzniesiono łaźnie publiczne. Były to obszerne budowle, gdzie tysiące ludzi mogło spędzać długie godziny, mocząc się w ogrzewanych basenach, biorąc kąpiele parowe w caldariach i plotkując ze znajomymi. Budynek ogrzewany był parą, która przepływała pod podłogą przewodami zwanymi hypokaustami.

14 Malarstwo i rzeźba Najważniejszym ośrodkiem sztuki państwa rzymskiego był Rzym. Początkowo widoczne były silne wpływy sztuki etruskiej, w okresie republikańskim dominowały wpływy greckie, styl późny był wynikiem zespolenia sztuki hellenistycznej i prowincji rzymskich.

15 Literatura rzymska Rzymianie zaciągnęli wzorce z kultury greckiej w literaturze. Pierwsze dzieła to anonimy i były to pieśni obrzędowe, pieśni sławiące przodków i bohaterów, zaklęcia i modlitwy. Pierwszymi wytworami rzymskimi były: pieśń saliów, carmen fratrum arvalium. Wystawiano sztuki teatralne

16 Rozrywki Rzymian Bogaci Rzymianie swój wolny czas spędzali na ucztach, które traktowane były jako pewnego rodzaju sport. Dużą popularnością cieszyły się koła literackie oraz publiczne odczyty. Niebywałą rozrywką były także urządzane co jakiś czas igrzyska oraz igrzyska cyrkowe, gdzie uciechy dostarczały między innymi wyścigi rydwanów.

17 Forum Romanum Forum Romanum było politycznym i ekonomicznym centrum Rzymu w czasie republiki, a w okresie cesarstwa jego rolę ograniczono do centrum życia religijnego. Od VI w. p.n.e. Forum Romanum pełniło rolę placu miejskiego, początkowo o znaczeniu głównie handlowym, z czasem stając się miejscem o ważnym znaczeniu kulturowym i politycznym. Ważność tego miejsca jest podkreślona przez istnienie wielu ważnych budowli związanych z polityką, religią i sądownictwem.

18 Upadek Imperium rzymskiego
Wśród przyczyn upadku państwa wymienia się: barbaryzację państwa poprzez coraz większą rolę przedstawicieli obcych plemion, rozkład gospodarki widoczny w upadku systemu niewolniczego, nadmierny fiskalizm podatkowy państwa, osłabienie struktur administracyjnych i armii, zmianę mentalności społeczeństwa niechętnego do obrony wyzyskującego je państwa, a także przyczyny zewnętrzne - napór plemion germańskich i ciężkie wojny z państwem nowoperskim. Upadło ono w 476 (cesarz Romulus Augustulus zostaje obalony przez germańskiego wodza Odoakra). Rok ten tradycyjnie uznaje się za koniec starożytności i początek średniowiecza.

19 QUIZ

20 1.Kto był pierwszym cesarzem Rzymu?
Juliusz Cezar Oktawian August Tyberiusz Wybierz jedną z odpowiedzi

21 2.Upadek cesarstwa Rzymskiego miał miejsce w :
Wybierz jedną z odpowiedzi

22 3. Nad jaką rzeką powstał Rzym?
Wisłą Tyber Dunajem Wybierz jedną z odpowiedzi

23 Zdałeś Quiz. GRATULACJE !!!

24 Dziękuję za uwagę

25 Niestety zła odpowiedź
Spróbuj jeszcze raz…


Pobierz ppt "Starożytny rzym Historia imperium Opracował: Damian Lis."

Podobne prezentacje


Reklamy Google