Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kropla wody pod mikroskopem

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kropla wody pod mikroskopem"— Zapis prezentacji:

1 Kropla wody pod mikroskopem
Opracowali: Joanna Polok Rafał Drobny Wojciech Piotrowski Opiekun: Katarzyna Czembor-Pękal

2 Cele projektu : Zaprojektowanie i przeprowadzenie doświadczenia sprawdzającego jak czystość wody wpływa na jednokomórkowe organizmy w niej żyjące - analiza wyników na podstawie wykresów. Przeprowadzenie obserwacji pod mikroskopem. Przygotowanie prezentacji multimedialnej pokazującej najczęściej występujące organizmy w kropli wody. Przygotowanie wystawy.

3 Działania uczniów Zbieranie i sortowanie informacji na temat pierwotniaków. Wykonywanie i obróbka zdjęć Projektowanie, przeprowadzenie i analiza doświadczenia Przygotowywanie preparatów mikroskopowych Tworzenie wykresów w Excelu Stworzenie logo projektu Przygotowanie wystawy Prowadzenie bieżącej dokumentacji Utrzymywanie kontaktu między członkami zespołu oraz wykonanie prezentacji multimedialnej.

4 Programy komputerowe wykorzystane w projekcie
Microsoft PowerPoint – do przygotowania tej prezentacji oraz przedstawienia zdjęć z prac graficznych uczniów Gmail – do kontaktowania się z nauczycielem i przekazywania plików Przeglądarka internetowa – do wyszukiwania niezbędnych informacji Excel – do zestawienia wyników doświadczenia i tworzenia wykresów Word – do przygotowania wstępnych kart informacyjnych oraz mini plakatów informacyjnych na wystawę

5 Wystawa Zrobiliśmy wystawę, na której umieściliśmy najważniejsze informacje na temat pierwotniaków oraz ich zdjęcia.

6 Pierwotniaki Pierwotniaki to jednokomórkowe, cudzożywne protisty, które mają zdolność ruchu. Typowym przedstawicielem tej grupy jest pantofelek. Wiele pierwotniaków przemieszcza się dzięki ruchowi setek krótkich rzęsek. Ułatwi to zdobycie pokarmu. Niektóre pierwotniaki poruszają się dzięki wici lub nibynóżkom. Występują tu organizmy które wywołują choroby( np. zarodziec malaryczny).

7

8 Jak wygląda życie w kropli wody?

9 Gatunki pierwotniaków które opisaliśmy:
Ameba  Euglena  Pantofelek  Orzęski Świdrowiec Trębacz

10 W skład jej budowy wchodzi:
Ameba Słodkowodny pierwotniak o bardzo zmiennym kształcie. Porusza się za pomocą nibynóżek, które służą tez do zdobywania pokarmu. Żywi się bakteriami. W skład jej budowy wchodzi: cytoplazma ektoplazma endoplazma jądro jąderko wodniczka tętniąca wodniczka pokarmowa

11

12 Rodzaj jednokomórkowych euglenin
Euglena Rodzaj jednokomórkowych euglenin  z rodziny Euglenaceae. Gatunkiem typowym jest euglena zielona należąca do wiciowców posiada pojedynczą długą wić, którą wykonuje okrężne ruchy i dzięki temu porusza się w stronę celu. Orzęski, na przykład pantofelek, poruszają się dzięki skoordynowanym ruchom krótkich rzęsek ułożonych w długich rzędach.

13

14 Pantofelek Pantofelek jest drapieżnikiem, który poluje na bakterie oraz na inne pierwotniaki. Ma wykręcone ciało o charakterystycznym kształcie (stąd nazwa), osiąga długość od 50 μm do 350 μm. Z zewnątrz pokryte jest rzędami rzęsek, umożliwiają mu poruszanie się i zdobywanie pokarmu. Rozmnaża się bezpłciowo przez poprzeczny podział komórki. Pantofelek występuje pospolicie we wszystkich słodkowodnych zbiornikach wodnych na Ziemi. Występuje w strefie przybrzeżnej i otwartej toni wodnej.

15

16 Sporowiec Typ protistów obejmujący jednokomórkowe organizmy pasożytnicze, nie posiadające organelli ruchu ani też wodniczek tętniących. W górnej części komórki występuje zespół organelli umożliwiający im wnikanie do komórek gospodarzy, tzw. aparat apikalny. Wytwarzają formy przetrwalnikowe zwane sporami, zakażające kolejnych żywicieli. Przechodzą skomplikowane cykle rozwojowe.

17

18 Orzęski Orzęski są typem jednokomórkowych pierwotniaków. Jak sama nazwa wskazuje organellami ruchu tego typu są rzęski, które w zależności od stadium uorganizowania wyglądają inaczej, praca ich jest zsynchronizowana, dzięki włókienkowym połączeniom. Komórkę otacza usztywniona błona komórkowa, tzw. pelikula. Występują w wodach słodkich i słonych. Orzęski rozmnażają się płciowo w procesie koniugacji.

19

20 i łatwy w hodowli, dlatego często używany w laboratoriach.
Trębacz (czasami też występuje nazwa trąbik) Swój intensywnie niebieski kolor zawdzięcza ziarnom pigmentu umieszczonym w ektoplazmie. Jest "protistem zwierzęcym" (pierwotniakiem) należącym do typu orzęsków (Ciliata). Trębacz posiada charakterystyczny kształt trąby (stąd nazwa), osiąga – jak na pierwotniaki – sporą długość dochodzącą do 2 mm. Pierwotniak ten czasami pływa w wodzie, lecz z zasady prowadzi osiadły tryb życia przyczepiony do podłoża. Jest pospolity w wodach słodkich i łatwy w hodowli, dlatego często używany w laboratoriach.

21

22 Choroby

23 Czerwonka amebowa Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową, poprzez połknięcie cyst pierwotniaka wraz z pożywieniem(dlatego nie należy pić nieprzegotowanej wody). Szczególnie narażone na zakażenie są osoby podróżujące do strefy tropikalnej oraz subtropikalnej. Objawy: gorączka ostra biegunka

24 wysoka gorączka (nawet ponad 40 °C)
Malaria Ostra lub przewlekła tropikalna choroba pasożytnicza której różne postacie są wywoływane przez jeden lub więcej z pięciu gatunków jednokomórkowego pierwotniaka z rodziny Plasmodium. Dawna nazwa malarii to febra. Przenosza je much tse tse. Objawy:   dreszcze  wysoka gorączka (nawet ponad 40 °C) bóle głowy nudności wymioty niekiedy biegunka obfite poty  

25 Toksoplazma Pasożytnicza choroba ludzi i innych zwierząt spowodowana zarażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Z obecnego stanu badań wynika, że główną (70%) przyczyną zachorowań na toksoplazmozę jest spożywanie surowego lub niedogotowanego mięsa. Objawy u człowieka: gorączka  powiększenie węzłów chłonnych objawy grypopodobne  zapalenie mózgu i opon mózgowych  dolegliwości stawowe zmiany pozapalne zajętych narządów

26 Wykonaliśmy doświadczenie sprawdzające jakie organizmy żyją w wodzie oraz jak czystość wody wpływa na liczbę tych organizmów oraz ich skład gatunkowy. Aby to osiągnąć założyliśmy hodowlę sianową - wyniki zostały opracowane w postaci wykresów. Aby zidentyfikować organizmy żyjące w hodowli wyszukaliśmy w Internecie informacji o najczęściej spotykanych w wodzie przedstawicielach protistów. Końcowym efektem Naszego projektu jest prezentacja multimedialna przedstawiająca wyniki pracy nad projektem oraz wystawa prezentowana społeczności szkolnej. Opis projektu

27 Rola nauczyciela Wspólny wybór tematu projektu i pomoc w projektowaniu doświadczenia Koordynacja działań, czuwanie nad terminami oddawania prac Weryfikacja merytoryczna materiałów Pomoc w obsłudze mikroskopu, identyfikacji organizmów Współpraca razem z uczniami nad materiałami do prezentacji projektu Motywowanie uczniów, wyjaśnianie na bieżąco nieścisłości, Razem z uczniami dbanie o dobrą atmosferę Ocena końcowa uczniów (część wspólnie z nimi)

28 Zdjęcia

29 Pobieranie wody ze stawu i z rzeki

30 Zakładanie hodowli Zakładanie hodowli – ciąg dalszy

31 Tworzenie preparatów

32 Obserwacja pierwotniaków pod mikroskopami
Można opisać jak wykonuje się preparat , na jakich mikroskopach pracowaliście, dodajcie też zdjęcia , które wtedy zrobiłam wam.

33 Wykresy obecności pierwotniaków w polu widzenia

34

35

36

37 Wnioski 1.Na podstawie obserwacji mikroskopowej pierwotniaków i opracowanych wykresów można stwierdzić, że woda zarówno z Wisły, ze stawu i kranu jest zanieczyszczona ponieważ żyją w niej liczne pierwotniaki. 2.Nie należy pić nie przegotowanej wody z kranu, ze względu na możliwość zarażenia się pierwotniakami chorobotwórczymi.

38 Czego nauczyliśmy się realizując projekt … ? :
Pracy w grupie i odpowiedzialności za własne działania (szczególnie terminowość oddawania prac) Świadomego korzystania z informacji (szczególnie z Internetu) Projektowania doświadczeń oraz wykonywania obserwacji mikroskopowych Sprawniejszego korzystania z programów komputerowych min. Word, Excel, PowerPoint, Point, Prezentowania wyników swojej pracy na różne sposoby

39 Dziękujemy za udział w przedstawianiu prezentacji naszego projektu.


Pobierz ppt "Kropla wody pod mikroskopem"

Podobne prezentacje


Reklamy Google